besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: jedra   zadetki: 35



jedrár  teh. delavec, ki izdeluje jedra za ulitke:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jedrárka  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
jedrárna  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
jêdrast  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
gornjedravski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
spodnjedravski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
srédnjedrávski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
zgornjedravski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
aerosolov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nepovezano sled dobimo zaradi redke razporeditve aerosolovih delcev v zraku, ki tvorijo jedra ionizacije.
amejoza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Amejoza (ameiosis; Ameiose) je delitev celičnega jedra brez redukcijske delitve.
amigdaloiden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: To jedro dobiva aferentne prilive iz limbične skorje in amigdaloidnih predelov, v neokorteks in retikularna jedra talamusa pa pošilja eferentna vlakna.
apoptotičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najznačilnejši lastnosti apoptotične celice sta fragmentiranost DNA in morfologija jedra.
arhitekturalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glavni namen novega jedra je predvsem uglasitev izvorne kode jedra in arhitekturalnih sprememb ter drevesne strukture med platformami ARM, PPC in M68K, vsebovanih pa je tudi nekaj manjših popravkov za platforme Alpha in x86.
arilhalogenid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Halogeni elementi lahko reagirajo z aromati na tri načine: z zamenjavo vodikovih atomov benzenovega jedra in dobimo arilhalogenide ...
auditiranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sicer pa je že skrajni čas, da se začne na linuxu auditiranje kode jedra ter celotnega sistema.
barionski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Barionsko snov sestavljajo predvsem protoni in nevtroni, iz katerih so sestavljena jedra atomov. Barionska snov je torej najbolj "običajna" snov, ki sestavlja zvezde, planete in meglice.
basidiospora  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nastanejo 4 haploidna jedra, ki so jedra bodočih basidiospor.
brezjêdrn  biol. ki je brez jedra:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cenociten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Plesni so nitaste, filamentozne glive, množijo pa se tako, da se podvojijo jedra, zato imajo pogosto hife več jeder (so cenocitne).
centroplazma  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V sredini celice se nahaja centroplazma, ki predstavlja jedrno snov (cepljivke nimajo izoblikovanega jedra).
citokineza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Citokineza (cytokinesis; Cytokinese) je delitev citoplazme (delitev jedra je kariokineza). (Whitman, 1887).
citosol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Odstranitev celic kumulusa in korone sicer omogoči jajčni celici nadaljevanje redukcijske delitve in prehod jedra iz GV oblike v metafazo I, vendar pa je z odstranitvijo teh celic prekinjena tudi oskrba citosola s tistimi elementi, ki jih jajčna celica ni sposobna sama sintetizirati.
fisíja  fiz. jedrska reakcija, pri kateri se cepijo jedra z veliko atomsko maso in sprošča energija; cepitev:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jedrovánje  geol. vrtanje za pridobivanje jedra:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jedrovína  les. les iz jedra:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kariokinéza  biol. delitev celice na dva enaka dela ob razpadu jedra na kromosome; mitoza; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kromatín  biol. sestavina celičnega jedra, ki se da obarvati; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
kromosóm  nav. mn., biol. podolgovat sestavni del celičnega jedra, ki ob njegovi delitvi razpade na enaka dela:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mikrojedro  s, vir: N; povezave: nova beseda
mitóza  biol. delitev celice na dva enaka dela ob razpadu jedra na kromosome:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
monêra  biol., po Haecklu najpreprostejše enocelično bitje brez jedra:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rékcija  lingv. odločanje jedra besedne zveze o sklonu odvisnega dela, vezava:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
róbelj  num. skupna teža jedra in primesi novca; surova teža; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
têrmonukleáren  nanašajoč se na toploto, ki nastane pri razpadu atomskega jedra:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
transformátor  1. elektr. naprava iz železnega jedra in navitja za spreminjanje izmenične napetosti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA