besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: celice, gojene v polkontinuirani šarži   zadetki: 2-101



acidogen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najpogostejši vzrok pomanjkanja kobalamina je perniciozna anemija, pri kateri se zmanjša izločanje intrinzičnega faktorja zaradi atrofije želodčne sluznice, ki prizadane acidogene in pepsinogene celice.
adenosin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: ATP oziroma adenosin trifosfat je "gorivo" za vsako celico in je vitalnega pomena za življenje celice.
adenozinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V možganih kofein tekmuje z adenozinom. Brez kofeina se adenozin veže na specifične receptorje, ki upočasnijo delovanje živčnih celic, kar pa ima za posledico širjenje krvnih žil. Živčne celice ne znajo ločiti med adenozinom in kofeinom, slednji "ugrabi" receptorje za adenozin, kar povzroči, da se krvne žile skrčijo.
adipoblast  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Celice mezenhima se diferencirajo v adipoblaste, ti pa se replicirajo ter diferencirajo pod vplivom hormonov ter rastnih dejavnikov v preadipocite.
aglutiniran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Aglutinirane celice preprečujejo normalen pretok krvi.
akritarha  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Akritarha (acritarcs; Acritarchen) so najstarejši znani fosili, za katere smatrajo, da predstavljajo najstarejše evkariontske celice, stare okrog 1,5 miljard let. Večina akritarh (beseda izhaja iz grščine in pomeni "nezanesljivo poreklo") je imelo debelo ovojnico, tvorile so ciste in bile podobne enoceličnim algam, ki so imele sposobnost fotosinteze.
akrotrofen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če so apikalne celice-dojilje povezane z oocitami preko prehranjevalnih cevk, se ovariola imenuje akrotrofna ali telotrofna. Če pa so celice-dojilje skupaj z vsako celico v foliklu, se ovariola imenuje politrofna.
akrotrofičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Akrotrofičen (acrotrophic; acrotroph), glej meroističen; meroističen (meroistic; meroistisch) se nanaša na ovariolo žuželk, ki ima prehranjevalne celice. Če so apikalne celice-dojilje povezane z oocitami preko prehranjevalnih cevk, se ovariola imenuje akrotrofna ali telotrofna. Če pa so celice-dojilje skupaj z vsako celico v foliklu, se ovariola imenuje politrofna.
aktinin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V mitohodrijih se sintetizirajo energijsko bogate molekule adenozin trifosfata (ATP). V celici in v membrani celice so prisotne še zgoščine elipsoidne oblike, ki vsebujejo protein ? - aktinin.
aktivis  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Earth Liberation Front je globalno podtalno gibanje, ki je pričelo delovati v letu 1997 kot združeje avtonomnih skupin aktivistov in aktivis (anonimne celice), ki izvajajo direktne akcije.
alarmon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Alarmoni (alarmone; Alarmonen) so različni signalni metaboliti, ki se sintetizirajo kot reakcija na specifične metabolne strese (Stephens in sod., 1975), kot je na primer vročina, oksidanti, etanol itd. Delujejo homeostatično za preživetje celice.
alinin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ko se česnove celice pretrgajo z rezanjem ali stiskanjem, spustijo encim z imenom allinaise, ki kemijsko spreminja naravni alinin v alicin, molekulo ki vsebuje žveplo, ki ima trdovraten, oster vonj, ki je glavna sestavina v vseh kuhinjah na svetu.
aloksan  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri poskusni živali povzročimo diabetes z a) primerno prehrano b) hipofizeoktomijo c) pankreatektomijo d) aloksanom (F streptozotocin uničuje ß celice pankreasa) e) streptozocianom f) floridicinom g) suprarenalektomijo.
aloreaktivnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri kronični zavrnitvi poteka aloreaktivnost počasneje, posredujejo pa jo imunske celice prejemnika (Th in CLT), ki neposredno napadajo ...
amilopektinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Celice vsebujejo tudi amilopektinski rezevni material.
aminoakril  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mitohondriji imajo lastne ribosome, aminoakril-tRNK-sintetaze, kakor tudi elongacijske in terminacijske faktorje, vendar so odvisni od genov v jedru celice in njihovih mRNK.
amniocit  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Amniociti (amniocytes; Amnionzellen) so celice, ki jih dobimo s pomočjo amniocenteze.
anabolen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poleg tega ima glutamin tudi številne druge pozitivne učinke, kot na primer pozitivni vpliv na imunski sistem, povečanje volumna mišične celice, kar pospeši anabolne procese itd.
antilimfociten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poliklonska protitelesa dobijo tako, da vbrizgajo konjem ali kuncem človeške limfoidne celice. Znani so npr. antilimfocitni globulini (ALG) in antitimocitni globulini (ATG).
antiport  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sledi, da črpalka prečrpava Na+ iz celice ven, K+ pa noter, zato se imenuje antiport.
antirepresor  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Antirepresor (antirepressor; Antirepressor) je v bakteriofagu lambda prisoten dimerni proteinski produkt gena cro (iz control of repressor and other things), ki preprečuje sintezo represorja in inhibira ekspresijo (delovanje) zgodnjih genov (t.j. genov, ki urejajo replikacijo fagovega genoma), kar posledično povzroči razkroj ali lizo celice.
antitumoren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Raziskave so pokazale, da brokoli vsebuje izotociant, substanco, ki v telesu razvija določene antitumorne celice.
apoptotičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najznačilnejši lastnosti apoptotične celice sta fragmentiranost DNA in morfologija jedra.
apoptotski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Predvidevamo lahko, da je za osamitev apoptotske celice porušitev kompleksov adherentnih in predvsem tesnih stikov zelo pomembna.
arterializiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Veliki krvni obtok oskrbuje vse telesne celice s arterializirano krvjo (kisik, hranila itd.) in odvaja izrabljeno - venozno kri nazaj v srce.
askolum  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V cevčicah žive celice ovratničarke, ki sprejemajo hranilne snovi iz okolice skozi majhne luknjice, produkte pa odvajajo skozi askolum (izmetalko).
askorbat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Askorbat, ki se oksidira zunaj celice, se znotraj celice reciklira, zato ta proces imenujemo recikliranje askorbata.
atretičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Celice v profazi izhajajo po navadi iz manjših foliklov, včasih celo iz druge kohorte, v primerih spontanega dviga LH pa iz že atretičnih foliklov.
avkseza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Avkseza (auxesis; Überentwicklung) je podivjana rast celice s povečevanjem njenega volumna brez celične delitve.
avtologen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri avtologni presaditvi bolniku presadimo njegove lastne matične celice, ki smo jih prej zbrali in shranili v tekočem dušiku.
beocita  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... rod Pleurocapsa ustvarja v multipli delitvi več majhnih, kroglastih celice, imenovanih "beocite" ...
biofeatilizacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mikrobi in resursi, uporabljanje mikroorganizomov za pripravo hrane, mlečni izdelki, alkoholne pijače, proteini ene celice, aditivi živilom, industrijska mikrobiologija, fermentacije, farmacevtski pridelki, pridelki genetskega inženirstva, poljedelska mikrobiologija, biofeatilizacija, mikrobi, ki povečajo pridelke, biološko nadzorovanje škodljivcev, obdelovanje vode in odpadnih vod, ...
biokemikalija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z uporabo posebne mešanice biokemikalij, znanih kot dejavniki rasti, so pripravili izvorne celice, da so postale predhodniki celice dlačic v ušesu.
biuretski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kako smo razbili celice pri biuretski reakciji?
blastema  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Blastema (blastema; Keimgewebe) je majhna protuberanca (izboklina) na tkivu, ki jo tvorijo določene celice, iz katerih se regenerira živalski organ ali izrastek.
blastičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... blastični tip nastanka konidijev pa je značilen po tem, da se konidij razvije kot produkt konidiogene celice kot balonasta tvorba, ki jo celica odvrže.
blastokonidija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... nastajanje brstov na celici, ki se ne ločijo od materinske celice in ustvarijo verižico brstov (blastokonidiji) ...
borohidrid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Klasične gorivne celice uporabljajo kot glavno gorivo metanol, znanstveniki pri Meritu pa so se odločili, da bodo raje namesto tega uporabili natrijev borohidrid.
brázdanje  biol. delitev jajčne celice po nastali zarezi:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bromelain  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ananas vsebuje aktivni koncentrat bromelain, ki v organizmu razgrajuje mastne celice, ki se nato izločijo iz telesa. Znanstveniki so ga zaradi te aktivne sposobnosti poimenovali: "požiralec" maščob.
brstíšče  biol. mesto v organizmu, kjer nastajajo nove celice:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bučničen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mnogi znanstveniki in vlade po svetu se tudi strinjajo, da imajo ljudje na zahodu (pa tudi v Sloveniji - op. gm) prehrano s preveč maščobami skupine omega-6 (belo olje, koruzno olje, bučnično olje, margarina...), tako da so celice teh ljudi preveč nasičene s faktorji, ki povzročajo vnetja ali pa so povezani z vnetji, kot so: revmatoidni artritis, osteoartritis, astma, luskavica itd., če naštejemo samo nekatera.
céličast  sestavljen podobno kot celice organizmov:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
centroplazma  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V sredini celice se nahaja centroplazma, ki predstavlja jedrno snov (cepljivke nimajo izoblikovanega jedra).
cistocita  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Germarij (germarium; Keimfach) je prednji del ovariole žuželk, ki ima klobasasto obliko. V njem pride do delitve cistocite, skupek cistocit pa nato obdajo folikularne celice.
citoarhitektonika  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Živčne in glialne celice, sinapse, vrste nevronov, citoarhitektonika.
citoblast  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri žuželkah, ki imajo politrofne meroistične ovarije, so oocita in spremljajoče celice-dojilje potomke ene same celice, to je zametnega citoblasta.
citofereza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Citofereza je postopek ločevanja in zbiranja krvnih celic, pri katerem odvzamemo polno kri, izločimo določene krvne celice, ostale sestavine krvi pa postopno vračamo nazaj v krvni obtok.
citofotometer  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za ugotavljanje, kaj se dogaja v tumorju po dovajanju citostatika, so namreč potrebne citološke punkcije tumorja pred in po kemoterapiji, mikroskopske preiskave in meritve na pretočnem citofotometru, ki nam pokažejo, kdaj so se v tumorju nakopičile celice v taki fazi, ki je občutljiva na določen citostatik.
citohalazin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Citohalazin B (cytochalasin B; Cytochalasin B) je metabolni produkt gliv, ki selektivno inhibira citokinezo (delitev celice) z razkrojem kontraktilnega obroča.
citolizirati  nedov. in dov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Možno je da bezgavke tumorske celice tudi citolizirajo.
citoplast  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Citoplast (cytoplast; Cytoplast) je strukturna in funkcionalna enota evkariontske celice, ki je iz citoskeletnih proteinov v obliki mrežice, na katero so vezane citoplazemske organele in nukleus.
citoplázma  biol. zdrizasti živi del celice, ki obdaja jedro:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
citoskeletalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mreže tvorijo živčne celice (originalni nevroni), dendriti, citoskeletalni mikrotubuli in pripadajoči proteini, dimeri in spini na molekularni oziroma atomski ravni, kvantni delci in subkvantno polje.
citoskeleton  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V zadnjem času se pridružujejo podporne glija-celice (Protić, 1990) in subcelične strukture (citoskeleton, posebno mikrotubuli, idr.).
citotoksik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: citotoksik - snov, ki je strupena za celice
dendrít  1. nav. mn., anat. kratek, vejasto razrasel podaljšek živčne celice, drevnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dezmoplastičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dezmoplastični melanom je redka varianta melanoma, ki jo karakterizirajo vretenaste celice, skleroza dermisa (dezmoplazija) in nevrotropizem.
dezoksi  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Jedro vsebuje informacije o strukturi in delovanju celice, ki je zapisana v dezoksi-ribonukleinski kislini (DNK).
diginičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Jajčnih celic, pri katerih smo opazili razvoj le enega pronukleusa (partenogenetsko aktivirane jajčne celice), in tistih s tremi pronukleusi (diginične jajčne celice) nismo uporabili v kliničnem delu.
dihaploid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dihaploid (dihaploid; dihaploid) pomeni diploidno celico, tkivo ali organizem, ki je nastal iz haploidne celice s podvojitvijo kromosomov.
dihjemajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za malo bolj lačne kulture pa je malček izven mesta, kamor peljejo tudi mestni avtobusi, lep kraj, imenovan Monreale, z dihjemajočo katedralo, ogromnimi in lepo urejenimi samostanskimi vrtovi, lahko pa si ogledate tudi meniške celice.
dipikolinato  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ker je kompleksen anion lahko potuje v celice z anionskim transportom, bolj verjetno pa se dipikolinato ligand protonira, saj je zelo hidrofoben in se potem v nevtralni obliki absorbira v celice.
diskariotičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na konferenci smo predstavili algoritme za določanje visokorizičnih HPV pri bolnicah s PAP II, pri katerih odkrijemo abnormne ali blago diskariotične celice.
dispermija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dispermija (dispermy; Dispermie) je oploditev jajčne celice z dvema spermijema.
distrofíja  med. obolenje, za katero je značilna neurejena presnova celice:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
distrofin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: To je bolezen pri kateri mišične celice nehajo rasti zaradi napake v genu ki kodira protein distrofin, ki je potreben za nastanek mišične celice.
dizartikulirati  dov. in nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Drugače je, kadar nastajajo konidiji; pri čemer poznamo dva tipa nastajanja: talični tip konidiogeneze, ko se posamezne celice omejijo od preostanka hife, njihove stene odebelijo, nato pa se dizartikulirajo ob propadu hife; blastični tip nastanka konidijev pa je značilen po tem, da se konidij razvije kot produkt konidiogene celice, kot njena brst pa kar kot balonasta tvorba, ki jo celica odvrže.
dolihol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Molekularni mehanizem in fiziološki pomen takega uravnavanja izražanja genov biosinteze holesterola ni znan, verjetno pa je pomemben zaradi biosinteze izoprenoidnih derivatov (farnezil-difosfat, dolihol,...), ki jih tumorske celice potrebujejo za proliferacijo in preživetje.
drevník  nav. mn., anat. kratek, vejasto razrasel podaljšek živčne celice; dendrit; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvóspôlen  biol. ki ima moške in ženske spolne organe ali celice hkrati:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekskrét  biol. organizmu nepotrebna ali škodljiva snov, ki jo celice izločajo iz telesa; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
émbrio  biol. iz oplojene jajčne celice nastajajoči organizem, zarodek:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
ênocéličen  1. biol. ki je iz ene celice:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ênospôlen  biol. ki ima samo moške ali samo ženske spolne organe ali celice:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gonáda  nav. mn., biol. del spolnega organa, ki proizvaja spolne celice; spolna žleza:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hermafrodítski  biol. ki ima moške in ženske spolne organe ali celice hkrati; dvospolen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
interferón  biol. beljakovinska snov, ki jo proizvajajo celice za obrambo proti virusom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izlóček  1. nav. mn., biol. snov, ki jo izločajo celice, navadno žlezne:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izločína  biol. snov, ki jo izločajo celice, navadno žlezne; izloček:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izločnína  biol. snov, ki jo izločajo celice, navadno žlezne; izloček:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kálček  bot. iz oplojene jajčne celice nastajajoča rastlinica do kalitve:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kámbij  bot. tkivo, ki proizvaja celice za prevajanje vode in hranilnih snovi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kariokinéza  biol. delitev celice na dva enaka dela ob razpadu jedra na kromosome; mitoza; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kloroplást  bot. del žive vsebine celice, ki vsebuje klorofil; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
krvotvóren  biol., navadno v zvezi krvotvorni organ organ, v katerem se tvorijo krvne celice:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mitóza  biol. delitev celice na dva enaka dela ob razpadu jedra na kromosome:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
nevrít  nav. mn., anat. daljši izrastek živčne celice, živčno vlakno:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
óntogenéza  biol. spreminjanje organizma od oplojene jajčne celice do smrti, osebni razvoj organizma:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
oplodíti  1. povzročiti nastajanje novega organizma z združitvijo moške in ženske spolne celice:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
oplojeváti  1. povzročati nastajanje novega organizma z združitvijo moške in ženske spolne celice:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pikocelica  ž, vir: N; povezave: nova beseda
protocelica  ž, vir: N; povezave: nova beseda
protoplázma  biol. živa vsebina celice:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ràk  1. bolezen, pri kateri se izrojene celice nezadržno množijo, pri čemer nastajajo maligne bule, razjede:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
trotovína  čeb. celice, v katerih se razvijajo troti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vakuóla  biol. s celičnim sokom napolnjen del rastlinske celice za odlaganje rezervne hrane, odpadnih snovi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
vólvoks  bot. zelena alga kroglaste oblike, katere celice imajo po dvoje bičkov, Volvox; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vránica  organ v levem zgornjem delu trebušne votline med želodcem in rebri, v katerem se razkrajajo rdeče krvne celice in nastajajo bele:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
zaródek  1. biol. iz oplojene jajčne celice nastajajoč organizem:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 2



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA