besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: knjižno   zadetki: 30



knjížnocenzúren  -rna -o; prid., vir: B; povezave:
knjížnodrúžben  -a -o; prid., vir: B; povezave:
knjižnografičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
knjižnoilustrativen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
knjížnoizdajáteljski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
knjížnojezikóven  lingv. nanašajoč se na knjižni jezik:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
knjižnokritiški  prid., vir: N; povezave: nova beseda
knjížnokultúren  -rna -o; prid., vir: B; povezave:
knjižnopogovoren  prid., vir: I; povezave: najdi.si
knjížnopolítičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave:
knjížnoprodájen  -jna -o; prid., vir: B; povezave:
knjížnorevizíjski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
knjižnoslovenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
knjížnost  zastar. književnost, literatura:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
knjížnotéhničen  -čna -o; prid., vir: B; povezave:
knjižnotŕški  -a -o; prid., vir: B; povezave:
knjižnovzgojen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
knjižnozaložniški  prid., vir: I; povezave: najdi.si
knjižnozemljiški  prid., vir: I; povezave: najdi.si
neknjižnopogovoren  prid., vir: I; povezave: najdi.si
apulski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prvi dve pesmi Srečanja in Svetinja nista knjižno še objavljeni, ostale pa so iz zbirke Dešifriranje, ki je izšla pri Edizioni fratelli Laterza pred štirinajstimi leti s predgovorom znanega apulskega urednika, kritika in pesnika Danieleja Giancane.
beneškoitalijanski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Izraz fužina je prevzet iz beneškoitalijanske narečne besede fusina (knjižno italijansko je fucina), ki pomeni "topilnica, kovačnica".
časovnorazvojen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Časovni oz. časovnorazvojni vidik študija slovenščine od Brižinskih spomenikov dalje je po eni strani kontrastivno vpet nazaj -- v praslovanščino oz. njeno knjižno varianto staro cerkveno slovanščino, po drugi pa prek ševilnih razvojnih stopenj prav v sodobno v mnogih različicah živečo slovenščino.
časovnorazvojni  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Časovni oz. časovnorazvojni vidik študija slovenščine od Brižinskih spomenikov dalje je po eni strani kontrastivno vpet nazaj -- v praslovanščino oz. njeno knjižno varianto staro cerkveno slovanščino, po drugi pa prek številnih razvojnih stopenj prav v sodobno v mnogih različicah živečo slovenščino.
drugačnozvrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V sklepni, osmi točki sistemskega vzporejanja predložnih zvez, poimenovani Nadaljnje smernice raziskovanja predložnega sistema, so izražene nujne dodatne in razširitvene, a v tem časovnem okviru neuresničljive možnosti za raziskovanje predložnega sestava v razvoju slovenskega knjižnega jezika, ki izhajajo iz samozavedanja o nezadostnosti obsega gradiva, načinov obravnave, širine primerjave ipd., ob upoštevanju celotnega biblijskega prevoda še popolnejše in sistematično preverjanje z mogočimi tujejezičnimi predlogami (upoštevanje nemške Rosalinove predloge), vzporejanje z rabo v isto- (nujnost primerjave s Küzmičevim prevodom iz l. 1771) ali drugačnozvrstnih besedilih sploh ali v drugih besedilih istega avtorja, ki bi potrdila, izpopolnila ali ovrgla izsledke danega vzorca, ter vzporejanje z narečnim gradivom, ki bi pokazalo (ne)ujemalnost govorjene rabe s knjižno.
enciklopedíja  knjižno delo, ki daje zaokrožen pregled vse človeške vednosti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
filmskoknjižen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
kompilácija  nav. slabš. knjižno delo, razprava, ki temelji na tujih ugotovitvah, dognanjih:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kompilátor  nav. slabš. kdor izdeluje, sestavlja knjižno delo, razpravo po tujih ugotovitvah, dognanjih:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
léksikon  1. knjižno delo, ki daje {krajši} pregled vse človeške vednosti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA