besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: dušik   zadetki: 62



dušík  kem. v zraku najbolj razširjeni plin brez barve, vonja in okusa, element N:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
dušíkast  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
dušíkat  -a -o; prid., vir: B; povezave:
dušíkov  nanašajoč se na dušik:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dušikovánje  -a; s, vir: B; povezave:
dušikovodíkov  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
ápnodušík  -a; m, vir: B; povezave:
brezdušíkov  -a -o; prid., vir: B; povezave:
dušíkov  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
nedušikov  prid., vir: I; povezave: najdi.si
aeroponski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V obdobju od aprila do septembra 1999 smo zasnovali tri poskuse na aeroponskem sistemu. Rastline solate cv. Vanity smo gojili na aeroponskem sistemu, z različno vsebnostjo dušikovih spojin v hranilni raztopini.
alkaloíd  kem. dušikova rastlinska baza, ki močno učinkuje na človeški organizem:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
alkilamonijev  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dušik ima prosti elektronski par in lahko veže kislinski proton, amini so torej bazični, pri tem nastajajo alkilamonijeve soli.
alkilcianid  aciklična dušikova spojina; m, vir: I; povezave: najdi.si
alkilhidrazin  aciklična dušikova spojina; m, vir: I; povezave: najdi.si
alkiliranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Alkiliranje prizadene običajno gvanin in sicer na ta način, da dobi na 7. dušiku etilno skupino, tako da se druži s timinom, namesto s citozinom.
alkilizocianid  aciklična dušikova spojina; m, vir: I; povezave: najdi.si
amido  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mikro-Kjeldahlova metoda, ki se najpogosteje uporablja, zajame sicer 80 do 90% dušika (amino, imino in amido) ne pa nitro in azo ter purinskega in pirimidinskega N.
aminoheterotrofen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Majhne količine (1-3 l/m 2) so povzročile nižje in relativno kratkotrajajoče zmanjšanje aminoheterotrofnih, aminoavtotrofnih in asimbiotičnih dušikovih vezalcev (A. chroococcum).
amónij  kem. atomska skupina ali ion iz enega atoma dušika in štirih atomov vodika; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
anoksi  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Razvijamo anoksi metodo represivne zaščite lesenih kulturno-zgodovinskih spomenikov z uporabo argona in dušika.
antikontaminacijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Uporaba antikontaminacijske pasti, hlajene s tekočim dušikom, zniža intenzivnost nastanka kontaminacijskih točk, kar omogoča daljše čase zbiranja spektra.
argin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Visoke vsebnosti dušika vplivajo tudi na višjo akumulacijo aminokisline argin v grozdnem soku, ki pa je povezana z nezaželjeno vsebnostjo etil karbamata, ki se razvije v staranih vinih.
asimbiotičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Majhne količine (1-3 l/m2) so povzročile nižje in relativno kratkotrajajoče zmanjšanje aminoheterotrofnih, aminoavtotrofnih in asimbiotičnih dušikovih vezalcev (A. chroococcum).
aspartičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Maksimalna vegetativna rast je bila dosežena s prolinom in kazeinskim hidrolizatom pri izolatu A, prolin, aspartična kislina in levcin kot viri aminskega dušika pri izolatu P.
avtologen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri avtologni presaditvi bolniku presadimo njegove lastne matične celice, ki smo jih prej zbrali in shranili v tekočem dušiku.
azacitidin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: 5-azacitidin (5-azacytidine; 5-Azacytidin) je analog citidina, v katerem je dušik na 5. mestu zamenjan pri citozinu z ogljikom.
azido  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Obširen študij predstavljajo reakcije stabilnih heterocikličnih diazo spojin z 1,3-dikarbonilnimi in drugimi spojinami z aktivno metilensko skupino, ki vodijo do novih heterocikličnih sistemov, premestitve diazoketonov, prenosov dušika med amini, hidrazini in azido spojinami na eni strani in diazo in diazonijevimi spojinami na drugi strani, fotokemične cikloadicije nenasičenih spojin na heteroaromatske sisteme, homolitska alkiliranja, ariliranja in sigmatropne premestitve.
azoloazin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nadaljeval je s sintezami monocikličnih, bicikličnih in policikličnih azoloazinov z mostnim dušikom in njihovimi N-oksidi, z odpiranji petčlenskih in šestčlenskih obročev, azido-tetrazolo izomerizacijo in s sintezami heterocikličnih sistemov s tem v zvezi.
ázo...  kem. nanašajoč se na atomsko skupino iz dveh atomov dušika:; prvi del zloženk, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
biogrena  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Redno gnojenje s kompostom oziroma z organskimi gnojili (humovit, biogrena, biosol, organo, biopost...), se zboljšuje struktura tal, dušik se iz organskih gnojil počasneje sprošča in ni podvržen izpiranju.
biokatalitičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kvasovke biokatalitično pretvarjajo nekaj preprostih sestavin (sladkorji, dušikove spojine, vitamini) v tisoče sekundarnih fermentacijskih produktov, kar v končni fazi daje vinu karakter.
biopost  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Redno gnojenje s kompostom oziroma z organskimi gnojili (humovit, biogrena, biosol, organo, biopost...), se zboljšuje struktura tal, dušik se iz organskih gnojil počasneje sprošča in ni podvržen izpiranju.
cián  nestrok. brezbarven, zelo strupen plin, spojina ogljika in dušika,; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cianamíd  kem., navadno v zvezi kalcijev cianamid spojina kalcija z ogljikom in dušikom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cianoficinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Cianoficinska telesca - polimer Asp in Arg ; skladiščenje dušika v obliki Asp (transaminacija).
ciklobutanski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glavni fotoprodukt, ki nastane ob izpostavitvi molekule DNK UV-svetlobi, je ciklobutanski tip vezi med sosednjimi pirimidinskimi dušikovimi bazami (nukleotidi).
defiksacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vpliv nitrifikacije na defiksacijo amonijskega dušika smo proučevali v talnem vzorcu z visoko kapaciteto za fiksacijo dušika.
denaturaliziranost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Stopnja denaturaliziranosti. Uporaba umetnih gnojil, ki temeljijo na dušiku, kaliju ter fosforju in sicer pozitivno vplivajo na rast rastlin, ima za posledico izčrpanost zemlje, s tem pa zmanjšanje koncentracije ostalih elementov, kot so selen, krom, magnezij, baker, železo in jod.
denitrírati  metal. odstraniti, odvzeti dušik iz spojine:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
deoksiribonukleotid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Biosinteza purinskih in pirimidinskih nukleotidov z uravnavanjem. Biosinteza deoksiribonukleotidov. Razgradnja nukleotidov in dušikovih baz.
dermatoskop  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poleg osnovnega instrumentarija za dermatoterapevtske posege imamo Zeisov mikroskop, dermatoskop (od leta 1989), Woodovo svetilko, elektroskalpel, Dewarjevo posodo za tekoči dušik in UVAPUR II svetilko (od leta 1992).
dermatoterapevtski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poleg osnovnega instrumentarija za dermatoterapevtske posege imamo Zeisov mikroskop, dermatoskop (od leta 1989), Woodovo svetilko, elektroskalpel, Dewarjevo posodo za tekoči dušik in UVAPUR II svetilko (od leta 1992).
diamantoid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Podobno bi lahko ležaje razbremenili z dodatkom dušikovih atomov v notranji ploskvi (vez ogljik-dušik je malenkost krajša od vezi ogljik-ogljik). Vse te možnosti združimo pod okriljem izraza "diamantoidi".
diazoketon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Obširen študij predstavljajo reakcije stabilnih heterocikličnih diazo spojin z 1,3-dikarbonilnimi in drugimi spojinami z aktivno metilensko skupino, ki vodijo do novih heterocikličnih sistemov, premestitve diazoketonov, prenosov dušika med amini, hidrazini in azido spojinami na eni strani in diazo in diazonijevimi spojinami na drugi strani, fotokemične cikloadicije nenasičenih spojin na heteroaromatske sisteme, homolitska alkiliranja, ariliranja in sigmatropne premestitve.
díázo...  kem. nanašajoč se na atomsko skupino iz dveh atomov dušika:; prvi del zloženk, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dícián  kem. brezbarven, zelo strupen plin, spojina ogljika in dušika:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
diklorizocianurat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za določanje amonijevega dušika se uporabljajo precej različne metode, med njimi destilacija in titrimetrija ter spektrofotometrija z natrijevim diklorizocianuratom in natrijevim salicilatom.
diluent  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kot je razvidno iz slike 4, je dušik po volumskem deležu daleč najpogostejši plin v atmosferi, v procesu dihanja človeka pa služi predvsem kot diluent (razredčevalec) pri prenosu molekul kisika.
disulfokislina  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Proizvaja se z delovanjem žveplove kisline na rezorcin do meta-disulfokisline, ki se potem nitrira z dušikovo kislino do trinitrorezorcina.
dohranjevalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Produkcijski ritem v fermentorju je najprimerneje uravnavati na dveh ravneh, s hitrim kontinurnim procesom dosežemo maksimalno gosto aktivne biomasem, nato pa v dohranjevalnem postopku skrbno kontroliramo ogljkovo, fosforjevo in dušikovo raven.
dušíčen  nanašajoč se na dušik:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dušíčnat  ki vsebuje dušik:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvoatomaren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V heterocistah se kopiči dušik (dvoatomarna oblika).
gomóljčen  bot., v zvezi gomoljčne bakterije bakterije v celicah koreninskih gomoljčkov, ki kemično vežejo dušik iz zraka v dušikove spojine; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nítramonkál  agr. umetno gnojilo, ki vsebuje dušik in kalcij; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nitrát  kem. sol dušikove kisline ali njen ester:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nitríd  kem. spojina kovine, bora ali silicija z dušikom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nítrofoskál  agr. umetno gnojilo, ki vsebuje dušik, fosfor in kalij; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nítroskupína  kem. atomska skupina iz enega atoma dušika in dveh atomov kisika; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nítro...  1. nanašajoč se na atomsko skupino iz enega atoma dušika in dveh atomov kisika:; prvi del zloženk, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
purín  kem. organska dušikova spojina, katere derivati so sečna kislina, kofein; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA