besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: kisli   zadetki: 386



kíslica  1. slabš. kisla pijača, zlasti vino:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kísličen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
kislíčji  -a -e; prid., vir: B; povezave:
kislíka  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
kislína  1. kar dela kaj kislo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
kislínast  redko kislinski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kislínjek  -a; m, vir: B; povezave:
kislinomér  teh. priprava za določanje količine kisline; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kislínoodpóren  -rna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
kislinotvóren  -rna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
kislínski  nanašajoč se na kislino:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kislinskobazen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
kislinskobazičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
kislinskoodporen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
kislíti  knjiž. delati kaj kislo; kisati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
amínokislína  kem. organska kislina, ki vsebuje aminoskupino:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
amínokislínski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
antikislinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
bénzoekislína  -e; ž, vir: B; povezave:
brezkislinski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
citronskokislinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Stoletje citronskokislinske fermentacije
diaminokislina  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Diaminokislina stene je lizin, petidoglikan je tipa A, z L-lizinom-D-asparaginsko kislino.
dikislina  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na drugi strani pa se glukoza oksidira v dikislino (glukarinska kislina), ki je bolj topna v oksidacijskem mediju in se ne obarja.
disulfokislina  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Proizvaja se z delovanjem žveplove kisline na rezorcin do meta-disulfokisline, ki se potem nitrira z dušikovo kislino do trinitrorezorcina.
ditiokislina  kem. pojem; ž, vir: I; povezave: najdi.si
galusovokislinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
hidróksikislína  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
karbonskokislinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
maslénokislínski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
maščobnokislinski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
mléčnokislínski  biol., v zvezah: mlečnokislinske bakterije bakterije, ki povzročajo, da se pri vrenju sladkor spreminja v mlečno kislino; mlečnokislinsko vrenje vrenje, ki ga povzročajo mlečnokislinske bakterije; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
močnokislinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
nekislinotvoren  prid., vir: I; povezave: najdi.si
nekislinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
ócetnokislínski  nanašajoč se na ocetno kislino:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
okislítev  -tve; ž, vir: B; povezave:
óksikislína  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
óksokislína  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
predkislinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
prekislínjenje  -a; s, vir: B; povezave: najdi.si.
propionskokislinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
protikislinski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
razkisliniti  dov., vir: N; povezave: nova beseda
razkislítev  -tve; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
razkislíti  agr. razkisati:; dov., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
kislína  -e; ž, vir: B; povezave:
solnokislinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
súlfokislína  -e; ž, vir: B; povezave:
ukísliti  -im; dov., vir: B; povezave:
zakislitev  ž, vir: N; povezave: nova beseda
zakisliti  dov., vir: N; povezave: nova beseda
žveplenokislinast  prid., vir: N; povezave: nova beseda
absorbinski  absorbinska kislina; prid., vir: I; povezave: najdi.si
acétaldehíd  kem. aldehid ocetne kisline; etanal:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
acetamido  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Druge organske spojine razen barvil: 5-acetamido-4-hidroksinaftalen-2,7- disulfonska kislina ...
acetamidobenzojski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: acetamidobenzojska kislina (N-acetilantranilična kislina)
acetát  kem. sol ocetne kisline ali njen ester:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
acetíl  kem. radikal ocetne kisline; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
acetilamino  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: kem. pojem: Acetil H kislina (1-acetilamino-2-nafthol- 3-6 disulfonska kislina)
acetilantraniličen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: acetamidobenzojska kislina (N-acetilantranilična kislina) in njene soli.
acetilester  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Aspirin je zaščiteno ime za acetilester salicilne kisline.
acetilglukozamin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Biosintezo peptidoglikana delimo v tri faze: začenja v citoplazmi, kjer nastaja kompleks pentapeptida in muraminske kisline, proces se nadaljuje na citoplazemski membrani, kjer se spenja muramin z N-acetilglukozaminom, ti sestavni deli peptidoglikanske mureinske vrečke se nato izločajo na površino C. M. in povezejo oz. se zamrežijo v makromolekularni kompleks s pomočjo peptidnih vezi.
acetilharpagid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Spojine: 4-10 % čreslovine, 0,6-1 % silicijeve (kremenčeve) kisline od tega 0,1-0,2 % kot vodotopni silikati, nadalje fitosterin, maščoba (v obliki eteričnega olja - zaestrena), sladkor (8-O-acetilharpagid, 5-O-glukozilantirinozid, grenak fruktozid in druge grenčine, saponin in pektin ...
acetilkoencim  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Aktivirana ocetna kislina ali acetilkoencim A.
acetilmuraminski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ponovimo: peptidoglikan ali murein je sloj, plast celicne stene, ki je sestavljena iz verig zaporedno vezanih N-acetilglukozamina in N-acetilmuraminske kisline, prečno pa so utrjene z dvema peptidoma, sestavljenima iz L-alanina, D-alanina, D-glutaminske kisline, in iz lizina ali diaminopimelinske kisline (DAP).
acetilnevraminski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: NANA je okrajšava za n-acetilnevraminsko kislino (n-acetyl neuraminic acid; n-Acetylneuramin Säure), ki v membrani eritrocitov deluje kot receptor za virusne hemaglutinine.
acetiloceten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ketoza - kopičenje ketonskih kislin (acetilocetne kisline) ter acetona v krvi, kar je posledica pospešene razgradnje (katabolizma) lipidov ...
acetílsalicílen  kem., v zvezi acetilsalicilna kislina zdravilo proti prehladu in bolečinam; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
acetiltalozaminuronski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako vsebujejo celice metanogenih a. pseudomurein (pseudopeptidoglikan), ki se razlikuje tako v glikanskem kot v peptidnem od mureina (ponavljajoce zaporedje N-acetilglukozamina in N-acetiltalozaminuronske kisline, ki ju povezuje 1,3 glikozidna vez - murein ima 1,4 glikozidno vez!!).
acetilvalerenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Valerenska kislina in acetilvalerenska kislina naj bi inhibirali razgradnjo GABA, učinkovina hidroksipinorezinal pa bi naj imela afiniteto za vezavo na serotoninske receptorje.
acetin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nato to filtriramo (kvareni pesek) in spiramo z lugom in kislino (tudi acetin zaradi maščob), posušimo in takrat prvič zatehtamo in damo sušiti (kislina ne sme izpareti, ker bi se kislost povečala in bi prišlo do razgradnje).
acetoacetat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Trifluoroacetilni posredniki: sinteza estrov in acetoacetatov, sinteza aminokislin in organskih spojin, sinteza ketonov, adicija na enolate, adicija na Michaelove sisteme, Friedel Craftsova acetiliranje ...
acetogen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V naslednji fazi fermentacije acetogene bakterije razgrajujejo produkte hidrolize do vmesnih komponent (predvsem nižje maščobne kisline) in nato do acetata ...
acetogeneza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V pomembnem tretjem koraku, acetogenezi, se HMK razgrade do ocetne kisline, H2 in CO2, v procesu, ki je uravnavan z visino parcijalnega tlaka vodika v mediju.
acetoksipropan  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: PROPILEN GLIKOL METILETER ACETAT-drugi sinonimi: propilen glikol monometil eter acetat, 2-metoksipropil acetat, 1-metoksi-2-acetoksipropan, 2-metoksi-1-metil etil ester ocetne kisline ...
acidofílen  bot. ki raste na kislih tleh:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
acídorezisténten  -tna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Nekatere saprofitske mikobakterije in povzrocitelji tuberkuloze (rod Mycobacterium) ter nekatere glive se z metodo barvanja po Ziehl-Neelsenu obarvajo rdece, ker jih kisli etanol ne razbarva. Zato jih imenujemo acidorezistentne.
acidurija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: acidurija izločanje kislega urina, izločanje čezmerne količine kake kisline z urinom
acilglicerol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V to skupino spadajo: 1. acilgliceroli oz. gliceridi (estri višjih maščobnih kislin in glicerola) ...
acimol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ob prilagojenem načinu življenja si lahko pomaga z zdravili, ki nevtralizirajo želodčno kislino in jih lahko kupi v lekarni brez recepta. Na našem trgu je dosegljivih več takšnih zdravil: Acimol (Krka), Duobloc (Lek), Rupurut (Bayer Pharma).
adenilen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V DNK so: dezoksiadenilna kislina, timidilna kislina, dezoksigvanilna kislina in dezoksicitidilna kislina; v RNK pa adenilna, uridilna, gvanilna in citidilna kislina.
adipat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: adipat - sol ali ester adipinske kisline
adonitol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: primeru povzročitelja bakterijskega raka na vinski trti bomo prikazali izolacijo bakterij na semiselektivnem gojišču, barvanje bakterij po Gramu, test katalaze in oksidaze ter določanje biokemičnih in fizioloških lastnosti bakterij izoliranih iz tumorjev na vinski trti: rast pri 37 0C, rast na 2 % NaCl, tvorba 3-ketolaktoze, tvorb kisline iz eritritola, adonitola in melecitoze, izrabo citrata, litmus milk test, tvorbo baze iz malonata in tartrata.
agrokemijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med nevarne odpadke štejemo npr. odpadna olja, okside, soli, kisline, luge, koncentrate, odpadke organskih topil, barve, lake, smole, agrokemijske in farmacevtske preparate, specialne odpadke iz bolnišnic ter druge nevarne odpadke organskega in anorganskega izvora.
akorbinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sadnih kislin je 0,1-5% npr. jabolčne, citronske in akorbinske kisline, beljakovin je 0,3-1, 314,8%, ki so še posebej prisotne v lupinastem sadju.
aktinoid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Aktinoidi so reducenti. Večina aktinoidov reagira s kisikom, raztopinami oksokislin halogeni in odvisno od pogojev tudi z drugimi elementi in spojinami.
akvabakrov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bakrove okso soli, ki nastanejo iz bakra in okso kislin, kristalizirajo kot akvabakrove (II) soli.
alaninol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri reakciji reagentov 1a-d s C- in N- nukleofili smo izolirali različne heterociklične alanine 2a, alaninole 2c in hidroksi kisline 2d.
alantonin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Seme vsebuje 35-60% škroba, 6-9% beljakovin, 5-8% maščob, do 13% escina, eskulin, grenke snovi, sterole, flavone, alantonine, adenozin, gvanin, sečna kislina, vitamini B- in K-skupine.
alfaketoglutarat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Predhodnik kolagena je protokolagen, ki ga encim protokolagenska hidroksilaza ob prisotnosti kisika, železa, askorbinske kisline in alfaketoglutarata hidroksilira v monomer kolagena-tropokolagen.
alfaketoglutaren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sestavine: glukolni ekstrakt žajblja, mikroniziran mlečni serum, mlečna kislina, alfaketoglutarna kislina, hidrigenirano kokosovo olje, uravnava pH kože, ne poškoduje hidrolipidnega zaščitnega sloja kože in ga vzpostavi tam, kjer je koža poškodovana, primeren za pogosto umivanje.
alfalinoleinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Večkrat nenasičene maščobne kisline omega-3 so v ribjem olju in mastnih morskih ribah; alfalinoleinska kislina, ki tudi spada mednje, je rastlinskega izvora in je veliko vsebuje sredozemska prehrana.
alfalinolenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Esencialne ali nujne maščobne kisline so tiste, ki jih telo ne more izdelati samo in jih mora dobiti s hrano. Glavni sta linoleinska (ki je oblika omega-6) in alfalinolenska (ki je oblika omega-3).
alkalimetríja  kem. merjenje alkalij v raztopinah z dodajanjem kislin; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
alkapton  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Alkapton (alkapton; Alkapton) je 2,5-dihidroksifenil ocetna kislina.
alkendiol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri oksidaciji nastanejo alkendioli (spojine, ki vsebujejo dve OH skupini), če pa se te skupine oksidirajo še naprej, lahko dobimo mešanico polialkoholov, aldehidov in kislin, v končni stopnji pa ogljikov dioksid in vodo.
alkíden  kem., v zvezi alkidna smola umetna snov, kondenzat večvalentnih alkoholov in večbaznih kislin, za izdelavo lakov, lepil; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
alkilamino  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: kem. pojem: alkilamino acetat (alkil amin in ocetna kislina)
alkilamonijev  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dušik ima prosti elektronski par in lahko veže kislinski proton, amini so torej bazični, pri tem nastajajo alkilamonijeve soli.
alkilester  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pripadnost kemijski skupini: alkilester arilogljikove kisline.

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

1 101 201 301  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA