besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: as   zadetki: 19.901-20.000



dvókalíčen  bot., v zvezi dvokalična rastlina rastlina, ki ima v kalčku dva klična lista; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvókalíčnica  nav. mn., bot. rastlina, ki ima v kalčku dva klična lista:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvokariontski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nato nastane dvokariontski stadij- združita se moška in ženska hifa; vendar se združita samo celici ne pa tudi jedri.
dvokromatiden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prva je profaza, v njej se kromatin spiralizira v kromosome (postanejo vidni) in so še vedno dvokromatidni, centriola se postavita na pola in nastane delitveno vreteno.
dvókróvnik  zastar. dvokrilnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvólétnica  bot. rastlina, ki potrebuje za razvoj dve vegetacijski dobi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvolevorok  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Koliko je šele pri nas takih "turkov", ko je pa država tako radodarna do "dvolevorokih".
dvólíčen  biol., min. ki nastopa v dveh oblikah:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvolíčnost  lastnost dvoličnega človeka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvolómnost  min. lastnost dvolomnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvolóžek  muz. melodični okrasek iz štirih tonov, sestavljen izmenoma iz spodnjega in zgornjega tona; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvómba  zastar. dvom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvomeč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Toda videl je le Časovnike z dvomečimi pogledi kot češ, zakaj se ne umakne.
dvomeja  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V vsakem primeru pa na dvomejah med zrni ostane tanka plast (okoli 1nm) amorfne faze, razen v primeru 'posebnih' mej, kot so nizkokotne meje, dvojčične meje itd, ki so energijsko gledano bolj stabilne, če so brez amorfne faze.
dvomljívost  lastnost dvomljivega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvómôčen  bot., v zvezi dvomočni prašniki različno veliki prašniki pri isti rastlinski vrsti; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvonizen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na fizični ravni je DNK dvonizna vijačnica, spirala, ki izgleda kot gasilska lestev.
dvoobdoben  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nacionalna medčasovna proračunska omejitev v dvoobdobnem modelu odprtega gospodarstva brez države pomeni, da je: ...
dvooblikovnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri osebnih (in povratnem osebnem) je opozorjeno na dvooblikovnost (ed.: z menoj, s teboj, s seboj/z mano, s tabo, s sabo; dv.: naju, vaju/naji, vaji; mn.: mi, vi/me, ve) ter na tvorjenje naslonskih in naveznih oblik.
dvóobráznost  značilnost, lastnost dvoobraznega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvopik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najpogostejši pri nas živeči sta sedempikčasta polonica in dvopika.
dvoplaščen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: OMV Istrabenz je vse bencinske servise opremil tudi z dvoplaščnimi eko zabojniki za zbiranje odpadnih olj.
dvoploden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če se razdelita do 4. dneva po oploditvi nastane dvoplodna nosečnost, ki je zelo podobna dvojajčni nosečnosti - vsak ima lastno posteljico in lastno amnijsko votlino.
dvopodročen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dvopodročna avtomatska klimatska naprava je lahka za upravljanje, njene nastavitve pa lahko spremljamo na dobro osvetljenem zaslonu poleg stikal.
dvópóljen  agr., navadno v zvezi dvopoljno gospodarstvo gospodarstvo, pri katerem se seje na polovico določene površine ena, na drugo pa druga kmetijska rastlina in se vsako leto izmenjujeta; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvópólnost  knjiž. lastnost, značilnost dvopolnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvópoménskost  lastnost, značilnost dvopomenskega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvoporten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Podatkovni PP L1 je dvoportni, dvojno-skupinski asociativni predpomnilnik; "dvoportni" pomeni, da lahko beremo in pišemo vanj v eni urini periodi, oziroma da ima dvoje ločenih podatkovnih in naslovnih vhodov.
dvopoveden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ob zgledu pišejo kratka, eno-/dvopovedna zasebna besedila, s katerimi nagovorijo naslovnika ali se odzovejo na besedila drugega.
dvoravenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ustavo RS je treba spremeniti tako, da bo vsebovala povsem jasna določila o ustanovitvi občin, njihovem (univerzalnem) delovnem področju, o dvoravenski lokalni samoupravi v RS, o lastnih virih lokalnih skupnostih in o državnem nadzoru.
dvóréznost  lastnost, značilnost dvoreznega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvorjániti  zastar. dvoriti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvorljívost  lastnost dvorljivega človeka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvóročájen  -jna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Najatraktivnejši predmet je zagotovo dvoročajna lončena posoda kantharos, ki jo krasijo dva človeška obraza in kačasto oblikovana ročaja.
dvórôgeljnik  nekdaj dvorogljato pokrivalo uradnikov ali vojaških oseb, zlasti višjih:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvóséd  šport. vozilo z dvema sedežema, zlasti za sankanje, bob in kajak:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvosestavinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Osebek povedi je dvosestavinski oziroma dvočlenski, pri čemer je treba opozoriti tudi na Kersnikov stilizem --- pozaimljeno ponovitev besede starost z vlogo prislovnega določila časa (z njim).
dvosklonskovezaven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Razčlemba gradiva je potekala, da se izognemo nepreglednosti zaradi obsežnosti in zapletenosti vzporejanja zgledov iz štirih besedil, po klasični hierarhični razdelitvi: po posameznih predlogih znotraj dveh skupin pravih in nepravih predlogov, in sicer glede na sklonskovezavno zaporedje (od rodilnika do orodnika), od enosklonsko- do dvosklonskovezavnih in trosklonskovezavnega za).
dvósmérnost  lastnost, značilnost dvosmernega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvóspèv  muz. skladba za dva glasova ali dve enaki glasbili; duet:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvóspôlnica  ekspr. ženska, ki ima lastnosti, značilnosti moškega; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvostožec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Scientific American je poročal o nenavadnih geometrijskih lastnostih telesa, ki ga dobimo, če enakostranični dvostožec (katerega osni presek je kvadrat) razrežemo vzdolž osi in oba dela spet zlepimo, ko ju medsebojno zavrtimo za π/2.
dvóstránost  lastnost, značilnost dvostranskega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvotekočinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Razvijali so tudi model za simulacijo dvotekočinskih tokov, ki neposredno zasleduje stično površino med tekočinama.
dvotematski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poleg tega so se za skladenjsko različno oblikovane tipe metaforičnih izjav, ki jih je s pojmoma »metafora in absentia« (preprosteje enotematska ali evokativna) nasproti »metafora in praesentia« (dvotematska ali konfrontacijska) razlikovala že antična retorika, izoblikovale tri konkurencne razlagalne teorije: substitucijska, primerjalna in interakcijska.
dvotipski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Podobno je v SV, le da termin polimetrija zamenjamo s terminom politipskost: naslednja Fritzova pesem je dvotipski, stavcni in sintagmatski SV: ...
dvótráčen  um., navadno v zvezi dvotračna pletenina okrasni motiv, sestavljen iz dveh vzporedno potekajočih trakov; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvoudeleženski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glagol trditi je v primerjavi z eksplicitnimi performativnimi glagoli dvoudeleženski: postavlja razmerje med govorcem in propozicijsko vsebino, ne odpira pa mesta za naslovnika.
dvoúmnost  lastnost, značilnost dvoumnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvóústničnik  lingv. soglasnik, tvorjen z obema ustnicama; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvovalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... enovalne / dvovalne spajkalne linije (za SMD in klasične komponente) prirejene za malo, srednje in masovno proizvodnjo.
dvóvaléntnost  kem. lastnost, značilnost dvovalentnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvovejen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta rezultat je kasneje zaradi vgraditve dvovejnega delilnika in dodatne antene padel na 22 dB, kar pa je še vedno odlično.
dvovenčnica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: vrsta gobe: Catathelasma imperiale - kolobarna dvovenčnica - zaščitena, užitna
dvóverížen  -žna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Za vezavo kratkih molekul DNA (začetnih oligonukleotidov) na matrico, ki jo želimo pomnoževati, je namreč nujno, da je matrica v enoverižni obliki (DNA je običajno dvoverižna molekula), to pa dosežemo tako, da DNA za kratek čas segrejemo na 92 °C ali več (to stopnjo imenujemo denaturacija DNA).
dvovidje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: (im)pf - (im)perfectivum verbum, dvovidje, czasownik dwuaspektowy
dvovijačnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Proizvodnja vseh vrst priključkov za spajanje gumijastih, plastičnih ali kovinskih cevi. Proizvodnja reducirk in dvovijačnikov.
dvóvládje  sočasno vladanje dveh vladarjev, vlad na istem ozemlju:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvóznáčen  zastar. 1. dvopomenski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvóznáčnost  zastar. 1. dvopomenskost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvózvézdje  astr. skupina dveh zvezd:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
džain  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Džaini verjamejo v ahimso, askezo karmo, samsaro in dživo.
džambija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poleg tradicionalnega, zavitega noža, imenovanega džambija, ki ga za pasom nosi skoraj vsak moški v Jemnu, se zdi, da je tudi kalašnikovka postala del narodne noše, simbol moškosti in moči.
džapam  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: To so tapas, zadovoljstvo (santoša), vera v Boga (aštikja buddhi), dobrodelnost (dana), molitev k izbrani podobi Boga (išvara pudža), poslušanje Ved (vedantavakja sravana), strah pred napačnimi dejanji (ladža), zaupanje (mati), ponavljanje božjega imena (džapam) in pokora (vratam).
džáur  slabš., nekdaj, za muslimane kdor ne pripada muslimanski veri, zlasti kristjan; nevernik, drugoverec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
džemba  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nastopajo: Kontrabant. Zasedba: Bela Szsomi Kralj (harmonika, kitara, vokal), Janez Vranjek ml (bobni, džemba, vokal, žlice, ribežen, tamburin), Urh Vrenjak (kitara, bendžo, mandolina, vokal), Vid Klančičar (kontrabas, vokal), Dušan Železnikar (kitara, vokal), Sašo Debelec (klarinet, saksofon, flavta, mandolina), Matjaž Medvešek (violina, vokal).
džeziranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Digitalizirano džeziranje: "Neočekivana sila ..." je ohranila prvinsko dimenzijo rock'n'rolla - njegovo nepredvidljivost ter je z mutacijo psihadelienih rock izkušenj, skozi jezik breakbeata in trip-hopa, prišla do veččasovnih space-rock improvizacij, ki - na prvi pogled - nimajo niti začetka niti konca.
džezrokerski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Res, uigrani muskontarji Masfel brez opaznih zapletov drevijo skozi žanrovski labirint, kdaj drgnejo rokenrol ali celo metal, se spustijo v nebroj džezrokerskih in celo sluzastih newagerskih izletov, se razdžezirajo s saksofonistom na čelu, uberejo funk in, z močnejšo elektronsko zaslombo, kako transersko kolo ter odpumpajo tja do diska, hudoo, s priredbo proslulega Funkytowna vred.
džipovski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če bi se vam mogoče zaželelo polemiziranja, na njega ne bom odgovarjal saj nisem zdravnik, zato se obrnite raje na svojega osebnega zdravnika, in z njim spregovorite par besed o koristnosti džipovskega in klasičnega planinstva.
džjotiš  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Džjotiš je modrost starodavnih vedskih modrecev, ki so pred več tisoč leti na obalah kasneje presahle reke Sarasvati odkril, kako se človekovo življenje povezuje z ritmi narave in gibanjem nebesnih teles.
džoker  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Da bo do preobrata prišlo je seveda jasno že po petih minutah, saj film vse adute odkrije prehitro, preveč direktno, brez skrivnosti, se pravi tako, da vemo, da sploh ni šlo za prave adute, za pravega džokerja, ki se pač skriva v rokavu.
džotiš  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zato smo si Vodnik po poti samospoznavanja zamislili tako, da lahko bralci na enem mestu dobijo jasen vpogled s kratko predstavitvijo pojmov in tehnik, delavnic s več kot 70-tih področij osebne in duhovne rasti, zdravega načina življenja in ekologije, kot so: aura soma, akupresura, bioenergija, čakre, džotiš, feng shui, hidroterapija, joga, kristalna sol, masaže, meditacije, naturopatija, reiki, rebirthing-preporajanje, radionika, samozavest, transmisijska meditacija, zdrava prehrana, zdravilni zvok,....
džumad  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Leta 1077 je končal svoj drugi matematični traktat Komentarji o nekaterih problemih k Evklidovemu delu, kjer je na koncu zapisal na običajen način za tiste čase: "Zaključek črnitve te beline se je zgodil v mestu (...) v tamkajšnji knjižnici, na koncu džumada al-ula štiristo sedemdesetega leta (v sredini decembra 1077)."
džúngla  1. gosto zarasel, težko prehoden svet tropskih pokrajin:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
džúveč  gastr. jed iz svinjskega ali ovčjega mesa, zelenjave in riža:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ebulioskóp  kem. priprava za določanje molekulske mase ali koncentracije raztopljene snovi glede na vrelišče:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
ebulioskopíja  kem. določanje molekulske mase ali koncentracije raztopljene snovi z ebulioskopom; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
édamec  gastr. edamski sir:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
édamski  gastr., v zvezi edamski sir trdi sir v obliki krogle ali valja z rdeče povoščeno skorjo:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
edíkt  1. zgod., nekdaj predpis, ki ga izda vladar ali kak drug pomemben predstavnik oblasti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
edínoveljávnost  knjiž. lastnost edino veljavnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
edínozveličávnost  ekspr. lastnost edino pravilnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
edínstvenost  1. nav. ekspr. lastnost, značilnost edinstvenega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
efektívnost  lastnost, značilnost efektivnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eféktnost  lastnost, značilnost efektnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
efemêren  knjiž. ki traja malo časa; kratkotrajen, bežen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
efemeríde  astr. periodična publikacija s podatki o legah nebesnih teles:; ž mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
efilírke  friz. škarje za redčenje las; ž mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
efleráža  kozm. ročna masaža, pri kateri se {koža} gladi, gladenje; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
efór  zgod. vsak od petih voljenih nadzornikov javnega življenja s civilno sodno oblastjo v stari Šparti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
egálen  zastar. nepomemben, nevažen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
egída  v grški mitologiji ščit bogov, zlasti Zeusa in Atene:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
egocéntričen  ki ima, postavlja sebe za središče vsega dogajanja; zaverovan vase, samoljuben:; prid., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
egocéntričnost  lastnost egocentričnega človeka; zaverovanost vase, samoljubnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
egotízem  knjiž. poudarjanje, pretirano vrednotenje lastne pomembnosti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ehinokók  med., vet. velika mehurjasta tvorba z ličinkami ovojnice v notranjih organih; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
éjevski  lingv. nanašajoč se na glas e:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eklatánten  očiten, jasen, prepričljiv:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eklíptika  astr. ravnina, po kateri kroži Zemlja okrog Sonca:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ékloga  lit. idilična pesem o pastirskem življenju, navadno v obliki dialoga:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   19.401 19.501 19.601 19.701 19.801 19.901 20.001 20.101 20.201 20.301  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA