besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: knjižni   zadetki: 82



knjížnica  1. ustanova, ki sistematično zbira, hrani in izposoja knjige:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
knjížničar  strokovni uslužbenec v knjižnici:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
knjížničarjev  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
knjížničarka  strokovna uslužbenka v knjižnici:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
knjížničarkin  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
knjížničarski  nanašajoč se na knjižničarje ali knjižničarstvo:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
knjížničarstvo  dejavnost, ki se ukvarja s sistematičnim zbiranjem, hranjenjem in izposojanjem knjig:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
knjížničen  nanašajoč se na knjižnico:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
knjižničin  prid., vir: N; povezave: nova beseda
knjižničnina  ž, vir: N; povezave: nova beseda
knjižničnoinformacijski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
knjížni -a; m, vir: B; povezave:
knjižniščina  ž, vir: N; povezave: nova beseda
knjížniški  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
knjížništvo  -a; s, vir: B; povezave:
mèdknjížničen  ki je, poteka med knjižnicami:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nàdknjížničar  -ja; m, vir: B; povezave:
neknjižničarski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
neknjižničen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
novoknjižničen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
obknjižničen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
predknjižničen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
knjížničar  -ja; m, vir: B; povezave:
knjížničarka  -e; ž, vir: B; povezave:
videoknjižnica  ž, vir: N; povezave: nova beseda
vknjižnína  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
zemljeknjížni -a; m, vir: B; povezave:
amanuénsis  nekdaj nižji uslužbenec, navadno v knjižnici:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
animatorjev  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Animatorjeva naloga je, da sodeluje z mentorjem, povezuje slušatelje v krožku, pobira denarne prispevke, skrbi za nemoteno delo krožka, povezuje krožek z drugimi krožki, sodeluje z vodjem Knjižničnega cikla.
antiknjižen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zveza med vojno v Bosni, kjer majhni narodi izvajajo "etnična čiščenja", in bližnjim majhnim narodom, ki ob drugih oblikah samomorilstva izvaja tudi antiknjižni holokavst kot obliko posebnega (etičnega?) očiščevanja, ter vaščanom, ki pobije sorodnike, torej ni le datumsko sovpadna, marveč kaže tudi globljo, usodnejšo simptomalnost, ob kateri delež televizije tako ali drugače ni zanemarljiv.
arhitekturnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V kolikor arhitekturnost knjižničnih prostorov in opreme ne nudi ustreznih pogojev za prilagojeno komunikacijo s knjižničarji, so možnosti za neetično ravnanje strokovnega osebja še bolj prisotne.
arturijanski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Njegova knjižnica je vsebovala tudi t.i. »Arturian Collection« (arturijansko zbirko - legende, angl. Književnost).
avdiokasetofon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Študijski centri običajno zagotavljajo tudi poseben prostor (študentsko sobo), kjer lahko študentje uporabljajo tehnično opremo (računalnik, povezan na internet, televizijo, videorekorder, avdiokasetofon...), s pomočjo katere lahko študirajo, poleg tega pa imajo lahko na voljo še priročno knjižnico.
ažuríranje  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. islovar Primer: Sistem naj omogoča ažuriranje in iskanje članov in knjig ter izposojo (tudi medknjižnično).
balkanskoslovanski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Televizija namreč prinaša vojno (bosanska že sicer ni daleč od Slovenije, z določenega vidika je celo v istem, balkanskoslovanskem "rajonu") tako rekoč na dom, na mladega rezervista z orožjem pri roki lahko taka bližnja vojna deluje kot psihoza, v vojnah pa prihaja tudi do uničevanja knjig in knjižnic (nedavno je npr. zgorela sarajevska univerzitetna knjižnica).
bernolakovec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za razliko od slovaškega jezika, ki se je z nastopi bernolakovcev in sturovcev osamosvojil in oblikoval kot knjižni jezik ob starejšem češkem, pa je prekmurski knjižni jezik v prvi polovici 19. stoletja takšno možnost opustil in - zaradi poenotenja jezikovne norme - pristal na združitev v enoten slovenski knjižni sistem.
bíbliobús  posebej urejen avtobus s knjižnico, namenjeno izposojanju:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bibliodemagogija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ivan Markovič, Marco Apollonio: »Vzgojno-izobraževalno delo v šolski knjižnici srednje šole: bibliopedagogika ali bibliodemagogija«
bibliofon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kako pogosto uporabljate bibliofon storitve knjižnice (podaljševanje izposojevalnega roka in avtomatsko sporočilo o poteku izposojevalnega roka preko mobilnega telefona)?
bibliokleptoman  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Direktorja knjižnice Robiček Fantiček in Urška Hruška pa sta v preteklem letu našemu oddelku dodelila najvišjo nagrado za vrhunske dosežke s področja kraje knjig, Bibliokleptoman.
bibliometrika  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Letošnje poletje je bilo za precejšen del globalne raziskovalne skupnosti, zlasti še tiste, ki se ukvarja s širšim vidikom informatizacije znanosti (dokumentalisti, knjižničarji, založniki, bibliometriki ...) zelo živahno.
bibliopedagogika  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ivan Markovič, Marco Apollonio: »Vzgojno-izobraževalno delo v šolski knjižnici srednje šole: bibliopedagogika ali bibliodemagogija«
bibliopsihologija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... pri delu z uporabniki knjižnic kot: bibliopedagogika, bibliopsihologija in bibliografsko oziroma bibliotekarsko komuniciranje ...
bibliosociologija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... pri preučevanju funkcije knjige in knjižnic v širši družbi kot bibliosociologija ...
bibliotéčen  nanašajoč se na biblioteko; knjižničen, knjižničarski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bibliotéka  1. sistematično urejena zbirka knjig; knjižnica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bibliotekár  strokovni uslužbenec v knjižnici; knjižničar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bibliotekárka  strokovna uslužbenka v knjižnici; knjižničarka; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bibliotekárski  nanašajoč se na bibliotekarje, knjižničarski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bibliotekárstvo  nauk o delu v knjižnici, knjižničarstvo:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
bibliotéški  bibliotečen, knjižničen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bliže  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Berem, da smo res vse bliže džamiji....midva z mojim dragim že komaj čakava, da si bova to lahko tudi pobližje ogledala, morda posedela malo v knjižnici, ki se tam obeta in poklepetala s kakim prijaznim mimoidočim.....se mi kar zareži, ko pomislim za kake zanimive izkušnje boste prikrajšani vsi tisti, ki boste panično - trepetajoči z varne razdalje paranoidno buljili v minaret....
bodleanski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Depozitne knjižnice: Nacionalna knjižnica Walesa in Škotske, bodleanska knjižnica, Oxford, Univerzitetna knjižnica v Cambridge-u in knjižnica Trinity College, Dublin. Te knjižnice imajo privilegij, da prejemajo na zahtevo izvod vsakega dela, ki je bilo založeno v Veliki Britaniji in na Irskem.
bukvárnica  zastar. 1. knjižnica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bukvíšče  zastar. knjižnica:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
café  -ja; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Naj obrazložim - "Terraniin" Ip je lahko tudi IP iz fakultete, ki jo obiskuje, iz službe, iz knjižnice, iz internet cafeja (in to so pomankljivosti pri identifikaciji uporabnika STATIČNEGA IPja) - skratka, ni nujno da je uporabnik tega IPja le Terrania zato se mi zdi nesmiselno JAVNO ugotavljat oz zaključevat da se Terrania skriva pod različnimi nicki.
ciciplaninec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vrtec ima 8 enot, v vseh pa veliko pozornosti namenijo povezovanju in sodelovanju s starši preko pogovornih ur, predavanj, obiskov knjižnice, šole za starše, delavnic za starše in otroke... Skupna praznovanja in prireditve; ŽIV-ŽAV v tednu otroka, srečanje ciciplanincev, praznovanje rojstnih dni in ostalih praznikov, priložnostne delavnice, športni popoldnevi, izleti, pikniki, zaključna prireditev...
cicizborček  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Knjižnica je tudi pevska soba, saj v njej vadi in prepeva cicizborček Murenčki.
cirkumpozicija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V Trubarjevem, Dalmatinovem in Japljevem prevodu je rabljen ali predložno ali kot cirkumpozicija --- medlog (za /.../ voljo), v slednjem tudi že variantno poenobesedeno (savólo), v Wolfovi izdaji pa samo predložno sklopljeno (zavoljo), medtem ko je v Lampetovem prevodu nadomeščen s tudi danes knjižnim predlogom zaradi.
črnúški  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: se nanaša na Črnuče: Jezikovni center DUDE bo letos že drugo leto gost festivala "Črnuški september", ki ga vsako leto organizirata društvo Škuc in društvo Lemež pod taktirko dirigenta ljubljanske opere, Aleksandra Spasića. Predstavili bomo otroške programe angleščine in nemščine v črnuški knjižnici.
čvekúlja  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Čvekulje in čvekači kadilci pa zabijajo čas in ljubo zdravje v svojem knjižničnem pajzlu kar naprej ...
depozitaren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Od leta 1993 je knjižnica IER depozitarna knjižnica Svetovne banke in tako vsako leto prejme vse uradne publikacije te ustanove.
depozituren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nacionalna knjižnica se mora razviti v depoziturno in raziskovalno knjižnico z nudenjem bibliografskih uslug.
diapazonski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V svet jezikoslovja pa je vstopil s svojo doktorsko disertacijo Oris slovenskega knjižnega izgovora, s prvim eksperimentalno zasnovanim opisom izgovora slovenskih knjižnih glasov in naglasov (narave fonemov) s tedaj modernimi tehnikami (kot so rentgeniziranje, kimografski zapisi, diapazonski zapisi, mikroskopiranje), metodami in teoretičnimi izhodišči.
dograjajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nekateri so menili, da bi za potrebe Goriške knjižnice Franceta Bevka, za njen dvajsetčlanski kolektiv in fond s 100.000 enotami zadostoval prostor šolske knjižnice v tedaj dograjajoči se Srednji lesarski šoli Jožeta Srebrniča, ki meri nekaj sto kvadratnih metrov.
dokumentarčič  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Obstoja luštkan dokumentarčič na video kaseti, ki se dobi v knjižnicah, se mi zdi, da ima naslov: Ivek, kdo te je ubil?
dražíti  nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najprej so tu nakupi učbenikov in študijske literature, ki se praviloma dražijo s stopnjo študija, knjižnice pa s slabim knjižnim fondom ne omogočajo izposoje literature vsem dijakom in študentom.
džumad  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Leta 1077 je končal svoj drugi matematični traktat Komentarji o nekaterih problemih k Evklidovemu delu, kjer je na koncu zapisal na običajen način za tiste čase: "Zaključek črnitve te beline se je zgodil v mestu (...) v tamkajšnji knjižnici, na koncu džumada al-ula štiristo sedemdesetega leta (v sredini decembra 1077)."
felibríst  v Franciji, v drugi polovici 19. stoletja član skupine, ki si prizadeva izoblikovati provansalščino v knjižni jezik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
knjigárnica  zastar. 1. knjižnica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
knjížnojezikóven  lingv. nanašajoč se na knjižni jezik:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
likovnoknjižen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
mèdbibliotéčen  ki je, poteka med knjižnicami:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
novooblíkarski  lingv. nanašajoč se na oblike, vpeljane v slovenski knjižni jezik okoli leta 1848:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ozkoknjižen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
predgóvor  kratek sestavek pred knjižnim besedilom, ki govori o njem in njegovem piscu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
preknjižen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
sanskŕt  staroindijski knjižni jezik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
skríptor  nekdaj 1. strokovni uslužbenec, navadno v knjižnici:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slovánščina  lingv., navadno v zvezah: alpska slovanščina jezik slovanskih naseljencev v Alpah in na Krasu od srede 8. do 11. stoletja; cerkvena slovanščina obredni slovanski jezik od 12. stoletja dalje; stara cerkvena slovanščina slovanski knjižni jezik, zapisan v 10. in 11. stoletju; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
večknjižen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
vknjižen  prid., vir: N; povezave: nova beseda

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA