besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: as   zadetki: 19.677-19.776



drkòt  zastar. drdranje, ropot:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drlèsk  močen udarec, ki ga spremlja rezek glas:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drnáten  redko zarasel, neobdelan:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dŕnec  enakomeren hitrejši tek, zlasti pri konju:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drnína  1. neobdelan, divje porasel svet:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dsnk  medm., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: dRNK (dRNA; dRNA) je RNK, ki je podobna DNK; ni identična niti z rRNK, niti s tRNK. Ima veliko molekularno maso, kratko razpolovno dobo in jo najdemo samo v celičnem jedru.
drób  delci zdrobljene snovi, zlasti sena:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drobcan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako lahko izvemo kako in čemu takšne res drobcane napravice, lahko si ogledamo galerije slik ali pa se podučimo o rabi nanotehnologije v medicini, fiziki, ... ali o pravnih vprašanjih, ki jih zastavljajo spretno razporejeni atomi.
drôbcenost  ekspr. lastnost drobcenega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drobljívost  lastnost, značilnost drobljivega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drobnè  ekspr. droben, slaboten človek, zlasti otrok:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drobnè  ekspr. droben, slaboten človek, zlasti otrok:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drobníca  rabi se samostojno ali kot prilastek necepljena hruška, češnja ali njun sadež:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drobníčiti  ekspr., redko živahno se oglašati s kratkimi glasovi; drobiti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drobnják  začimbna rastlina s tankimi cevastimi listi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
drobnjákarstvo  1. ekspr. miselnost, lastnosti drobnjakarjev:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drobnolistnat  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ikre odlagajo na dno, v večjih akvarijih lahko tudi na drobnolistnate rastline.
drobnoluknjičar  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: vrsta gobe: Pycnoporus cinnabarinus - cinobrasti drobnoluknjičar - neužitna
drobnomolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Raziskovalci ob uporabi kemije, biologije, biofizike in računalniškega modeliranja določijo strukturo ciljnega proteina in nato tej ciljni molekuli oblikujejo prilagojeno specifično drobnomolekularno aktivno substanco z zdravilnimi lastnostmi.
drobnonapiljen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Plodov običajno ne razvijejo, če pa jih že, nimajo uporabne vrednosti. Kultivarji japonskih okrasnih češenj so v knjigah običajno opisani pri drobnonapiljeni češnji (Prunus serrulata).
drobnoploden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Drobnoplodne sorte s češnjevo velikimi in okroglimi ali majhnimi hruškastimi plodovi ne zahtevajo posebnih gojitvenih naporov, zato pa na domiselno garniranem krožniku razvedrijo vsak poletni obrok.
drobnoposesten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: asih je tudi zaostanek strateška prednost, to velja predvsem za Slovenijo, kajti zaradi svoje zgodovinske drobnoposestne strukture v kmetijstvu, zaradi pestrega reliefa in tudi zaradi klimatskih pogojev Slovenija pač nikoli ni bila primerna za intenziven razvoj industrijskega kmetijstva in to je danes njena največja strateška prednost, če jo primerjamo s takoimenovanimi razvitimi državami v Evropi, ki imajo danes izjemno velike težave zaradi uničevanja prsti, erozije, zastrupljanja vodotokov, uničevanja biotske pestrosti, skratka, ta zaostanek je v bistvu strateška prednost.
drôbnost  lastnost, značilnost drobnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drobnôta  knjiž. lastnost, značilnost drobnega; drôbnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drobnozŕnatost  lastnost, značilnost drobnozrnatega:; ž, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
drobnožívka  nav. mn., biol. s prostim očesom nevidna, navadno enocelična rastlina ali žival; mikroorganizem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dróga  1. nav. mn., farm. surovina rastlinskega ali živalskega izvora, ki se uporablja v zdravilstvu:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drogeraš  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Lej, drogeraš je tud zasvojen z drogo, pa to v resnic ni dobr zanj.
drogeraški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Saj je jasno - najprej so jih zjebali angleži (kot ves bližnji vzhod), potem so se malo sami tepli, pa rusi, pa cia, pa potem ves zahodni svet, ki jih je po odhodu pustil kot drek na dežju, pa razni ajatole, pa drogeraška mafija, itd ...
drogeríst  lastnik drogerije ali prodajalec v njej:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drogica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Fora je v tem, da se že nekaj časa prej nism počutla dobro-ampak to si je tako težko priznat-vmes je blo tut nekej drogice, pravzaprav že kr nekej časa sm se ukvarjala s tem sranjem, ki me je počasi ubijalo..me delalo manj aktivno, kot sem bila navajena.
drómlja  etn. ljudsko glasbilo z jezičkom, na katerega se brenka, držeč glasbilo med zobmi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
drótati  -am; nedov., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: To sem porajtu pri nas da dostkat velik perspektivnih bendov, ki recimo drotajo po garažah in imajo izreden potencial, da jim manjka enostavno te samozavesti in prepričanja, da lohka "rasfukajo" na sceni.
drózg  večja ptica pevka, po hrbtu rjava, s temnimi lisami po rumenkasto belem trebuhu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
drózga  agr. zmečkano, zmleto sadje, zlasti grozdje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drozgáč  zool. večja ptica pevka s temnimi lisami po belkastem trebuhu; carar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drózgalica  zastar. drozga:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drozgálnik  agr. posoda za drozgo, ki se rabi zlasti pri proizvajanju piva:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drózgati  agr. mečkati, mleti sadje, zlasti grozdje:; nedov., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
dróž  -í; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: V mojem kruhu razen kvasa, soli, tekočine, kakšnih semen in če se le da domačih drožev ni nič industrijskega.
drožárna  zastar. tovarna kvasa; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
droží  1. nadomestek za kvas, navadno iz prosene moke in mošta:; ž mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drožíce  nar. vzhodno nadomestek za kvas, navadno iz prosene moke in mošta; droži:; ž mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dróžka  zlasti v ruskem okolju manjša nepokrita kočija:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dŕs  muz. melodični okrasek iz več hitrih zaporednih tonov pred glavnim tonom; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drsalkar  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Treba je pač nastaviti nekaj napadov, kup kombinacij za igro z več ali manj drsalkarji, obenem pa je moč posameznikom precej natančno določati stil igranja - celo to, v kateri del gola naj merijo.
drsálnica  zglajen poledenel pas ali proga za drsanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drseč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ponovno mi je bilo povedano, da se delovni čas na komunali prične ob šesti uri zjutraj, lahko pa tudi prej, ker imajo drseč delovni čas.
drsíšče  zastar. drsališče:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dŕska  lov. sled, ki jo pusti zadeta ali preplašena parkljasta divjad:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drskljáti  redko prasketati, pokljati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dŕsnica  zglajen poledenel pas ali proga za drsanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dŕsnost  lastnost drsnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drstníca  rib. riba v času drsti:; ž, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
drtínščica  bot. majhna dlakava rastlina z belimi, rožnatimi ali rjavkastimi cveti v koških, Antennaria; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugačemiselnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Od drugače mislečih se ni treba prav nič ograjevati, ker je demokratično izhodišče ravno nasprotno (in taka je tudi naša dejanska uredniška praksa), namreč, da je drugačemiselnost in svojskost posameznikov samoumevna.
drugáčen  1. ki se po lastnostih razlikuje od določenega:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugačenje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ker grejo ukrepi, ki izključujejo "druge", z roko v roki z vzpostavljanjem kulturne, verske in rasne drugačnosti, so rasne manjšine v EU postale tarče tega "drugačenja".
drugačeusmerjen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ob izboru glasbene skupine »Sestre«, ki bodo Slovenijo zastopale v Estoniji na izboru pesmi Evrovizije, so pristavili svoj lonček spolno drugačeusmerjeni od večine ljudi našega planeta.
drugačevernik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kdo pa je kriv za ta razdor? Pa ja ne menda neverniki, drugačeverniki, partija???
drugáčnost  lastnost, značilnost drugačnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugačnozvrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V sklepni, osmi točki sistemskega vzporejanja predložnih zvez, poimenovani Nadaljnje smernice raziskovanja predložnega sistema, so izražene nujne dodatne in razširitvene, a v tem časovnem okviru neuresničljive možnosti za raziskovanje predložnega sestava v razvoju slovenskega knjižnega jezika, ki izhajajo iz samozavedanja o nezadostnosti obsega gradiva, načinov obravnave, širine primerjave ipd., ob upoštevanju celotnega biblijskega prevoda še popolnejše in sistematično preverjanje z mogočimi tujejezičnimi predlogami (upoštevanje nemške Rosalinove predloge), vzporejanje z rabo v isto- (nujnost primerjave s Küzmičevim prevodom iz l. 1771) ali drugačnozvrstnih besedilih sploh ali v drugih besedilih istega avtorja, ki bi potrdila, izpopolnila ali ovrgla izsledke danega vzorca, ter vzporejanje z narečnim gradivom, ki bi pokazalo (ne)ujemalnost govorjene rabe s knjižno.
drugáriti  knjiž. biti v družbi s kom, zlasti zaradi zabave:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugenjski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: To je v skladu z DgZn(drugenjska znanost);to razumem tako,da je identiteta-bit maska dvojnika-niča.
drugóč  zastar. drugič:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugogimnazijec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pravzaprav naj bi bil namen sestankov ta, da bi razglabljali o novih idejah, željah, problemih drugogimnazijcev, kjer bi imel vsak razred enako pravico do zastopanja svojih idej.
drugogodben  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Temveč mu daje glas in stas do nespodobnosti "vživeti" možak po imenu Wendy Zulu, ki ponosno razkoračen tudi tribalno pobobna na afriške djembe in odpleše nekaj približno ritualnih korakov, sicer pa se ukvarja s humi, afriško različico grlenega petja, kakršno so v naših savanah udomačile drugogodbene atrakcije, Sainkho in tuvanski pevci.
drugoizvoljenka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri naslednji snubitvi je žal kupil mačka v žaklju, ni preverjal pred poroko in se je šele potem, z drugoizvoljenko počasi moral sprijazniti z dejstvom, da otrok ne bo.
drúgokrat  zastar. ob drugi{h} priložnosti{h}; drugikrat:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugoleten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najprej režite drugoletne nasade ter nasade na težkih tleh.
drugomajski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kaj lepšega kot na praznični drugomajski dan prekrižariti Slovenijo po dolgem in počez (v skladu z novopečenimi prometnimi predpisi), da bi v avstrijski Radgoni ujela nastop ameriške skupine Come in domačih gostov Psycho-Path.
drugonivojski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vrnil jih je na jedro newcastle, tako da se zdaj ponašajo zgolj s 512 KB drugonivojske shrambe.
drugopís  zastar. dvojnik, duplikat; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugopólten  ki je druge polti, rase:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugopretepen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Epilog nasilništva bo po dveh letih naslednji: 1. Prvopretepeni bo verjetno delni fizični in psihični invalid 2. Drugopretepeni bo imel zaceljen zlomljen mezinec in psiho travme 3. »Dasa« bo z dobrim odvetnikom za mladinske delikte »fasal« sodni opomin.
drugospôlen  nanašajoč se na drug, nasprotni spol:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúgost  filoz. kar je nasprotno biti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugošólec  učenec drugega razreda, zlasti na gimnaziji:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugošólka  učenka drugega razreda, zlasti na gimnaziji:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugôtnost  lastnost drugotnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugotoženčev  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z objavo je povzročila, da je drugotoženčev (novinarjev) zapis dosegel bralce časopisa in s tem postal znan javnosti.
drugouvrščenka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Skladba z najboljšo glasbo Matjaža Vlašiča, najboljšim besedilom Urše Vlašič in najboljšo priredbo Aleša Čadeža do letošnjega festivala je V ogenj zdaj obleci me. Drugouvrščenka Yuhubanda in tretji duo Platin.
druhál  zastar. drhal; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
druíd  pri Keltih pripadnik duhovniške kaste:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drùm  posnema nizek, zamolkel glas pri igranju na glasbilo:; medm., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drumla  medm., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sonček čez hribček gre, / rožice se bude, / v rosi se njih glave / krasno blešče. / Drumla drumla dia, / drumla drumla di...
drúščina  1. skupina ljudi, ki jih družijo skupni interesi, zlasti zabava:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúštvenica  zastar. članica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúštvenik  zastar. član:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
društvenína  zastar. članarina:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúza  min. skupina kristalov, nastala na ravni podlagi; kopuča; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družábnik  1. kdor je s kom, zlasti zaradi zabave:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družábnost  lastnost, značilnost družabnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družbenikov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Izvzetje družbenika od zastopanja, določitev skupnega zastopanja ali vključitev prokurista v skladu s prejšnjim odstavkom, kakor tudi vsako spremembo glede družbenikovega upravičenja za zastopanje, morajo priglasiti za vpis v register vsi družbeniki.
družbenofinančen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na obali zanemarjamo alternativno kulturno udejstvovanje, s katerim razumemo tako delovanje, ki se ne podreja malomeščanskim družbenofinančnim špekulacijam, katerih naloga je zastiranje družbenih konfliktov in subtilno lakiranje družbene stvarnosti.
družbenojezikoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V konkretnih družbenojezikovnih razmerah slovenske manjšine je taka kodna izbira tudi v nasprotju z Griceovo predpostavko o načelu sodelovanja, ki se mu podrejajo udeleženci komunikacije, da bi učinkovito vplivali na sogovornika.
družbenokulturen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Besedilo postane ključno, če ima že sámo oblikovne in tematske odlike ter če izpolni tri družbenokulturne pogoje v procesih recepcije in poznejše besedilne obdelave: kanonizacijo, antonomazacijo in trajnost, moč pri izzivanju nastajanja novih literarnih del.
družbenoozaveščevalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Proglas je družbenoozaveščevalno naravnana akcija Mladine, s katero na tretji strani vsake številke poskušamo opozarjati na posamezna družbena vprašanja.
družbenoprosveten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ideologija in prosvetna politika tistega časa sta težili k redukciji pedagoških prizadevanj na neposredne, dnevne družbenoprosvetne naloge in potiskali razvoj pedagogike k reševanju teh nalog in k zanemarjanju temeljnih problemov pedagoške teorije.
družbenoroben  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mladina v devetdesetih pa ima neko novo prevladujočo podobo, ki je zaznana kot umik v zasebnost in tradicionalizem in sočasno tudi kot povečana nestrpnost do nacionalnih in socialnih manjšin, družbenorobnih skupin.

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   19.177 19.277 19.377 19.477 19.577 19.677 19.777 19.877 19.977 20.077  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA