besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: ciril   zadetki: 27



cirílica  1. pisava vzhodnih in dela južnih Slovanov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ciríličar  -ja; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
ciríličen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: V času nastanka je imel Kekec širok odmev v tedanji južnoslovanski državi, tako da se je po njem poimenoval tudi dolgoleten in uspešen mladinski tednik, ki je izhajal v Beogradu (latinična in cirilična varianta).
cirilín  medm., vir: B; povezave: najdi.si.
ciriliški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: To delajo predvsem zato, da zaslužijo in prikrijejo slovaniziranje slovenskega knjižnega jezika, ki so mu leta 1849 vzeli abecedo in jo zamenjali s "češko" cirilico, ciriliške neslovenske črke v latinici pa zamaskirali v pravopis.
ciriliziranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: 23. malega travna (aprila) leta 1892 je imel Gr. Jereb v slovanski čitalnici v Trstu predavanje: "Pavel Knobelj, slovenski pisatelj in skladatelj." Takrat je bilo v modi ciriliziranje slovenskih družinskih imen (izvirnik imena: Paul Knobel).
cirílmetódijski  nanašajoč se na slovanska apostola Cirila in Metoda:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cirílmetódovec  član Cirilmetodijskega društva katoliških duhovnikov; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cirílmetódovski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
cirilmetodovstvo  se nanaša na Ciril in Metod; s, vir: I; povezave: najdi.si
cirilovski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
cirílski  nanašajoč se na cirilico:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
anglociriličen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
neciriličen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
cirílski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
cirílica  -e; ž, vir: B; povezave:
pocirilski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
predciriličen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
samocirílski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
zahodnocirilski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
ázbuka  ustaljeno zaporedje črk v glagolici ali cirilici:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
bistrski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pokazali jim bomo gradivo, ki ga hranimo v posebnih trezorjih kot so na primer izvirniki srednjeveških stiških rokopisov in bistrskih rokopisov (najstarejši ohranjeni latinski rokopis v Sloveniji je iz 9. stoletja), supraseljski kodeks iz 11. stoletja (eden najstarejših starocerkvenoslovanskih rokopisov v cirilskem črkopisu), prve tiskane knjige iz samih začetkov tiskarstva iz 15. stoletja, ročno narisani zemljevidi (latinska rokopisna karta Petra Freiländerja iz leta 1520), rokopisno notno gradivo iz 10. stoletja in drugo.
bosánčica  cirilska pisava, nekdaj razširjena zlasti v Bosni:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
búkvica  cirilska pisava, nekdaj razširjena zlasti v Bosni; bosančica; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
diveščina  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V programu Windows XP Professional je še dodatnih devet: galicijščina, gudžarati, kanada, kirgiščina, mongolščina (cirilica), pandžabščina, diveščina, stara sirščina in telugu.
ját  lingv. triintrideseta črka glagolske ali ustrezna črka staroslovanske cirilske azbuke:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
metélčica  lingv. črkopis pri Slovencih v prvi polovici 19. stoletja z nekaterimi cirilskim črkam podobnimi znaki:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA