besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: dar   zadetki: 1.782-1.881



družbenozaveden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Uresničijo se naj naše težnje za formiranje kulturnega, družbenozavednega, gospodarsko in proizvajalno spodobnega človeka, bogatega tehnične inteligence ter spretnosti in bodočega upravljalca podjetja.
državnoozemeljski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po tem ko je Rusija to zahtevo gladko zavrnila, je moldavska vlada 17.6.1996 ozemlju podelila 'državnoozemeljske skupnosti v obliki republike, znotraj mednarodnopravno priznanih meja Moldavije', vendar njen status še ni povsem urejen, saj vodstvo Pridnesterske republike vztraja pri popolni neodvisnosti.
duatlon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V kolikor pa nekomu naš novi duatlon ne odgovarja, ostane še vedno v rezervi samo tek, ki je tudi uradno tekmovanje (10 km teka okoli Brda, vendar s startom ob 10. uri, torej pol ure prej kot start duatlona).
dubitativen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kadar pa to zahteva smisel, stoji v nadrdnem stavku imperativ ali hortativni oziroma dubitativni konjunktiv.
dudáč  dudar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dudák  redko dudar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dudáš  dudar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dúdlar  1. dudar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
duhovnomoralen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Papeževo pastoralno delo, ki med drugim poudarja potrebo po prilagoditvi cerkve spremenjenim svetovnim političnim in kulturnim, duhovnomoralnim razmeram ter potrebo po novi evangelizaciji, se izraža predvsem v številnih apostolskih potovanjih po svetu.
dúniti  redko udariti, suniti:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
duopól  ekon. položaj na trgu, kadar prodajata določeno blago samo dva ponudnika; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvaindvajsetič  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Marketing magazin bo dvaindvajsetič podelil nagrade in priznanja zlati MM za koledarje, letna poročila, dela s področja direktnega marketinga in samopromocijske spletne strani.
dvainpetdesetkrat  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ni lahko ocenjevati življenjskega standarda na osnovi kupne moči, vendar vemo, da je bilo mogoče srednje skromno živeti z 20.000 sesterci letno, to je približno ustrezalo višini plače centurja in dohodku od kapitala kakih 400.000 sestercev, kar je bila najmanjša premoženjska raven za člana viteškega stanu. Da je človek lahko postal senator, je moral imeti najmanj dvainpetdesetkrat toliko.
dvajsetiški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V zapisih števil, ki so ohranjeni (na kamnitih spomenikih, v kodeksih, na keramiki) in ki imajo vsi takšno ali drugačno zvezo s koledarjem in astronomijo, pa se je vedno uporabljala svojstvena različica dvajsetiškega sistema z naslednjimi mestnimi vrednostmi: ...
dvigradski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Dvigrad (Hrvaška): Najprej nam predstavi geografsko lego mesta in poda kratko zgodovino s poudarkom na odnosih različnih oblastnikov do pokrajine Istre nasploh in predvsem do dvigradskega območja.
dvobobenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Proizvajamo pa tudi dvobobenske gozdarske vitle in rezalno-cepilne stroje.
dvoenergetski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zlati standard za diagnostiko in spremljanje zdravljenja osteoporoze je dvoenergetska absorpciometrija (DXA).
dvofaznost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poudaril je dvofaznost projekta, pri katerem se obe fazi dopolnjujeta in ne izključujeta.
dvokariontski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nato nastane dvokariontski stadij- združita se moška in ženska hifa; vendar se združita samo celici ne pa tudi jedri.
dvoklikniti  dov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kadarkoli udeleženec dvoklikne na okno ali mapo prevzame kontrolo.
dvolevorok  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Koliko je šele pri nas takih "turkov", ko je pa država tako radodarna do "dvolevorokih".
dvolično  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vendar prikrito, zahrbtno, hinavsko, dvolično v dvojnem smislu: javno in načelno delajo za Evropo in humanistična načela, dejansko pa za svoje nacionalne interese, ki v spremenjenih razmerah niti niso več to, ampak so nekakšni fantomi takih interesov iz preteklosti, geopolitični fosili.
dvonaglasnica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po SSKJ ima prva beseda dva naglasa: nezamúdna (čas nezamudno beži), vendar bomo glede na valujoč ritem celotne pesmi prvi naglas rekli manj izrazito kot drugega --- kar nasploh večkrat velja za dvonaglasnice.
dvonamenskost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ključno nevarnost predstavljata seveda namenska proizvodnja in skladiščenje bioloških agensov, vendar je tako kot v proizvodnji kemijskih tudi v proizvodnji bioloških orožij dodatna nevarnost vezana na dvonamenskost kemijske oz. biotehnološke industrije.
dvoobdoben  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nacionalna medčasovna proračunska omejitev v dvoobdobnem modelu odprtega gospodarstva brez države pomeni, da je: ...
dvookroglast  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Življenje tod niti ni bilo slabo, saj smo imeli obilo hrane, vode na pretek in tudi tako mrzlo ni bilo, pa vendar smo si želeli vrniti v svet, kjer obstajajo pravokotne škatle z gibljivimi lutkami, kjer obstajajo dvookroglasti ali štiriokroglasti konji in kjer smo zapustili naše zveri.
dvópóljen  agr., navadno v zvezi dvopoljno gospodarstvo gospodarstvo, pri katerem se seje na polovico določene površine ena, na drugo pa druga kmetijska rastlina in se vsako leto izmenjujeta; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvoprostor  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Izhodiščni kvantitativni prostor je fizikalen, rezultirajoči kvalitativni dvoprostor pa subjektiven, vendar je lahko tako že na predpsihološki oziroma na biološki stopnji.
dvór  1. v nekaterih deželah veliko, razkošno grajeno poslopje, vladarjevo bivališče:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
dvoríšče  prostor pred hišo, za njo ali med hišo in pripadajočimi gospodarskimi poslopji:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvorján  nekdaj vladarjev svetovalec, spremljevalec, ki živi stalno na dvoru:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvorjánka  nekdaj spremljevalka, družabnica ženskega člana vladarjeve družine:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvosezonski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Težak udarec navdušenju okoli ekipe in delovanju samemu je zadalo tudi dvosezonsko zaprtje pravega srca in doma Jadranovega delovanja, to je telovadnice Pristaniških delavcev pri Briščikih.
dvoskok  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dotični je povečini namenjen premikanju in ploščadarskim veščinam, saj morete takrat izvajati dvoskok, hitreje teči, se plaziti po vrveh in sovrage butati s kosmatimi okončinami.
dvoveznost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vendar zaobljubo spregleda v njeni problematični dvoveznosti in ji problematičnost odpiše, je je razreši.
dvóvládje  sočasno vladanje dveh vladarjev, vlad na istem ozemlju:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
edíkt  1. zgod., nekdaj predpis, ki ga izda vladar ali kak drug pomemben predstavnik oblasti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
egotízem  knjiž. poudarjanje, pretirano vrednotenje lastne pomembnosti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekonómičen  1. ki ustreza varčnosti, smotrnosti, gospodaren:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekonómičnost  lastnost, značilnost ekonomičnega, gospodarnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekonomíja  1. veda o gospodarstvu:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ekonomíst  strokovnjak za ekonomijo, gospodarstvo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ekonómski  1. nanašajoč se na ekonomiko, gospodarski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekshibícija  knjiž. dejanje, s katerim hoče izvajalec poudariti svojo spretnost, dovršenost v čem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekspresionízem  umetnostna smer v začetku 20. stoletja, ki objektivnost popolnoma podreja subjektivnemu doživljanju in posebno poudarja izrazno plat:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekú  denarna enota, katere vrednost je določena z relativnimi vrednostmi denarnih enot članic Evropske gospodarske skupnosti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eléktroenergétika  proizvodnja, prenos, uporaba in gospodarjenje z električno energijo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
emfátičen  knjiž. čustveno močno poudarjen; zanosen, vznesen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
energétika  1. dejavnost, ki oskrbuje gospodarstvo z energijo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ênopóljen  agr., navadno v zvezi enopoljno gospodarstvo gospodarstvo, pri katerem se seje na isto površino vedno ista kmetijska rastlina; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
enostránski  ki upošteva, poudarja samo eno stran, en vidik na škodo drugega:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
esteticízem  knjiž. posebno, večkrat pretirano poudarjanje lepega v umetniškem delu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ešalón  voj. del večje enote, kadar so njeni deli razporejeni drug za drugim v boju, na potovanju ali pohodu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ex vóto  rel., um. izraža, da je predmet narejen, podarjen zaradi obljube:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
falíranec  pog., raba peša kdor je gospodarsko propadel; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
falírati  pog., raba peša gospodarsko propasti:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
falíten  knjiž. gospodarsko propadel:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fáraon  1. v starem Egiptu vladar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
fáraonka  v starem Egiptu vladarica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fasáda  zunanja, navadno čelna, arhitektonsko poudarjena stran stavbe, pročelje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fasadêr  grad. zidar, ki dela fasade:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fevdalízem  gospodarsko-družbena ureditev pred kapitalizmom, v kateri je zemlja v lasti zemljiških gospodov, obdelujejo pa jo podložni kmetje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
finánce  1. gospodarska dejavnost, ki se ukvarja z denarnimi posli:; ž mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
flíkniti  pog. 1. udariti, navadno s tankim, prožnim predmetom:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fôkniti  nižje pog. udariti {človeka}:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
forehand  šport. udarec pri {namiznem} tenisu z dlanjo proti nasprotniku:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
formalíst  kdor pretirano poudarja obliko ali predpise na škodo vsebine:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
formalízem  pretirano poudarjanje oblike ali predpisov na škodo vsebine:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
framasónski  nanašajoč se na framasone ali framasonstvo, prostozidarski:; prid., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
framasónstvo  zgod. liberalno svetovnonazorsko gibanje, nastalo v začetku 18. stoletja, prostozidarstvo:; s, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
framasón  zgod. pripadnik framasonstva, prostozidar:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
frfòt  šum, ki ga povzroča mahanje, udarjanje s perutmi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fulgurácija  med. uničenje tkiva zaradi udarca strele; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
funkcionálen  1. ki ima poudarek na namenskosti, uporabnosti:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
funkcionalízem  knjiž. usmerjenost, ki poudarja namenskost, uporabnost:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gastáld  zgod. upravitelj gastaldije z upravno, sodno in gospodarsko funkcijo; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gázda  1. nižje pog. {hišni} gospodar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
geografíja  veda o zemeljskem površju, o gospodarskih in kulturnih razmerah na njem, zemljepis:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
gésta  1. gib, navadno z rokami, s katerim se kaj izraža ali poudarja, kretnja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gód  1. dan v letu, ko je osebno ime kakega človeka navedeno v koledarju:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
gojíti  1. načrtno se ukvarjati z rastlinami ali živalmi, zlasti v gospodarske namene:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
góng  viseča kovinska plošča, ki daje ob udarcu dolgotrajen, prodoren zvok:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
gorjáča  debela, grčava palica za udarjanje ali opiranje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gospóstvo  knjiž. 1. {politična in gospodarska} oblast:; s, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
gostínstvo  gospodarska dejavnost, ki se ukvarja s strežbo, oskrbo gostov:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
govedoréja  gospodarska dejavnost, ki se ukvarja z rejo, vzrejo goveda:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gozdnár  zastar. gozdar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gradník  star. gospodar ali poveljnik gradu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gratifikácija  knjiž., redko darilo, nagrada, zlasti uslužbencu; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gravitírati  biti gospodarsko, prometno usmerjen k določenemu središču, težiti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
greenwiški  nanašajoč se na zvezdarno v Greenwichu:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gregorijánski  v zvezah: astr. gregorijanski koledar koledar, ki ga je vpeljal Gregor XIII. in je še sedaj veljaven; muz. gregorijanski koral {staro}krščanska enoglasna liturgična glasba, ki jo je uredil Gregor Veliki; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gróggy  šport., v povedni rabi omotičen, oslabljen od udarcev {pri boksu}:; prid. neskl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
grum  v angleškem okolju služabnik, ki skrbi za konja in spremlja gospodarja pri jahanju:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
hekatómba  1. pri starih Grkih skupina žrtvovanih, darovanih živali, navadno sto goved:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
hídroenergétika  dejavnost, ki oskrbuje gospodarstvo z električno energijo, proizvedeno v hidroelektrarnah:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
híperkataléktičen  lit., v zvezi hiperkatalektični verz verz, ki ima na koncu en {nepoudarjen} zlog več; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
historicízem  knjiž. pretirano poudarjanje zgodovinskih dognanj, dejstev:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
historízem  knjiž. poudarjanje zgodovinskih dognanj, dejstev:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
historizírati  knjiž. poudarjati zgodovinska dognanja, dejstva:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1.282 1.382 1.482 1.582 1.682 1.782 1.882 1.982 2.082 2.182  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA