besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: H   zadetki: 30.568-30.667



čepún  nar. posoda za shranjevanje osle pri košnji; oselnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čepúr  nar. posoda za shranjevanje osle pri košnji; oselnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čerkéz  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
černivec  m, vir: N; povezave: nova beseda
černobilski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
čérnovec  -vca; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
červarski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Červar (Hrvaška): Malo pred 21. uro je bilo v Červarju mirno in spokojno, pred červarsko marino pa se je gnetlo 17 jadrnic, ki so čakale na štartni znak prve etape.
česljáti  česati v kratkih potegljajih:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čêsnik  nar. zahodno česen:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čêsnovka  bot. 1. visoka rastlina senčnatih krajev, ki diši kot česen, Alliaria officinalis:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čestítati  izraziti komu veselje nad pomembnim dogodkom, uspehom:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čestítka  nav. mn. izraz veselja komu ob pomembnem dogodku, uspehu:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
često  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: pogosto: To velja zlasti za kultne stavbe; ker pa je bila civilna oblast v prenekaterih družbah tesno povezana z religijo, so bile podobnim pravilom često podrejene tudi upravne stavbe in včasih celotni naselbinski kompleksi.
češč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
češče  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ponavadi se oba subjekta, oblikovana v državah in v nacijah, soočita tako, da med sabo tekmujeta ali češče: se vojskujeta.
češeríka  anat. žleza z notranjim izločanjem v velikih možganih; epifiza; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čéški  nanašajoč se na Čehe ali Češko:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
češkoslovanski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
češmín  trnat grm z rumenimi cveti v grozdih ali njegove živo rdeče jagode:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
češmínovec  sok iz češminovih jagod:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
češmínovka  nav. mn., bot. trnati grmi s cveti v grozdih in z drobnimi jagodami, Berberidaceae; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
češnjiški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Češnjice: Ključarji češnjiške cerkve Marko Zajc, Gregor Pogačnik in Luka Vudina so 28. marca 1648 kupili desetino od žita in prirastka pri živini v Poljanah, od kmetije v Selcah in od kmetije v Hrastju.
čéšpljast  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Pa se takole se razkazuješ, da se ti prav v trebuh vidi! Češplja češpljasta!
čéštvo  lastnosti, značilnosti Čehov:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
češúljek  nar. dolenjsko majhen grozd:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čét  -í; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Še sreča da se prek neta ne vohajo ko se menmo na četih, forumih .......itd.
četin  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na četa: 17-18.1.2004 Zimski - nočni četin izhod
čétnik  med narodnoosvobodilnim bojem pripadnik protipartizanskih oboroženih enot Draže Mihajlovića:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četrtfinalistka  ž, vir: N; povezave: nova beseda
četrtinjenje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vzorec mehansko ali ročno dobro premešamo. Razdelimo ga na dva enaka dela (če je mogoče, uporabljamo postopek četrtinjenja).
četrtlétnik  revija, ki izhaja na četrt leta; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četrtoligaški  prid., vir: N; povezave: nova beseda
četrtorazreden  prid., vir: N; povezave: nova beseda
četrtorojeni  m, vir: N; povezave: nova beseda
četrtostopenjski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Četrtostopenjska ličinka je v razvoju omenjene ogorčice najpomembnejša, ker je v neugodnih življenjskih razmerah sposobna preiti v anabiozo in tako prenesti celo morebitno izsušitev življenjskega okolja.
četrtošólski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Če si mislil na četrtek, ki bo čez dva dni...menim, da je prišlo do nesporazuma, ker je "avtor" na rednem četrtošolskem popotovanju, tak da ta četrtek ziher nič ne bo.
četrtouvrščen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
četrtouvrščena  ž, vir: N; povezave: nova beseda
četrtouvrščeni  m, vir: N; povezave: nova beseda
četrtstranski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
četrturaden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V režiji sosednjih klubov in našega smo ponovno naredili nekakšen četrturaden košarkarski turnir v 5na5na2koša.
četrtvalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Impedanca lihega mnogokratnika četrtvalne linije: Z = (Zo * Zo) / Zb
četrtvaloven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po čiščenju in pocinjavanju ploščice moramo najprej ozemljiti vse četrtvalovne rezonatorje, saj mikrotrakaste ploščice nimajo metaliziranih lukenj.
četvér  redko ki je štirih vrst:; štev., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četvérček  1. nav. mn. vsak od štirih pri enem porodu rojenih otrok:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četvérica  skupina štirih oseb:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četvéro  skupina štirih enot; štev. neskl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četverobòj  šport. tekmovanje štirih posameznikov ali moštev:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četverokápnica  arhit. streha s štirimi nagnjenimi ploskvami za odtok vode; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četveroknjižje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Temeljno dogajanje zadeva kmečko rodovino Trlepov iz Malega Gabra pri Stični, na kar usmerjata tudi podnaslova osrednjih dveh knjig četveroknjižja: Stiški svobodnjak in Stiški tlačan.
četveromeja  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mala Nedelja se nahaja v bližini četveromeje občin Ljutomer, Ptuj, Ormož in Gornja Radgona, ob lokalni cesti Ljutomer - Ptuj, na nadmorski višini 230 m.
četveropól  -a; m, vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Iz četveropolnih parametrov lahko razberemo, da bi se ta četveropol lahko uporabil kot ojačevalnik, saj je lokalno aktiven v izbrani delovni točki.
četveropólen  -lna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Iz četveropolnih parametrov lahko razberemo, da bi se ta četveropol lahko uporabil kot ojačevalnik, saj je lokalno aktiven v izbrani delovni točki.
četverorók  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: No, kaj zdaj, klovn četveroroki, se sukaš in vrtiš v krogu ter z roko se v roko suvaš.
četverostíšje  -a; s, vir: B; povezave: najdi.si. Primer: In tako ti Jambi sestavljejo večinoma štirikitične pesmi iz četverostišij, razen nekaterih popolnih sonetov, ki so nagajivo posejani med njimi.
četverostòp  vrsta iz štirih vštric stoječih ali korakajočih oseb:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četverostópen  lit. sestavljen iz štirih stopic:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četverostopičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za razliko od npr glose, kjer imaš v verzu na voljo četverostopični trohej/ osem zlogov and that's it!- torej dejansko moraš pisati zgoščeno in nasičeno.
četveroškŕgar  nav. mn., zool. glavonožci z dvema paroma škrg, Tetrabranchiata; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četverovŕsten  agr., v zvezi četverovrstni ječmen ječmen, v katerem so zrna navidezno v štirih vrstah; štirivrstnik; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četverozvók  muz. sozvočje štirih tonov; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četvórček  1. nav. mn. vsak od štirih pri enem porodu rojenih otrok:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četvórica  skupina štirih oseb:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četvórka  1. skupina štirih oseb:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
četvornost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: A ni škoda, da se prav uma tako oklepamo, pa ravno z njim stvari razcepimo v dvojnosti in četvornosti in mnogoterosti, se zapletemo v mrežo vseh pestrosti in se gremo vspostavljanja 'pravilnih' odnosov, namesto da bi dojeli samo to, da smo Eno in bi stremeli k Duhu, ne k razumarskim razlagam in razumevanjem, ki so nujno nepopolna?
čeváp  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: gl. čevapčič: Ogledali si bomo kje je gospodoval Milošević, kje leži tovariš TITO, poizkusili odlični hajdučki čevap in znamenito, večkrat žgano rakijo, nakupovali na Buvljaku in seveda skupaj doživeli neverjetni žur!
čéveljen  -jna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
čevketáti  nar. živahno in brezskrbno govoriti; čebljati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čezalpski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
čezcesten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Drogovi za čezcestne transparente so izdelani iz debelostenskega kovinskega profila okroglega prereza.
čezconski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
čezdrinski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
čezdržaven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poglavitna čezdržavna varnostna vprašanja zadevajo terorizem, ilegalno orožje, širjenje kemične, biološke, radiološke, nuklearne in projektilne tehnologije, neurejena vprašanja migracij, ilegalno proizvodnjo in trgovino mamil, gangstrsko izsiljevanje in pranje denarja, računalniški kriminal, nalezljive bolezni, ekološke nevarnosti, piratstvo in roparske napade na morju.
čezenj  zaim., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pa se je jezdec samo odmaknil od potoka, da bi si pridobil zalet za skok čezenj.
čezevropski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
čezfunkcijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
čezgeneracijsko  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Uporaben, a nikakor enoznačen odgovor daje Rizman (1999) s členitvijo nacionalne identitete na vsaj v tri najrelevantnejše sestavine: prva je skupnost, ki jo je Jürgen Habermas poimenoval `ustavni patriotizem' in se nanaša na zavezanost političnemu kodeksu; druga je predstava, ki jo ima konkretna politična skupnost o sami sebi, to je način `zamišljene skupnosti', ki medsebojno in čezgeneracijsko povezuje ljudi; tretji element nacionalne identitete pa zadeva posameznikov individualni odnos do (svoje) skupnosti, torej obliko in način osebne identifikacije s simboli kolektivne identitete.
čezjadranski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
čezleten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
čezlužen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
čezme  zaim., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Včasih so apelirali name, jezno, besno, kje da je uredništvo, ko pa sem ukrepala, so se praktično isti bunili potem čezme.
čezmeridianski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
čezmestje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ne/jezik v tehniziranem in umetnem svetu je izumetničeni ne/jezik, ki ogroža ne/človeka, ne/svet in ne/mesto (ne/čezmestje), namesto da bi podpiral in gradil.
čezmrežen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
čeznacionalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
čeznatoren  prid., vir: N; povezave: nova beseda
čezneptunski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
čeznjo  zaim., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Žerjavica je vroča in pekoča; teh lastnosti ne izgubi, ko hodim čeznjo.
čezroben  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pred Bogom so na begu krušni očetje, / ki so pred zidom talcev se smejali / še v brk čezrobni splezani drhali, / ker so poznali v vihri tiho petje ...
čezróbnik  teh. tipka na pisalnem stroju, ki omogoča tipkanje čez določen rob; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čezrokavski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
čezse  zaim., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kako seči izven sebe? Čezse že, a semkaj, tu, tja, prav blizu, najbliže.
čezsistemski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Čl.35,36 - bratstvo med narodi (ljudstvi) je temeljna vrednota čezsistemske vrednotne orientacije; "Tisti, ki zatira en sam narod, postane sovražnik vseh narodov".
čezstopenjski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako (čezstopenjsko vzvratno) soglasje lahko pomeni ali razveljavitev hierarhije imenovanja in vodenja ali pa je zgolj pomota oz. nedorečenost v zakonu in statutu.
čezuranski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
čezžanrski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Namen natečaja ostaja isti kot vedno - izbor najizvirnejše, inovativne ter ozaveščene produkcije urbane glasbe vseh rockovskih in sorodnih zvrsti. Po pričakovanjih "ustvarjalne, neklišejske in angažirane, poetske in politično nekorektne, žanrske in čezžanrske popularne glasbe".
čez...  1. za izražanje gibanja na drugo stran ali stanja na drugi strani:; predpona v sestavljenkah, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čì  posnema glas jerebice ali nekaterih drugih ptic:; medm., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
číčara  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
čičeríka  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Čičerika domnevno izhaja iz Azije in je najbolj znana stročnica Sredozemlja. Zrna čičerike so po obliki podobna lešniku in so rumene barve, zato čičeriki nekateri pravijo tudi rumeni grah.

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   30.068 30.168 30.268 30.368 30.468 30.568 30.668 30.768 30.868 30.968  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA