besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: k   zadetki: 151.414-151.513



drúgi  1. ki v zapovrstju ustreza številu dva:; štev., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugjé  izraža drug kraj, drugo mesto dejanja, stanja:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugobárven  ki je druge, drugačne barve:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugobít  filoz. bit zunaj človeka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugód  1. izraža drug kraj, drugo mesto dejanja, stanja:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugódnji  redko ki je od drugod:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugofazen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: (Z mitologijo Aztekov, Toltekov, Inkov in Majev se ukvarja bolj površno, ker so le-ti svojo drugofazno "binarno" mitologijo že prevedli v abstraktnost tretje faze.)
drugogimnazijec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pravzaprav naj bi bil namen sestankov ta, da bi razglabljali o novih idejah, željah, problemih drugogimnazijcev, kjer bi imel vsak razred enako pravico do zastopanja svojih idej.
drugogodben  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Temveč mu daje glas in stas do nespodobnosti "vživeti" možak po imenu Wendy Zulu, ki ponosno razkoračen tudi tribalno pobobna na afriške djembe in odpleše nekaj približno ritualnih korakov, sicer pa se ukvarja s humi, afriško različico grlenega petja, kakršno so v naših savanah udomačile drugogodbene atrakcije, Sainkho in tuvanski pevci.
drugojezíčen  nanašajoč se na drug jezik:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugoleten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najprej režite drugoletne nasade ter nasade na težkih tleh.
drúgoligáš  žarg., šport. društvo, klub ali moštvo, ki tekmuje v drugi ligi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugomislèč  -éča -e; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Še manj pa bo opravičila politiko nekega obdobja v 20 stoletju, ki je načrtno uničevala in morila drugomisleče, verne in zavedne ljudi.
drúgonagrajênec  kdor dobi drugo nagrado:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugonasloven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sledi kratek "intermezzo" na štirih tablojih z naslovom White riot, ki na naslovki ni označen, na nadaljnjih dvajsetih straneh pa je drugonaslovna zgodba Črni dnevi.
drugonastopajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Seveda, čisto navaden četrtek na Metelkovi pomeni tudi, da drugonastopajoče, kaotične Sežanske soliste s prijatelji, ob uri, ko prejmejo dovolj klicev od vedno iste nergajoče sosede, prekinejo sile reda in miru.
drugopís  zastar. dvojnik, duplikat; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúgoplasíran  ki pri tekmovanju doseže drugo mesto:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugopogodben  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pogodba o uskladitvi zemljiškoknjižnega stanja z dejanskim med Republiko Slovenijo, Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano kot prvopogodbeno stanko ter OBČINO OSILNICA kot drugopogodbena stranka
drugopólten  ki je druge polti, rase:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugopretepen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Epilog nasilništva bo po dveh letih naslednji: 1. Prvopretepeni bo verjetno delni fizični in psihični invalid 2. Drugopretepeni bo imel zaceljen zlomljen mezinec in psiho travme 3. »Dasa« bo z dobrim odvetnikom za mladinske delikte »fasal« sodni opomin.
drugorazredar  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Leta gospodovega 1999ega (kot drugorazredarji)
drúgorazréden  ki je po kakovosti, pomembnosti na drugem mestu:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugorazrednež  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Drugorazredneži pač, ki pobirajo drobtine izpod mize.
drugorazredništvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ne pa da jih - še predno so spočeti - že obtožimo 'drugorazredništva' zato, ker ne bodo rojeni znotraj ustaljene oblike družine.
drugoréden  redko drugorazreden:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugoródec  knjiž. kdor je drugega rodu, druge narodnosti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugoróden  1. knjiž. ki je drugega rodu, druge narodnosti:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúgorojèn  ki se rodi drugi po vrsti:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúgost  filoz. kar je nasprotno biti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugostôpen  drugostopenjski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugôten  1. ki je po pomembnosti, vrednosti na drugem mestu:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugotožeč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bistveno za odločitev v tej zadevi je torej, ali slovenski državljani v Republiki Hrvaški (prvotožnik je hrvaški državljan, drugotožeča stranka pa je pravna oseba s sedežem na Hrvaškem) niso dolžni dajati varščine.
drugotožen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Proti sodbi sodišča druge stopnje je v zvezi s sodbo sodišča prve stopnje vložila revizijo drugotožena stranka.
drugouvrščen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: S tem smo dosegli to, da se v nadaljnje boje uvrstijo tudi drugouvrščene ekipe iz vsake skupine.
drugovánje  glagolnik od drugovati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugováti  1. knjiž. biti s kom, da ni sam:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugovérec  kdor je druge vere, veroizpovedi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugovpisan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V kolikor so barve športne opreme enake ali podobne, je dolžna gostujoča (oziroma drugovpisana) ekipa zamenjati opremo.
drúgovŕsten  ki je po kakovosti, pomembnosti na drugem mestu; drugorazreden:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugovŕsten  redko drugačen, različen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugo...  nanašajoč se na drug; prvi del zloženk, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugo...  nanašajoč se na drugi:; prvi del zloženk, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
druíd  pri Keltih pripadnik duhovniške kaste:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúlow  ž neskl., vir: B; povezave:
drùm  posnema nizek, zamolkel glas pri igranju na glasbilo:; medm., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drumla  medm., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sonček čez hribček gre, / rožice se bude, / v rosi se njih glave / krasno blešče. / Drumla drumla dia, / drumla drumla di...
drupa  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Plod, ki mu pravimo drupa, spominja na češnjo in je sestavljen iz dveh zrn kave, ki ležita obrnjeni drugo proti drugemu.
drúščina  1. skupina ljudi, ki jih družijo skupni interesi, zlasti zabava:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúštvo  1. organizirana skupina ljudi, ki ima skupne cilje in deluje po določenih pravilih:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
društvovánje  glagolnik od društvovati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúza  min. skupina kristalov, nastala na ravni podlagi; kopuča; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družabiti  nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: In potemtakem ni čudno, da se zbiramo, družabimo, aktiviramo - najde se svetovalec za strategijo, svetovalka za PR, izvedenka za ljubezenske težave, strokovnjak za intersubjektivne pristope, motorje, zvočnike, občo percepcijo ...
družábnica  1. ženska, ki je s kom, da ni sam:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družábništvo  v kapitalistični ekonomiki poslovno združevanje podjetnikov; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúžba  1. skupnost ljudi in celotnost njihovih odnosov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúžban  nar. vzhodno ženinov, nevestin spremljevalec k poroki ali tudi organizator svatbe; drug:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúžbar  agr. boljši krompir domače sorte z belim mesom; oneida; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúžbeništvo  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Imam že narejenega podiplomca, pa bi nehal trenutno delati (nič zavoda, nič zaposlitve, morda družbeništvo v firmi) in vpisal še enega podiplomca ali doktorat.
družbenofinančen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na obali zanemarjamo alternativno kulturno udejstvovanje, s katerim razumemo tako delovanje, ki se ne podreja malomeščanskim družbenofinančnim špekulacijam, katerih naloga je zastiranje družbenih konfliktov in subtilno lakiranje družbene stvarnosti.
družbenonraven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če gre v družbi za prevladovanje silnic kontrarevolucije, konservativizma, mračnjaštva, bo tudi družbenonravna situacija ustrezala temu položaju.
družbenonravstven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z družbenonravstvenega gledišča pa daje zelo značilno podobo mistično poveličevanje kreposti ubogega in hkrati pobožnega človeka.
družbenoozaveščevalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Proglas je družbenoozaveščevalno naravnana akcija Mladine, s katero na tretji strani vsake številke poskušamo opozarjati na posamezna družbena vprašanja.
družbenoprevraten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Celo tedaj, kadar njegovo pero zadane ob konkretno socialno problematiko, ob prebujajoče se družbenoprevratno vrenje, ne more odločno zavzeti socialno angažiranega položaja in se brezkompromisno postaviti v bran te ali one politične opcije, ampak vse to dogajanje motri z nekako 'oddaljene', 'univerzalne', 'nadulične' in nadideološke perspektive --- ter od tu vztraja v brskanju po globljih skrivnostih človekovega bistva.
družbenoprosveten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ideologija in prosvetna politika tistega časa sta težili k redukciji pedagoških prizadevanj na neposredne, dnevne družbenoprosvetne naloge in potiskali razvoj pedagogike k reševanju teh nalog in k zanemarjanju temeljnih problemov pedagoške teorije.
družbenoroben  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mladina v devetdesetih pa ima neko novo prevladujočo podobo, ki je zaznana kot umik v zasebnost in tradicionalizem in sočasno tudi kot povečana nestrpnost do nacionalnih in socialnih manjšin, družbenorobnih skupin.
družbenosocialno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zaradi nepopolne prilastitve znanja, lahko posamezna podjetja potrošijo manj za pridobitev produkcijskega znanja, kot je to družbenosocialno zaželeno.
družbenostatusen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Biti po poklicu 'reklamni fotograf' danes pomeni več obvez in profesionalno-deontoloških imperativov, kot pa privilegijev na družbenostatusni lestvici.
drúžbenosten  -tna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Definicija sociolingvistike (družbenostnega jezikoslovja) kot mejnega jezikoslovnega področja med znakovnimi in družbenimi vedami.
družbenoureditven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ob soočenju dveh različnih, pa v našem primeru še vedno dokaj podobnih kultur imamo pri prenašanju specifičnih družbenoureditvenih fenomenov iz ene kulture/jezika v drugo kulturo/jezik načelno vsaj tri možne pristope: ...
družbenovzgojen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sredi šestdesetih let je skušala literarna didaktika rešiti šolsko ukvarjanje s književnostjo njegove družbenovzgojne vloge, kar se je zdelo mogoče le z umikom v nekakšen »strokovni intimizem«, ki se je kazal s scientifikacijo književne didaktike in književnega pouka.
družbenozaveden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Uresničijo se naj naše težnje za formiranje kulturnega, družbenozavednega, gospodarsko in proizvajalno spodobnega človeka, bogatega tehnične inteligence ter spretnosti in bodočega upravljalca podjetja.
drúžbica  ekspr. manjšalnica od družba 3:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúžbin  pridevnik od družba 4:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družboslóvec  strokovnjak za družboslovje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družboslóvje  znanost, ki proučuje človeško družbo in zakonitost njenega razvoja:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družbotvorno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Liberalizem kot pozicija je družbotvorno nesmiseln in vodi slovensko državnost v slepo ulico
družbovalec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Izbrani glagol je bil za družbovalce, ki poznajo in z drugimi gojijo kulturo druženja na svobodnem ozemlju Metelkove, žaljiv.
družbovánje  glagolnik od družbovati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúže  star., navadno kot nagovor zakonec:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúžec  redko drugec, drujec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúžen  1. knjiž. pri katerem je udeleženo več ljudi; skupen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúženje  glagolnik od družiti:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
druževanje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: To je tudi namen našega druževanja, da več mladih sodeluje pri tem načrtu, in da imajo pri tem priložnost, da obiščejo Slovenijo, deželo svojih prednikov.
družíca  1. knjiž. tovarišica, prijateljica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družílen  ki druži, povezuje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družilnica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: tip lokala: pub; družilnica
družína  1. zakonski par z otroki ali brez njih:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
družinčád  star. služabniki, služinčad:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družínče  zastar. služabnik:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družínica  ekspr. manjšalnica od družina:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družinogram  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Družinogram je integralna predstavitev družine z njeno življenjsko - zdravstveno problematiko.
družínstvo  knjiž. kar je v zvezi z družino:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družítev  glagolnik od družiti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družljív  knjiž. ki se {rad} druži:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družljívost  knjiž. lastnost družljivega človeka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družljivosten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zase si sicer tega ne bi upal trditi, je pa možno, da kakšen tak družljivostni vidik ali drugačno mikrojezikovno okolje vpliva na izbiro sklanjatvenega vzorca.
družníca  zastar. ženska, ki je s kom, da ni sam; družabnica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pa so družno nadaljevali proslavljanje dne v noč, iz šumenja reke v rezke zvoke glasbe in krikov in moledovanj za še več vsega.
drúžnost  knjiž. 1. nagnjenost k življenju v kolektivu, v družbi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   150.914 151.014 151.114 151.214 151.314 151.414 151.514 151.614 151.714 151.814  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA