besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: SO   zadetki: 11.401-11.500



čepínec  redko lesen zamašek, navadno za sode; čep:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čépljec  bot., navadno v zvezi beli čepljec visoka rastlina gorskih travnikov z belimi cveti v grozdih; zlati koren; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čepún  nar. posoda za shranjevanje osle pri košnji; oselnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čepúr  nar. posoda za shranjevanje osle pri košnji; oselnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
červarski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Červar (Hrvaška): Malo pred 21. uro je bilo v Červarju mirno in spokojno, pred červarsko marino pa se je gnetlo 17 jadrnic, ki so čakale na štartni znak prve etape.
červónec  starejši sovjetski bankovec za deset rubljev:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
česmínov  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Pod gredami, ki so že sredi smrečja nad našo vasjo, najde pod česminovim grmom babico.
čêsnovka  bot. 1. visoka rastlina senčnatih krajev, ki diši kot česen, Alliaria officinalis:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
često  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: pogosto: To velja zlasti za kultne stavbe; ker pa je bila civilna oblast v prenekaterih družbah tesno povezana z religijo, so bile podobnim pravilom često podrejene tudi upravne stavbe in včasih celotni naselbinski kompleksi.
češče  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ponavadi se oba subjekta, oblikovana v državah in v nacijah, soočita tako, da med sabo tekmujeta ali češče: se vojskujeta.
češkoslovenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V drugi četrtini 7. stoletja so dravograjski Slovenci živeli v svobodni češkoslovenski Samovi in Valukovi plemenski zvezi, nato stoletja dolgo v samostojni kneževini Karantaniji.
češmínovec  sok iz češminovih jagod:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
češnjiški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Češnjice: Ključarji češnjiške cerkve Marko Zajc, Gregor Pogačnik in Luka Vudina so 28. marca 1648 kupili desetino od žita in prirastka pri živini v Poljanah, od kmetije v Selcah in od kmetije v Hrastju.
četovodinja  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prisotni so bili vodnik in vodnici ter seveda četovodinja in četovodja.
četŕt  1. posoda, ki meri četrtino določene mere:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četŕt  1. del na štiri enake dele razdeljene merske enote, navadno časovne:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četrtínjak  sod, ki drži od 500 do 600 l; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četrtostopenjski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Četrtostopenjska ličinka je v razvoju omenjene ogorčice najpomembnejša, ker je v neugodnih življenjskih razmerah sposobna preiti v anabiozo in tako prenesti celo morebitno izsušitev življenjskega okolja.
četrtotoženec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Napačni so tudi zaključki prvega sodišča, da je četrtotoženec ravnal z eventualnim naklepom.
četrturaden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V režiji sosednjih klubov in našega smo ponovno naredili nekakšen četrturaden košarkarski turnir v 5na5na2koša.
četveroglásen  muz. komponiran za štiri glasove; štiriglasen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četveroglásje  muz. glasbeni stavek za štiri glasove; štiriglasje:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četverospèv  muz. vokalna skladba za štiri glasove; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četverostíšje  -a; s, vir: B; povezave: najdi.si. Primer: In tako ti Jambi sestavljejo večinoma štirikitične pesmi iz četverostišij, razen nekaterih popolnih sonetov, ki so nagajivo posejani med njimi.
četverovŕsten  agr., v zvezi četverovrstni ječmen ječmen, v katerem so zrna navidezno v štirih vrstah; štirivrstnik; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četverozvočje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Podobno je tudi z izrazi sozvočje, trozvočje ali četverozvočje ali pa s splošnim izrazom akord.
četverozvók  muz. sozvočje štirih tonov; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četvornost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: A ni škoda, da se prav uma tako oklepamo, pa ravno z njim stvari razcepimo v dvojnosti in četvornosti in mnogoterosti, se zapletemo v mrežo vseh pestrosti in se gremo vspostavljanja 'pravilnih' odnosov, namesto da bi dojeli samo to, da smo Eno in bi stremeli k Duhu, ne k razumarskim razlagam in razumevanjem, ki so nujno nepopolna?
čezcesten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Drogovi za čezcestne transparente so izdelani iz debelostenskega kovinskega profila okroglega prereza.
čezme  zaim., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Včasih so apelirali name, jezno, besno, kje da je uredništvo, ko pa sem ukrepala, so se praktično isti bunili potem čezme.
čezroben  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pred Bogom so na begu krušni očetje, / ki so pred zidom talcev se smejali / še v brk čezrobni splezani drhali, / ker so poznali v vihri tiho petje ...
čezsistemski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Čl.35,36 - bratstvo med narodi (ljudstvi) je temeljna vrednota čezsistemske vrednotne orientacije; "Tisti, ki zatira en sam narod, postane sovražnik vseh narodov".
čezstopenjski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako (čezstopenjsko vzvratno) soglasje lahko pomeni ali razveljavitev hierarhije imenovanja in vodenja ali pa je zgolj pomota oz. nedorečenost v zakonu in statutu.
čezvse  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bend je standardno bluesovski, čezvse profesionalen, perfektno naravnan, kar je danes poštirkan R&B standard.
čezžanrski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Namen natečaja ostaja isti kot vedno - izbor najizvirnejše, inovativne ter ozaveščene produkcije urbane glasbe vseh rockovskih in sorodnih zvrsti. Po pričakovanjih "ustvarjalne, neklišejske in angažirane, poetske in politično nekorektne, žanrske in čezžanrske popularne glasbe".
čičeríka  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Čičerika domnevno izhaja iz Azije in je najbolj znana stročnica Sredozemlja. Zrna čičerike so po obliki podobna lešniku in so rumene barve, zato čičeriki nekateri pravijo tudi rumeni grah.
čidakaša  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: pojem iz joge: Obstajajo tri eterične razsežnosti: bhutakaša, čitthakaša in čidakaša, groba ali materialna razsežnost vesolja, subtilna ali mentalna razsežnost vesolja in najfinejša ali kavzalna razsežnost vesolja.
číherni  zastar., navadno v zvezi ves čiherni prav ves, cel, vesoljen:; zaim., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čikaškost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Redki zbiralci iz bluesovske poslušalske srenje se bojo spomnili, kaj šele posedovali vinilne serije nemške založbe L+R, ki je od začetka osemdesetih izdala niz albumov z naslovom Living Country Blues, kar je bila parafraza na "čikaškost" druge vinilne nanizanke.
číkpávza  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Saj ne, da bi se je prej izogibali; tudi poletje, tako kot zima, pomlad in jesen, je bilo polno neumnega vrveža; dnevi so bili polni neumnih kavic in čikpavz in šefov z njihovimi tajnicami.
čím  publ., v časovnih odvisnih stavkih kakor hitro, brž ko:; vez., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čím  v primerjalnih odvisnih stavkih, s primernikom za izražanje sorazmernosti z dejanjem nadrednega stavka:; vez., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čimblíže  prisl., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: In je napaka, ki je tista prava prva snov za vžig svetlobe, ki te res pokliče čimbliže, ki te ne zaslepi s svojim bliščem: je pač mrena, ki izžge, saj ne sodi zraven teme.
čimšírši  -a -e; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: "Prava" pa so tista pravila, ki odsevajo želje čimširše zainteresirane javnosti.
čimvéčji  -a -e; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Kdor svojo kulturno potešitev naslanja le na prvotno ugodje, torej na veščino pridelovanja čimvečjih doživljajskih presežkov ob najmanjših zavestnih vložkih, bo v visokem plesu pač videl le torturo.
čímža  1. kem. raztopina kovinskih soli, ki kemično veže barvila na vlakna:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čínkati  oglašati se z glasom čink:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čipje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Linux teče dobro na procesorju DEC Alpha, in trenutno podpira čipja "Jensen", "NoName", "Cabriolet", "Universal Desktop Box" (bolj znan kot Multia), in več drugih.
čipkarka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Platanova čipkarka je v domovini razširjena v arealu ameriške platane, v vzhodnem delu Amerike, vzhodno od Great Plains, razen Minnesote.
čiračare  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med glavne razloge pa se dandanes postavljajo vsi herbicidi, pesticidi, antibiotiki, rasni hormoni, emulgatorji, čiračare dodatki, ki jih mi veselo dnevno popapcamo z našo hranico in popupcamo z našo pupico (sem spada tudi voda) in so v živilih kljub temu, da je na njih nalepka zdravo živilo.
čiríkati  oglašati se z glasom čiri:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
číslati  raba peša prisojati komu vrednote; ceniti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čistilniški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na številnih lokacijah v svetu so danes v preverjanju postopki klasičnega anaerobnega gnitja (digestije) čistilniškega mulja, ki mu dodajajo predhodno obdelano biološko frakcijo komunalnih smeti (na pr. VALORGA proces, BIOMET AB proces, DRANCO proces in dr.) (Delecroix in Saint-Joly, 1992; Six in DeBaere, 1992).
čísto  1. izraža odsotnost kakršnekoli omejitve:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čistorumen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Njene trde kamnite joške so vabile v najbolj nenavadnih barvah: od vijoličaste do oranžne, okraste in čistorumene; malokatera je bila pusto rjava, čisto zlata ali dolgočasno bela
čitálnica  1. večja soba, namenjena za branje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čítati  1. razpoznavati znake za glasove in jih vezati v besede; brati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čívkati  oglašati se s kratkimi, visokimi glasovi:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čivkljanje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Že res, da si bo Nova revija med sabo delila denar, saj je bilo tudi za potne stroške dr. Dimitrija Rupla, slovenskega ministra za zunanje zadeve, da se je olasil v ljubljanski Cankarjev dom toda črke ne objavi Nova revija tistim, ki so bili žrtve bivšega režima in se ne strinjajo kar tako z navržki bonbonastih floskul ali celo za nameček s kašnim Brvarjevim slavohlepnim čivkljanjem.
čívkniti  1. oglasiti se s kratkim, visokim glasom:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čížem  nav. mn., star. čevelj, ki sega do gležnja ali malo čez; visoki čevelj:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čížma  nav. mn., nar. čevelj, ki sega do gležnja ali malo čez; visoki čevelj:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čížmar  nekdaj izdelovalec visokih čevljev; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
článek  krajši sestavek, navadno neliterarne vsebine za časopis ali revijo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
člénar  nav. mn., zool. žival s členastim telesom; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
členitveno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Menašejeva upotitev k znameniti sliki Jana van Eycka Arnolfini in njegova žena (hrastov les, posl. povr. 81, 8 x 59,7 cm., sign. & d. Johannes de Eyck fuit hic 1434 [...je bil tukaj], Nat. Gal.), kjer je okrog ogledala, v katerem vidimo poleg novoporočencev Giovannija Arnolfinija in Jeanne, roj. Cenami, in slikarja še eno pričo, ter so postavljeni v desetih malih tondih prizori iz pasijona, sicer v nasprotni smeri urnih kazalcev - navaja na misel, da je spekulacijam v ogledalu uprostorjena vselej le umetniško dovršeno (kar je ugotavljala členitveno tudi že glede prav na omenjeno van Eyckovo slavno sliko umetnostna zgodovinarka Kosova, primeroma v svoji umetnostnozgodovinski diplomski nalogi).
členjača  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Slanoljubne rastline ali halofiti so rastline, ki uspevajo samo na slanih tleh. Na Sečoveljskih solinah so takšne morski oman, navadni osočnik, grmičasta členjača, sinjezeleni členkar, lobodovec, obmorska nebina in še veliko drugih.
členjen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vertkalni blok je členjen, visok pr. 5,50 m, spodnji in zgornji del sta kvadratnega, srednji pa je sekstaedernega tlorisa, izvedenega iz opisanega kvadratnega tlorisa.
členkovski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Čisto na koncu ugotavlja, podobno kot M. Snoj načelno v uvodu, da problem ni dokončno rešen, saj je členkovska besedna vrsta sintaktično heterogena »in je potrebno še raziskati, če vse te skupine res sodijo skupaj«.
členonóžec  nav. mn., zool. živali s členastim telesom in členastimi nogami, Arthropoda:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
človečnják  nav. mn., antr. človek in človekovi predniki ter njegovi izumrli najožji sorodniki:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
člôvek  1. bitje, ki je sposobno misliti in govoriti:; m ed. in dv., vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
človekolík  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Zazdela se mi je bližja našemu današnjemu občutju sveta in celotnega vesoljnega prostora kot na primer Leonardova risba Človeka, Anthroposa, ki s svojimi proporci zarisuje in ki naj bi nemara celo določal geometrijo kroga in kvadrata bližja tudi od čudovitih podob Rafaelovih človekolikih angelov, ki so jim nebeške perutnice nataknjene naravnost na zemeljska pleča.
človekvolk  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Beseda volkodlak (werewolf) je kombinacija starih saksonskih besed "wer", kar pomeni človek in volk "wolf" - človekvolk oz v angleščini manwolf.
človeškolevji  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... toda če skušamo misliti poistenje leva in človeka v neskončno »zaviti« istosti Kuzančevega absoluta, in se pri tem ne sprijaznimo z zgolj metaforično rabo besed ‘lev’ in ‘človek’, marveč imamo v mislih resničnega leva in resničnega človeka, bitji iz mesa in krvi, potem njunega onstranskega poistovetenja nikakor ne moremo razumeti, vsekakor veliko težje kot sovpadanje minimuma in maksimuma, dveh abstraktnih filozofskih pojmov, kajti sovpadanje leva in človeka bi si morali predstavljati, predočiti v »videnju«, kar pa tu, na naši strani »zidu«, nikakor ne gre, kolikor se ne zadovoljimo z nekim fantastičnim človeškolevjim mešancem.
čmokajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Spredaj in zadaj zastražene z oboroženo partizansko stražo so s povešenimi glavami kot največje hudodelke sledile čmokajočim stopinjam partizanov pred seboj.
čmokáti  redko dajati cmokanju podobne glasove; cmokati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čmŕlj  čebeli podobna žuželka z debelim, kosmatim telesom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čokoladiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Odlični so tudi medenjaki s čokoladiranim dnom :> To je rejsan skušnjava.
čokoladiranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: POMOČNICA SLAŠČIČARKE (RAZNA DELA V PROIZVODNJI KEKSOV - ČOKOLADIRANJE, SESTAVLJANJE, PAKIRANJE...) - M/Ž; Določen čas 12 mes.; delovne izkušnje: 1 leto; vozniški izpit kategorije: B; ostali pogoji: ...
čokolešnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: No, ja... hladen čokolešnik tudi meni ni kej, hladnega piščanca tudi ne jem, sladkih sokov tudi nimam rada, ostalo pa pri meni gre skozi.
čolničen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V prikazu šivalnih vbodov so označeni igelni sukanci (niti) z arabskimi številkami, lovilčevi oziroma čolnični sukanci (niti) z malimi črkami, kritne niti (medsukanci) pa s črko x.
čovínek  lov. piščalka za klicanje sov ali šoj; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čovínkati  lov. klicati sove ali šoje s čovinkom; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
črèp  posnema glas pri razbitju lončene posode:; medm., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
črepínja  1. košček razbite lončene, steklene posode:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
črepínjica  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: ... po vsakršnih skoznih prehodih poti so na vse strani / kdo se bo od potomcev spomnil / davne sledi od kod in kdaj / ko umneže črepinjice razveselile bodo v zvezdnem prahu
črepínjski  zgod., v zvezi črepinjska sodba glasovanje državljanov v stari Grčiji na lončenih črepinjah o izgonu državi nevarnega državnika; ostrakizem; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
črepóvje  nar. kuhinjska posoda:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čreslovínski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Korenika srčne moči (tormentilla) je tipična čreslovinska (tanoidna) droga, ki vsebuje adsorbtivno vezano čreslovino.
črešnjevski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Črešnjevec: Fonološka opisa zahodnoslovenskogoriškega voličinskega in vzhodnoslovenskogoriškega črešnjevskega govora prinašata inventar, distribucijo in izvor fonemov, predstavljen pa je tudi praviloma enak razvoj soglasnikov za vse Slovenske gorice.
čréven  -vna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Uglašenost inštrumentov na 430 Hz, kot v času Mozarta in Boccherinija (letos mineva dvesto let od njegove smrti), je pod cerkvene oboke ponesla mehkoben zvok klasično uglašenih glasbil, čembala, violine, viole in violončela - preko katerih so bile namesto kovinskih, napete črevne strune - prežet z nežnimi zvoki fagotista Azzolinia.
črevesce  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med prve sodi par vrst vojaceljnov, ovešenih s takimi ali drugačnimi bljuvalniki svinca, poskočne leteče žagice, ki ti mimogrede izrezbarijo črevesce, možnarski oklepniki, stoječe strojnice (ki jih je moč prevrniti in jih drugače razpostaviti), helikopterji, bojne organske zračne ladje in striderji, gromozanske, pajkom slične samohodke na tenkih nogah, namenjene iztrebljevanju gverilcev.
čričáti  oglašati se z glasom čri:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čríkati  oglašati se z glasom čri:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
črkin  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... Zadoščevalo je. Zavalil sem se čez rob in zaplaval navzdol, v črkino vesolje.
čŕkoslikár  kdor se poklicno ukvarja s slikanjem črk, napisov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
črkovnják  tisk. predal, v katerem so vložene črke za ročno stavljenje; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
črnička  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: No ja hvala bogu da se je vsaj nekdo najdo pa kaj napisal. Jz sm že mislo da je fertik. P.S Črničke so že v klubu.
črnílnik  posodica za črnilo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   10.901 11.001 11.101 11.201 11.301 11.401 11.501 11.601 11.701 11.801  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA