besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: indiji   zadetki: 24



antiflegmatik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: 1000 pr.n.št. se je v Indiji uporabljal bhang (napitek iz konoplje) kot anestetik in antiflegmatik.
argala  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: argala - ptica iz družineštorkelj v Afriki in Indiji
badam  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: del imena indijske slaščice: V Indiji imamo različne vrste slaščic - godum, halva, badam kir, galub džamun, džilebi, ladu, majsor pak.
banjánovec  bot. epifit, ki raste v vzhodni Indiji in ima drevesnim deblom podobne nadomestne korenine, Ficus bengalensis:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bhang  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ajurvedski zdravniki v Indiji z bhangom zdravijo na ducate bolezni in zdravstvenih težav vključno z drisko, epilepsijo, delirijem in norostjo, kolikami, revmo, gastritisom, anoreksijo, jetiko, fistulami, bruhanjem, vročino, zlatenico, bronhitisom, gobavostjo, boleznimi vranice, sladkorno boleznijo, prehladom, slabokrvnostjo, menstrualnimi bolečinami, elefantiazo, astmo, protinom, zaprtjem in malarijo.
brahmán  v Indiji pripadnik najvišje kaste, navadno duhovnik:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
brenčavka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Lucilia cuprina je muha zapljunkarica, spada med brenčavke, pravijo ji tudi mesna muha (blowfly; Schmeibfliege), ki leže jajčeca v meso in je velika nadloga za ovčerejo, posebno v Avstraliji, Indiji in Južni Afriki.
citronela  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Limonsko travo, doma iz jugovzhodne Azije, ki pa je danes razširjena v Avstraliji, Afriki, Indiji in jo imenujejo tudi citronela, sem »srečal« pred štirimi leti, ko mi jo je sin prinesel iz Brazilije.
dopustujoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Maja 1863 si je Slovenijo med potovanjem med Trstom in Gradcem ogledal dopustujoči angleški vojaški častnik, ki je takrat sicer služboval v Indiji.
džamun  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V Indiji (Bharatu) imamo različne vrste slaščic - godum, halva, badam khir, galub džamun, džilebi, ladu, majsore pak. Čeprav se po imenu in obliki razlikujejo, je v vseh isti sladkor.
džilebi  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V Indiji imamo različne vrste slaščic - godum, halva, badam kir, galub džamun, džilebi, ladu, majsor pak. Čeprav se po imenu in obliki razlikujejo, je v vseh isti sladkor.
fikidíndij  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda
gaviál  zool., navadno v zvezi indijski gavial krokodil z dolgim in ozkim gobcem, ki živi v Indiji, Gavialis gangeticus; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kásta  1. zlasti v Indiji zaprta družbena skupina z določenim položajem, odnosom do drugih takih skupin:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
maharádža  v Indiji knez, vladar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
maharáni  v Indiji žena maharadže:; ž neskl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mógul  zgod., v Indiji, od 16. do 19. stoletja vrhovni vladar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
múngo  zool., navadno v zvezi indijski mungo zlasti v Indiji živeča majhna zver, ki se hrani s kačami, podganami, Herpestes edwardi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nábob  1. v Indiji muslimanski knez, pokrajinski namestnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
párija  1. v Indiji pripadnik najnižjega družbenega sloja, ki je zunaj sistema kast:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
párija  v Indiji najnižji družbeni sloj, ki je zunaj sistema kast:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rádža  v Indiji knez, vladar, za stopnjo nižji od maharadže:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sitár  muz. lutnja z dolgim ploskim vratom, razširjena zlasti v Indiji:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zebú  zool. udomačeno govedo z veliko grbo na plečih, ki živi v Indiji, Bos indicus; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA