besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: ja   zadetki: 34.001-34.100



čúd  knjiž., s prilastkom skupek človekovih lastnosti, iz katerih izhaja njegovo ravnanje; narava:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čudáškost  -i; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Pogosto nastopita skupaj in tako se prepričljiveje utemeljujeta nadaljnje 'nesmiselno' dogajanje, saj starce in mladino človeška izkušnja in književno, posebno komedijsko izročilo nenehno povezujeta s čudaškostjo, nepreračunljivostjo in nagnjenostjo k nerazumnemu pretiravanju.
čudnodivji  prid., vir: N; povezave: nova beseda
čudodelništvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tokrat ni glavna oseba ostareli katoliški duhovnik s spodletelim čudodelništvom, ampak Pregelj pisatelj in njegov strah pred upadom pisateljske potence, nauk pa bi lahko bil, da je povezovanje velikih duhovnih dejanj z mladostno močjo in spolno potenco napačno.
čudostròj  ja; m, vir: B; povezave:
čudovít  1. ki zaradi izredne lepote vzbuja občudovanje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čuft  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Eni prisegajo na čufte, drugi na brokoli; enim ne sede cigaretni dim, drugi bi nikotinske paličice sesljali, dokler jim ne bi pomodrele ustne; eni uživajo v posvečenih zvokih klavirskih koncertov starih mojstrov, drugi zvračajo superce na oberkrajnerje (gah!).
čufta  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ja SVK vseskozi sem domneval, da si kumrovška čufta ... no sedaj vidim, da si res čufta ... in to celo brez paradjz sosa ... tako zelo si rikverc napreden, da še lds ne upaš voliti!
čujênje  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda
čúkast  ekspr. neprijazen, mrk:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čúkla  alp. zelo razčlenjena, rogljata skalna gmota:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čúnga  medm., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Lepo povedano sh@dow.. glede različnih gametypov se strinjam.. vsi smo budale nadrkane sam na sd, pa dm.. in pol nimas vole it hq, kr tam nimaš za čunga lunga (z mano vred).
čúnka  nar. štajersko, ekspr. svinja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čúpar  -ja; m, vir: B; povezave: najdi.si.
čúri  -ja; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
čúrimúri  ljubk. temno rjava žuželka, ki živi na travnikih; muren:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čustvovan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Jezik ne samo, da nas prepričuje o nespremenljivosti občutenj, ampak nas kdaj pa kdaj vara o svojstvu čustvovanega občutja.
čustvovánje  1. čustveno življenje, doživljanje:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čustvováti  doživljati čustva, čustveno vznemirjenost:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čustvujoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Namesto tega udeleženec ravno o tem primeru v raziskavi na veliko teoretizira in zlasti moralizira, operira s čustvi čustvujočih, čutečih sodelavcev, ki mimogrede vržejo raziskovalca na cesto zaradi raziskave, zaradi drugačnih mnenj, stališč zaradi (po njihovem) različnega "pravno nedopustnega" mišljenja.
čušperški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Gospodje čušperški so izumrli v drugi polovici 16.stoletja, nato pa je šla gospoščina iz rok v roke.
čút  1. sposobnost za sprejemanje fizičnih dražljajev:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čútara  ploščata, steklenici podobna okrogla posoda za nošenje pijače:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čútarica  ploščata, steklenici podobna okrogla posoda za nošenje pijače:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čútenjski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Na nekaterih točkah pripovedne linije namreč obstajajo položaji, ki intenzivirajo Damjanovo miselno in čutenjsko dejavnost: ...
čutílo  1. organ za sprejemanje dražljajev:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
čútnica  1. anat. celica, ki sprejema in prenaša dražljaje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čuvájnica  manjša stavba za čuvaja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čúžka  bot. trava, katere seme se uporablja za ptičjo krmo, Phalaris canariensis; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čvéček  -čka; m, vir: B; povezave: najdi.si. Primer: kratek čveček ... plastelinast kreten piše topic na mnenjalniku
čvekalstvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tisto, kar ob torkovih večerih, tja do tretje jutranje ure, dogaja tamkaj poležanemu poslušalstvu, čvekalstvu in tudi plesalstvu, je, sodeč po prijetno obljudeni kamri in zaenkrat ničnim honorarjem, zelo manjkalo izkušenejšim konzumentom in tudi gibalcem tehna, recimo v teh krajih uveljavljenemu Umekovemu podmladku, Bizzyju, Dojajatu in Plotzu, pank- in elektroveteranu Iztoku Turku in pogonu Random Logic, ki ima studio nadstropje više: namreč, priložnost, da si po burno preklofanem in premezganem koncu tedna odpočiješ kosti, svobodno vdihneš dobrodejne izparine in odvrtiš lagodnejšo muziko, ne da bi ti dihali za ovratnik deri! manijaki in maškare.
čvekávzar  -ja; m, vir: B; povezave:
čvekec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Služba, čvekec z žažo na kavi, služba, šetkanje po Ljubljani, pot domov, cybersprehod, akcija.
čvénkar  -ja; m, vir: B; povezave:
čvrčkáti  redko ščebetati, čebljati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
čvrléti  nar. ščebetati, čebljati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čvrsto  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Oddaja je jasno začrtana, grajena čvrsto, paralelno: prva vzporednica je čas jubileja, historično videnje, druga pa odkriva čarne trenutke ob nastajanju novitete, nove slovenske opere, Golobove KRPANOVE KOBILE.
čžš  m mn., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Roxenovi tagi niso namenjeni reševanju težav s čžšji ampak generiranju animiranih knofov in linkov (javascript), ali pa samo malce lepšim napisom, kot jih naredi npr. H1..6.
d  d déja tudi d-ja, peta črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
da  1. v pripovednih odvisnih stavkih za uvajanje stavka, ki dopolnjuje nadrednega; vez., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dàc  v stari Avstriji davščina na prodajanje tržnega blaga, zlasti živil:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dacia  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V Sloveniji je bilo do konca junija letos registriranih že 218 avtomobilov dacia logan.
dáča  1. v fevdalizmu podložniška dajatev zemljiškemu gospodu:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dáčar  -ja; m, vir: B; povezave: najdi.si.
dáda  um. zahodnoevropsko umetnostno gibanje, iz katerega izhaja dadaizem:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
daewoo  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tudi novega daewooja so, tako kot je v zadnjih letih že v navadi, oblikovali v Italiji.
dafna  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tedanji kustos Kranjskega deželnega muzeja Henrik Freyer (1802-1866) je volčin opisal kot novo vrsto in jo po grofu imenoval Daphne blagayana. Zalo, bledo dafno je 14. maja 1838 prišel gledat saški kralj Friderik Avgust II., ki se je zanimal za botaniko bolj kot za vladarske posle.
dahar  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dahar in pandjanengan sta besedi v stavku, ki zvišujeta tretjo stopnjo (krama biasa) na stopnjo 3a (krama inggil).
dahnéti  nar. vzhodno zaudarjati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dahomejski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ko danes dixieland ansambel v Berlinu, Kranju, Durbanu ali Tokiu igra in v šepavem patoisu prepeva neworleansko Eh, La Bas, še sluti ne več, da poje hvalnico dahomejskemu zafrkantskemu bogu razpotja, sreče in plodnosti Legbi ali Limbi, imenovanemu tudi Papa La Bas.
daihatsu  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pred začetkom sezone sem res kupil daihatsuja, ki pa ni bil najbolj konkurenčen.
daikon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V vsakdanjem življenju je za vsakega posameznika lahko uporabna in nujna razdelitev hrane v pet osnovnih skupin, po modrosti Pet tokov Jin in Jang in sicer: I. Ogenj 9: Koruza, velikolistnato sočivje, ohrovt kolard, repa daikon, radič, pražena jed, pohanje v globokem olju; sadje, sladkor, pečeni izdelki iz moke, maščoba, olje. Grenek okus ...
daiquiri  -ja; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
dájnčica  lingv. črkopis vzhodne Štajerske v prvi polovici 19. stoletja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dajnkovski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Leta 1923 je promoviral za doktorja filozofije s tezo Vokalizem in akcent vzhodnoštajerskega (prekmurskega) narečja s posebnim ozirom na jezik dajnkovskih spisov.
dákel  majhen lovski pes z zelo kratkimi nogami in dolgim trupom; jazbečar:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
dakotski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Dakota (ZDA): Vojaki ZDA so ustrelili vodjo upornih dakotskih Indijancev sjujskega poglavarja Sedečega bika.
daktilobiró  -ja; m, vir: B; povezave:
daktiloskopiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kriminalistični tehniki so v letu 2000 sodelovali pri 5.264 (5.111) ogledih kraja kaznivih dejanj in dogodkov. Na podlagi prstnih sledi so identificirali 404 (318) storilce kaznivih dejanj. Daktiloskopiranih je bilo 3.617 (3.204) osumljencev.
dalekosežno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri družbenem spreminjanju ima univerza najodgovornejšo in dalekosežno odlocujoče pomembno vlogo.
dálj  pesn., v imenovalniku ali tožilniku daljava, dalja:; ž neskl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dálji  -a -e; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
daljína  daljava:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
daljínar  knjiga s seznamom razdalj med avtobusnimi, železniškimi postajami; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
daljinaš  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri skakalnih disciplinah pride največkrat do poškodbe mišice, zvin ali zlom noge ali gležnja. Pri daljinaših lahko pride tudi do odprtega zloma v primeru nerodnega odriva ali skoka.
daljínski  nanašajoč se na daljino, daljavo:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
daljíšče  fiz. najdaljša razdalja, na katero se more oko prilagoditi; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
daljnopísnik  električna naprava za prenašanje tipkanih črk in znakov na daljavo; teleprinter:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
daljnoročno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prvotno je bil zamišljen kot tematsko osamosvojen vsakoletni uvod v poletno šolo slovenskega jezika za tujce, ki naj bi v širšem zgodovinskem, primerjalnem, tipološkem in tudi teoretskem kontekstu obravnaval vsakoletno tematiko, ki je bila daljnoročno koncipirana v smislu obravnave posameznih obdobij, dela vidnih slovenskih slavistov pretekle dobe ali pa posameznih problemskih sklopov v okviru jezika, književnosti in kulture.
daljnostrélen  ki strelja na veliko daljavo:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
daljnovídenje  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
daljnovidje  s, vir: N; povezave: nova beseda
dalmatoromanski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zapis Carso iz dalmatoromanskega govora je iz leta 949, v 12. in 13. stoletju pa se ta beseda pojavlja v raznih pomenskih zvezah.
dalmatščina  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako se je veliko ukvarjal z rekonstukcijo balkanske vulgarne latinščine in z balkanskimi romanskimi jeziki, kot sta stara dalmatščina (s - po Skoku - veljotskim in istriotskim poddialektom) in romunščina, s predslovanskimi balkanskimi jeziki, kot je albanščina, z ilirskimi in traškimi jezikovnimi prežitki, izluščljivimi iz imen, s slovanskim superstratom oziroma predvsem s hrvaškim/ /srbskim (glasoslovje, dialektologija), in medsebojnimi jezikovnimi odnosi med temi jeziki.
damasciranje  s, vir: N; povezave: nova beseda
damasonski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: damasonski kosmač-ledrovka: Plodovi so srednje debeli, nekoliko sploščeni. Kožica je rumenkasto zelena prekrita s hrapavo rjavkasto prevleko. Meso je sočno, prijetnega sladko kislega okusa. Zori okoli 1. oktobra.
damassé  -ja; m, vir: B; povezave:
damaščánka  nekdaj zakrivljena sablja iz damaščanskega jekla:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
damídor  -ja; m, vir: B; povezave:
damóvnica  plošča, razdeljena na kvadratna polja dveh barv za igranje dame; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dán  1. čas štiriindvajsetih ur, ki se začne ob polnoči in traja do polnoči:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
danájski  knjiž., v zvezi danajski dar dar, ki ni dan iz prijaznosti, ampak z zahrbtnim namenom; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
danár  -ja; m, vir: B; povezave: najdi.si.
danášnjost  knjiž. današnja doba, sedanjost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dandi  m, vir: N; povezave: nova beseda
daníčarski  nanašajoč se na sodelavce lista Zgodnja danica:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dánij  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
daníti se  nav. 3. os. 1. brezoseb. prehajati iz noči v dan:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dánje  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
dankin  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ko je dankina sluznica na prostem, se draženje še dodatno poveča in s tem tudi napenjanje, ki še bolj spodbuja izstopanje tega dela debelega črevesa.
dantológ  strokovnjak za dantologijo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
danunciáda  knjiž., ekspr. italijanska zasedba Reke leta 1919 pod D'Annunziovim vodstvom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dánzadnéven  knjiž. ki se dogaja dan za dnem:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
daoizem  m, vir: I; povezave: najdi.si wiki Primer: Poznamo dve osnovni veji daoizma, ki sta filozofska (dao jia) in religiozna (dao jiao). Njena najbol znana utemeljitelja sta Laozi in Zhuangzi, ki sta v Evropi označena kot »individualna anarhista« (Rošker 1995 : 87).
dárbar  -ja; m, vir: B; povezave: najdi.si.
darbuka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zasedba je tradicionalna: gosli keman, citre kanun, lutnja ud, klarinet in kaval ter darbuka, def in druga tolkala.
daréjek  num. perzijski zlatnik, kovan od 6. do 4. stoletja pred našim štetjem:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dari  m, vir: N; povezave: nova beseda
daríi  -ja; m, vir: B; povezave: najdi.si.
darílnica  zastar. vrečica ali skrinjica za zbiranje denarja v cerkvi; pušica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   33.501 33.601 33.701 33.801 33.901 34.001 34.101 34.201 34.301 34.401  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA