besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: edi   zadetki: 120-219



aválkredítor  -ja; m, vir: B; povezave:
avdiologopedija  ž, vir: I; povezave: najdi.si
avdiomedi m, vir: I; povezave: najdi.si
avdiomedijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
aviomedicina  ž, vir: N; povezave: nova beseda
avtokredi m, vir: I; povezave: najdi.si
avtopredikacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si
avtopredikativen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
ayurvedičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ti koncepti so koristni, ko povežemo ayurvedično razmišljanje z našim vsakdanjim življenjem.
balneomedicina  se nanaša na balneomedicinski; ž, vir: I; povezave: najdi.si
balneomedicinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Njihove izkušnje so potrdile kasnejše balneomedicinske raziskave.
baromedicina  ž, vir: N; povezave: nova beseda
bedíca  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
bedí -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
beledíja  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda
benedictin  m, vir: N; povezave: nova beseda
benedíctus  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
benedikcija  ž, vir: N; povezave: nova beseda
benedikcionál  -a; m, vir: B; povezave: najdi.si.
benedíkta  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
benedíktbeuernski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
benedíktbeuerski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
benediktin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dobro se je učil in postal benediktin na Koroškem.
benediktínček  -čka; m, vir: B; povezave:
benediktínec  1. menih reda sv. Benedikta:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
benediktínka  1. redovnica reda sv. Benedikta:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
benediktínski  nanašajoč se na benediktince:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
benedíktov  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
benediktovski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
benediški  prid., vir: N; povezave: nova beseda
besédica  nav. ekspr. manjšalnica od beseda:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
besedíčar  -ja; m, vir: B; povezave: najdi.si.
besedíčen  ekspr. gostobeseden, zgovoren:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
besedíčenje  glagolnik od besedičiti:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
besedíčiti  redko govoričiti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
besedíčje  -a; s, vir: B; povezave:
besedíčkati  -am; nedov., vir: B; povezave:
besedíčnež  -a; m, vir: B; povezave:
besedíčnost  ekspr. gostobesednost, zgovornost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
besedijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ti rešujejo pisno, izgovorno (oboje vključno z naglasom) slovnično in besedijsko normativno in stilistično problematiko (pomensko le v posebnih primerih), in sicer slovenskega besedja, nekaterih (stalnih) besednih zvez, poleg tega pa tudi oblikotvorno in besedospreminjevalno stilistiko.
besedílce  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
besedílen  nanašajoč se na besedilo:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
besediljenje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Upravičeno, saj je pisec svojo mogočno estetsko stavbo sezidal na žlahtnih temeljih koroškega vzornika, pri njem pa se je tudi navdušil za čustvenostno izrazitejše besediljenje.
besedilnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
besedilnoanalitičen  se nanaša na besedilna analiza; prid., vir: I; povezave: najdi.si
besedilnoanalitski  se nanaša na besedilna analiza; prid., vir: I; povezave: najdi.si
besedilnogradivski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kritiki nekoliko starejših rodov, oblikovanih še v eksistencialistično-modernistični ali neoavantgardistični estetiki 60. in 70. let, so se nagibali k oženju časovnega in besedilnogradivskega obsega/pomena postmodernizma kot dominante v literarnoumetniških kodih novega obdobja.
besedilnokompozicijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
besedilnolingvističen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poleg tega se je treba zavedati, meni Kreft, da za molk učencev najpogosteje niso krive le razmere zunaj šole in npr. represivna družinska socializacija, veliko bolj je treba iskati krivdo prav pri književnem pouku, kjer učitelji z nekakšnimi neoavtoritarnimi metodičnimi prijemi, ki težijo k scientistično literarnoteoretičnim, besedilnolingvističnim oz. druzbenokritičnim ciljem, že v kali zadušijo vsakršno sporazumevanje o učenčevih »nepopolnih«, »neznanstvenih«, »pomanjkljivih« prvotnih literarnoestetskih doživetjih.
besedilnooblikovalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: S tem seveda se zdaleč ni pregledan in izmerjen Pretnarjev literarnovedni, prevajalski, pesniški, jezikoslovni in jezikovnodidaktični opus; pogrešamo še vsaj komentarje njegove teorije in zgodovine prevajanja (ki je vpeta tudi v metodološke okvire sodobne komparativistike) ter slovenističnega literarnozgodovinskega dela, v katerem je pred slehernim diahronim posploševanjem oz. uzgodbljanjem skrbno izdelal in empirično preverjal nazorske, programske in tradicijske postulate, a tudi jezikovnostilne, besedilnooblikovalne, medbesedilne, verzifikacijske koordinate.
besedilnooblikoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Oklepaj torej postane ob koncu 19. stoletja v pesniškem jeziku spet običajno ločilo, ki lahko prevzema različne besedilnooblikovne vloge.
besedilnoorganizacijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... estetiko eksperimenta in inovacije zamenja estetsko vodilo navezovanja na izročilo (na njegove motive in teme, trdnejše besedilnoorganizacijske oblike in žanre) ...
besedilnoskladenjski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Izjave v oklepajih so z ostalim besedilom povezane s posebno, zapleteno anaforično figuro: anaforična zaimka nanj namreč nimata besedilnoskladenjske odnosnice.
besedilnost  ž, vir: N; povezave: nova beseda
besedílnoteorétičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave:
besedilnotipski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pripevek med drugim prinaša merila za besedilnotipsko opredelitev besedja oz. leksike: 1) prenosnik: 1.1) pisno, govorjeno: 1.1.1) obliko- in obsegovno merilo, vsebinsko (zvrstno) merilo; ...
besedilnovrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Čeprav je Crocejevo odklonilno stališče do besedilnovrstnih metod splošno znano, velja pri jezikoslovcih in literarnih teoretikih --- tako evropskih kot slovenskih --- proučevanje funkcijskih zvrsti jezika ali besedilnih vrst zelo moderno.
besedilnozvrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
besedílo  1. z določenimi besedami izražene misli:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
besedilodajalec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: pogodba za besedilodajalce
besedilopisec  m, vir: N; povezave: nova beseda
besedilopisen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Strniševo besedilopisno kariero je, kot kaže, bolje prezreti, ker, kaj pa veš, zakaj je pisal, zaradi denarja ali (kot je pri slovenskih poetih pravilo) zaradi pijače.
besedilopisje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Njegova sporočila, ujeta v karseda preproste rime, ne predstavljajo vrha besedilopisja niti v polju pop glasbe.
besedilopiska  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pesem Stop, katere avtorica je tudi Urša Vlašič (kot besedilopiska), po petih minutah v drugem krogu prepričljivo zmaga, s skoraj trideset tisoč glasovi.
besedilopisniški  prid., vir: N; povezave: nova beseda
besedilosloven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
besediloslóvje  lingv. nauk o splošnih lastnostih besedila in o vrstah besedil:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
besedilotvorec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta obdobja so ugotovljena in razmejena na podlagi (1) strukturne podobe knjižnega jezika, (2) izpričane zavesti o njej, (3) z osnovno besedilnotipsko in družbenostno reševano problematiko, (4) z normodajalnimi besedilotvorci, (5) s pripadnostjo besedil umetnostno-duhovnim formacijam evropskega prostora v meni časov.
besedilotvoren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Redigirati pomeni obdelati objavi namenjeno besedilo ali gradivo tako, da dobi ustrezno obliko, razporeditev, skratka, da je besedilo urejeno, kot to zahtevajo uveljavljeni jezikovni in besedilotvorni standardi.
besedist  m, vir: N; povezave: nova beseda
besedíšče  besedni zaklad:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
besediščen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
besedí -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
beséditi  knjiž., redko besedovati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
besedítost  -i; ž, vir: B; povezave:
bimedialen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nasprotno, iz Kopra prihajajo zahteve po novih zaposlitvah, namesto da bi se televizija in radio poslovno in bimedialno združila in imela enega direktorja, kot ima to sosednji Celovec in daljni Bergen na Norveškem ter številne druge javne RTV.
bimedialnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Drugače pa je v nacionalnih javnih radiotelevizijskih hišah prisotna vedno večja integracija obeh medijev, ki prakticirajo bimedialnost, posebno v svojih regionalnih centrih.
biomedicina  ž, vir: N; povezave: nova beseda
biomedicinec  m, vir: N; povezave: nova beseda
biomedicinka  ž, vir: I; povezave: najdi.si
biomedicinski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
bioremediacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kadar onesnaženje ne ogroža vitalnih resursov (npr. pri vodooskrbnih teles ali pa odprtih vodotokov) se je mogoče zadovoljiti s t. i. samodejno (intrinzično bioremediacijo). Kjer pa so ogroženi pomembni viri je potrebna t. i. procesna (okrepljena bioremediacija).
bioremediacijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Posebnost ex situ, reaktorsko temeljenih bioremediacijskih procesov so anaerobni procesi, ki so izjemoma lahko uspešnejši od aerobne obdelave za odstranjevanje nekaterih specifičnih ksenobiotskih kontaminantov.
biosediment  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Skupna značilnost obeh solinskih območij je, da solinarji na dnu solnih polj gojijo petolo, posebno vrsto biosedimenta, ki preprečuje prehajanje morskega blata v sol in zadržuje vgrajevanje posameznih ionov v sol.
bledíca  bleda barva {polti}:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bledìč  -íča; m, vir: B; povezave: najdi.si.
bledíčast  nekoliko bled:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bledíčav  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
bledíčen  1. bolno bled:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bledíčina  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
bledíčnež  ekspr. bledičen človek:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bledíčnica  ekspr. bledična ženska; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bledíčnik  redko bledičnež; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bledíčnost  nezdrava bledica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bledíkast  nekoliko bled:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bledíkastordèč  -éča -e; prid., vir: B; povezave:
bledíkati  -am; nedov., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
bledíkav  nekoliko bled:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bledíkavec  -vca; m, vir: B; povezave:
bledíkavost  neizrazita bledica; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 20 120 220 320 420 520 620 720 820  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA