besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: cvetov   zadetki: 47



cvétovec  nar. koroško, v krščanskem okolju snop šibja in zelenja za cvetno nedeljo; butara:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cvetovít  -a -o; prid., vir: B; povezave:
cvetóvje  star. rože, cvetlice:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cvetovnják  -a; m, vir: B; povezave:
precvetováti  -újem; nedov., vir: B; povezave: nova beseda
razcvétovati  -ujem; nedov., vir: B; povezave:
aktinomorfen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Od zelo podobne vrste Conyza bonariensis se loči po obrobnih cvetovi v koških, ki so pri vrsti C. sumatrensis tudi zigomorfni, pri vrsti C. bonariensis pa so vsi cvetovi aktinomorfni.
andrecijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Andrecijski (androecious; andrözisch) - pojem se nanaša na rastline, ki imajo samo moške cvetove.
antocianidin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Antociandidi so najobsežnejša skupina flavonoidov in so barvila rdečega jesenskega listja ter mnogih cvetov in plodov.
anulus  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Cvetovi so čokoladno rjave barve z izrazitim anulusom, ki pa je za razliko od ostalih duvalij vdrt.
arnikin  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri vnetju ustne sluznice grgrajte in izpirajte usta po vsaki jedi in zvečer pred spanjem s toplim čajem iz žajblja in rmana, ki mu dodate nekaj arnikinih cvetov.
belozelen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Rastlina je zanimiva zaradi suličastih marogastih in kosmatih listov razporejenih v goste rozete, medtem ko so sicer majhni belozeleni petštevni cvetovi združeni v gosta socvetja - češulje.
benziladenin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: REGULACIJA cvetne indukcije in razvoja cvetov z indol-3-ocetno kislino, 6-benziladeninom in EDDHA: poročilo o delu za leto 1986
bledovijoličen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najpogostejša barva cvetov divjih azalej je škrlatna, pojavljajo pa se tudi bledovijolična.
brezcvétnica  nav. mn., bot. rastlina, ki nima cvetov in se razmnožuje s trosi; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bugenvilija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ves čas sem se izogibal pogledom na čudovite cvetove hibiskusov, bugenvilij in božičnih zvezd, kajti želel sem videti zlasti nekatere sočnice, ki jih sicer gojimo v rastlinjakih, v njihovem naravnem okolju.
cefalij  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Njihova posebnost je le to, da enkrat nehajo rasti, na vrhu rastline se tvori šopasta tvorba, imenovana cefalij, iz katerega se prebijajo poznopopoldanski rdeči in precej drobni cvetovi ter kasneje plodovi.
cvétje  1. cveti, cvetovi:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cvétnat  poln cvetlic, cvetov:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
češúlja  1. več cvetov gosto skupaj:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
diecičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dvodomen (dioecious; zweihäusig) - s tujko "diecičen", je pojem, ki velja za rastline z moškimi in ženskimi cvetovi ali z drugimi reprodukcijskimi organi na ločenih enospolnih rastlinah. Včasih uporabljajo isti pojem za živali, ki so enospolne.
dihondra  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dihondra je okrasna rastlina z majhnimi zelenimi listi srčaste oblike, premera 1-1,5 cm in majhnimi belimi cvetovi.
dolgoceplat  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Cvetovi so dolgoceplati; imajo ostrogo in so temnovijoličasti, redkokdaj beli ali rdečkasti.
dolgoostrogast  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Gre za postavno, tudi nad meter visoko sinjezeleno gorsko-sredozemsko rastlino z bogatimi socvetji rožnatih, dolgoostrogastih cvetov.
doredčevanje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zaradi različne strukture in velikosti posestev je potrebno takoj po končanem obiranju jabolk že narediti načrt rezi, ki je zelo odvisen od izvajanja rezi preteklih let in tudi količine jabolk na drevo (oveska) in zgodnjega kemičnega redčenja cvetov in plodičev ter kasnejšega ročnega doredčevanja, če je ovesek še vedno prevelik.
drésen  bot. rastlina s kolenčastimi stebli in skupinami drobnih cvetov, Polygonum:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kobúl  več tesno skupaj rastočih cvetov ali plodov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kobúla  več tesno skupaj rastočih cvetov ali plodov; kobul:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
krezúlja  redko več cvetov gosto skupaj; češulja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kriptogáma  nav. mn., bot. rastlina, ki nima cvetov in se razmnožuje s trosi; brezcvetnica; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
máh  1. rastlina brez pravih cvetov in korenin, ki raste na vlažnih, senčnih krajih:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
malocvéten  vrtn. ki ima malo cvetov:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mnogocvéten  vrtn. ki ima mnogo cvetov:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
monílija  agr. glivična bolezen sadnega drevja, ki povzroča gnitje sadežev in sušenje cvetov, vejic:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nècvétnica  nav. mn., bot. rastlina, ki nima cvetov in se razmnožuje s trosi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pocvítanje  agr. zapoznelo cvetenje posameznih cvetov:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
polnocvéten  vrtn. ki ima povečano število cvetnih listov v cvetu ali cvetov v socvetju:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
práprot  rastlina brez cvetov, z velikimi pernato deljenimi listi, ki raste navadno v gozdu:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rozólija  nekdaj liker zlasti iz cvetov pomaranč, vrtnic:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
socvet  m, vir: N; povezave: nova beseda
socvétje  bot. skupek cvetov z ovršnimi listi na steblu:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
tráva  rastlina z dolgimi ozkimi listi in kolenčastim steblom brez izrazitih cvetov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
trósnica  nav. mn., bot. rastlina, ki nima cvetov in se razmnožuje s trosi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
trósovka  nav. mn., bot. rastlina, ki nima cvetov in se razmnožuje s trosi; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vèčcvéten  ki ima več cvetov:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
velikocvéten  vrtn. ki ima veliko cvetov:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vrstnàt  vrtn. ki ima povečano število cvetnih listov v cvetu ali cvetov v socvetju; polnocveten:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA