besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: G   zadetki: 54.501-54.600



dúrin  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
durmitorski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Durmitor (Črna gora): Čaka nas najhitrejši in najzahtevnejši del poti, posebej v tem letnem času, ko je voda iz durmitorskih gora privrela v Taro iz vseh strani in je zato izredno hitra in mogočna.
durmol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za populiste, častilce poštirkanega durmola ostaja njegova igra čudaška, robata, preveč zapletena.
düsseldorfski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dúš  nar., slabš., v zvezi koruzni duš koruzni kruh, koruzni žganci:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dúš  pog. izraža močno podkrepitev trditve:; medm., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dúša  1. v različnih religijah nematerialno, neumrljivo bistvo človeka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dúšanje  glagolnik od dušati se:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dúšati se  ekspr. 1. hrupno zagotavljati, zatrjevati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dušebrížništvo  nav. šalj. opravljanje duhovniškega poklica:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dušebrižnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tu smo priče strašni dvoličnosti in strašni dušebrižnosti do državnega proračuna, do zdravstvene blagajne, do pokojninske blagajne s strani gospoda Anderliča in kolegov v njegovi poslanski skupini.
dúšec  agr. neprijeten vonj soda ali vina v njem:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dušeč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Komaj se je bilo vzdignilo sonce iz jutra proti poldnevu, že je zalila dušeča soparica vso tolminsko kotlino in kar vidno kipela iz zrelih polj in prisojnih lazov.
dušèn  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Danes: pečen tunin steak s koriandrom in baziliko, dušena zelenjava z vinom in rožmarinom.
dúšen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako je rajši v dokaj prostodušnem dušnem vzdušju s skupino prijateljev in prijateljic zapustil kotlino, dolino ter strmino, in zaplesali so po poljani, ki je bila posuta s pasočimi se biki.
dušênje  glagolnik od dušiti:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
dušeslóvec  strokovnjak za psihologijo; psiholog:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dušeslóvje  veda, ki raziskuje človeško duševnost; psihologija:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
duševnobolan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nenadoma se pred vami, velespoštovani bralec, nadvse milostljiva gospa bralka, ne pojavi (uveljavi) nič manj pomembnega, kot duševnobolni krojač-bahač Gumikil (morda Sumigol?; zgodovinarji - jezikoslovci pogumno na plan!)!
duševnosten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: On je tako reševal besedni red propozicijskih stavčnih členov, mi pa to njegovo besedilo lahko porabimo še za opazovanje koherence na podlagi sledij in besedilnih/besedovalnih tipov (opisovanje, pripovedovanje, razpostavljanje, utemeljevanje, navajanje), ki se dajo ločiti tvarinsko, stavčnozgradbeno ob tipičnih povedjih, časovnostno in glede na človekove duševnostne funkcije.
duševnotelesen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Podobno je, če zabeležimo dovolj fragmentov človekove avre s pomočjo naprave Crown TV: dobimo obilje informacij o delovanju celotnega duševnotelesnega sistema.
duševnotrpek  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Posebno, če so boleči in ne le zgolj duševnotrpki!
dušílka  elektr. tuljava, ki zmanjšuje ali omejuje jakost izmeničnega toka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
dušilnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dušilnost je sposobnost litine, da spremeni vsiljeno delo v toploto. To lastnost ima siva litina v izredni meri in je proporcionalna količini grafita in velikost grafitnih lističev.
dušítev  glagolnik od dušiti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dúšiti se  redko hrupno zagotavljati, zatrjevati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dušljívec  bojni plin, ki kvarno deluje na dihalne organe:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
dušljívost  lastnost dušljivega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dušnosuženjski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Še dobro, da se izpod starosistemskega dušnosuženjskega jarma počasi osamosvajajo tudi ljudje in se na ta način odtujujejo od starega in približujejo naprednemu (krščanski) Evropi in svetu.
duúmvir  zgod. član duumvirata; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
duumvirát  zgod. dvojica višjih uradnikov, izvoljena za določene državniške posle v starem Rimu; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
duvanjski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ordinariat mostarsko-duvanjske škofije je prejšnji teden objavil govor naslovnega škofa msgr. Ratka Perića z mašnega slavja v Međugorju.
dúvati  -am; nedov., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: gl. srb.: Ma glej, vse se neki napihuje, 'duva', pa nč konkretnega za v roke prjet. Tako v deželici podalpski, kokr cel zahodn svet.
dváindevétdeset  -ih; štev., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Danes se je preselila v dom ostarelih - gospa majhne postave, zelo razumna in ponosna na svojih dvaindevetdeset let starosti.
dvaindevetdeseti  štev., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dvaindevetdeseti psalm poveličuje Boga, ker nam je dal čudovit, popolnoma pravičen svet.
dvaindevetdesetleten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvaindevetdesetletnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: "Leoni smo nekaj posebnega ..." - Pogovor z Leonom Vidicem, čilim in klenim dvaindevetdesetletnikom.
dvaindvajsetič  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Marketing magazin bo dvaindvajsetič podelil nagrade in priznanja zlati MM za koledarje, letna poročila, dela s področja direktnega marketinga in samopromocijske spletne strani.
dvaindvajsetmilijonski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dváinósemdeset  -ih; štev., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Rimski zgodovinar Plinij je zapisal, da je cesarica Julija, žena cesarja Avgusta, pripisovala svojo visoko starost, dvainosemdeset let, uživanju vina "pucino", ki so ga pridelovali na kamnitih gričih nedaleč od izvira reke Timav, to je na kraški planoti.
dvainosemdesetmilijonski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dváinpétdeset  -ih; štev., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Predstavljenih je dvainpetdeset portretov iz celotnega ustvarjalnega opusa Jožefa Tominca, pet kašmirskih šalov, ki so bili priljubljen modni dodatek ženske garderobe v prvi polovici 19. stoletja in štirje umetnoobrtni predmeti, kakršne najdemo na Tominčevih slikah.
dvainpetdeseti  štev., vir: N; povezave: nova beseda
dvainpetdesetkrat  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ni lahko ocenjevati življenjskega standarda na osnovi kupne moči, vendar vemo, da je bilo mogoče srednje skromno živeti z 20.000 sesterci letno, to je približno ustrezalo višini plače centurja in dohodku od kapitala kakih 400.000 sestercev, kar je bila najmanjša premoženjska raven za člana viteškega stanu. Da je človek lahko postal senator, je moral imeti najmanj dvainpetdesetkrat toliko.
dvainpetdesetleten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvainpolkraten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvainpolmetrski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pease in Albert Abraham Michelson izmerita, s sedemmetrskim interferometrom ob dvainpolmetrskim teleskopom, prvi premer zvezde (Betelgeuze v Orionu).
dváinsédemdeset  -ih; štev., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: V letošnjem letu je v vseh težavnostnih stopnjah v harmonični kategoriji nastopilo dvainsedemdeset orkestrov.
dváinsédemdesetléten  -tna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
dvainšestdesetič  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: "... Svojo firmo sem na Češkem odprl že leta 1998 in sedaj sem se odločil tudi za prodor v ZDA," je poslovne ambicije pojasnil Hašek, ki je dvainšestdesetič v karieri na tekmi ostal nepremagan.
dvainšestdesetleten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dváinštírideset  -ih; štev., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. wiki Primer: Koristen je za psihologe, ki delajo z otroki, starimi od enega do dvainštirideset mesecev, pa tudi s starejšimi otroki, ki kažejo kakšne koli motnje v razvoju, in njihovimi straši.
dváinštírideseti  -a -o; štev., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Že decembra dvainštiridesetega so začela čedalje pogosteje prihajati taka pisma iz Rusije; le malo je bilo mogoče izvedeti iz domačega tiska ali radia, toda kaj kmalu se je razvedelo, da se je začel tragični umik iz Rusije, ki se konča januarja 1943 s popolnim polomom...
dvainštiridesetkrat  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ilkleyska ekipa je igrala dobro, čeprav se ni mogla primerjati z nami, ki smo trdo vadili cel mesec in zadeli dvainštiridesetkrat.
dvainštiridesetleten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dváintrídeset  -ih; štev., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Sestavili smo dvaintrideset različnih programov in štirinajst različnih panog. Naši programi so tako obsežni, da lahko vsak izmed vas poišče nekaj zase.
dvaintridesetbiten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: IP naslov je dvaintridesetbitno število. Pišemo ga kot štiri števila, ločena s piko; vsako število lahko zavzame vrednosti od 0 do 255.
dvaintridesetérka  biblio. knjiga, ki sestoji iz tiskovnih pol, razdeljenih na dvaintrideset listov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dváintrídeseti  -a -o; štev., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Samo pomislite - dvaintrideseti teden po premieri je še vedno vrgel 5 milijonov in pol, hja, pol milijona več, kot je stal.
dvaintridesetič  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med predavatelji je bila že dvaintridesetič zaslužna profesorica z mariborske pedagoške fakultete dr. Zinka Zorko, tudi sicer zelo dobra poznavalka narodnostnih, zlasti jezikovnih razmer med Slovenci v Porabju.
dvaintridesetkrat  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Košir se spove: "Prejšnji teden sem dvaintridesetkrat grešil."
dvaintridesetkratnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Komaj smo se opomogli od navala dvaintridesetkratnikov, že je Plextor izdal 40x verzijo svojega PlexWriterja.
dvaintridesetmetrski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvaintridesetprocesorski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvaita  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: dvaita/dwaita (dvaita) - filozofija dualizma, v katerem sta človek in Bog ločena
dvajsetbiten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za primerjavo: kodeki vrste AC'97, ki že desetletje čivkajo na skoraj vseh platah (izjema so tiste z naborom nforce), zmorejo največ dvajsetbitno ločljivost pri 48 kHz, Creativovi pregrešno dragi audigyji 2 pa pojejo pri 24 bitih in 192 kHz. HDA signal pošilja največ osmim zvočnikom (torej podpira skupke 7.1) in je ozaljšan z Dolbyevimi certifikati, vključno z dolby pro logic 2x.
dvajsetcentimetraš  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na nekom s tako mehkim deškim pegastim obrazom, kot je njegov, je dvajsetcentimetraš vedno osupljiv.
dvajsetdolarski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvajsetér  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Glavne števnike do sto pišemo skupaj; ostalo pišemo narazen, vrstilne, ločilne in množilne števnike pišemo skupaj: prvi, drugi, stoprvi, dvajseteri, skupaj pišemo tudi tvorjenke iz števnikov - stotisoči umirajo.
dvajseterák  lov. jelen, ki ima na vsakem rogu po deset odrastkov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvajseterček  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... v tabeli 73 imajo vsi dvajseterčki razen najpogostejših 1153 dolžino 20 bitov, v tabeli 74 pa vsi razen prvih 22 dolžino 16 bitov.
dvajsetérec  geom. telo, ki ga omejuje dvajset skladnih enakostraničnih trikotnikov; ikozaeder; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvajseterica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dvajseterica buteljčnih vin, od sämlinga do zweigelta pri Musterjevih, bela in rdeča linija pri Wagnerju, poln zvezek avstrijskih in tujih vin pri Thallerjevih.
dvajsetiški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V zapisih števil, ki so ohranjeni (na kamnitih spomenikih, v kodeksih, na keramiki) in ki imajo vsi takšno ali drugačno zvezo s koledarjem in astronomijo, pa se je vedno uporabljala svojstvena različica dvajsetiškega sistema z naslednjimi mestnimi vrednostmi: ...
dvajsetkilaš  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Iluzija se razblini ob pogledu na obilni mušji zarod na ugaslih očeh dvajsetkilaša v najboljših letih, ko prejema tedenski obrok hrane v obliki hostije iz rok zadnjega živečega svetnika.
dvajsetkilometrski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvajsetkilski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvajsetkraten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvajsetletnikov  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvajsetletniški  prid., vir: I; povezave: najdi.si
dvajsetmesten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Charles Babbage, študent iz Camebridgea, izdela stroj na parni pogon, ki v eni minuti izračuna in izpiše rezultat računanja z dvema dvajsetmestnima številoma.
dvajsetmetrski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvajsetmilijonski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvajsetmiljonski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: gl. dvajsetmilijonski: Moskva je osemmiljonsko mesto, ki skupaj z vsemi turisti utripa z dvajsetmiljonskim srcem.
dvajsetstopenjski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glede na kakovost (ocenjujejo jo enologi) razlikujemo namizna (na dvajsetstopenjski lestvici morajo doseči najmanj 14 točk), kakovostna (od 16 do 18 točk) in vrhunska (od 18 do 20 točk) vina.
dvajsetstranski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vzporedno s temi dogodki se je pesnik, prevajalec in publicist Gašper Malej intenzivno dopisoval z urednikom Sodobnosti in od njega zahteval pojasnilo, zakaj je v "eno osrednjih nacionalnih kulturnih revij objavil dvajsetstranski intervju, ki vsebuje odkrito diskriminatorne, rasistične in fašistoidne izjave."
dvajsettisoč  štev., vir: I; povezave: najdi.si Primer: gl. dvajset tisoč: Na ironičen način pove, da vsakomur od nas pripada dvajsettisoč ton streliva.
dvajsettisoči  štev., vir: N; povezave: nova beseda
dvajsettolarski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z dvajsettolarskega bankovca nas opazuje Janez Vajkard Valvasor, ki je v 17. stoletju potoval po Evropi in severni Afriki in je v veličastni Slavi vojvodine Kranjske, pisani v nemškem jeziku, predstavil to svojo domovino širšemu evropskemu svetu.
dvajsettonski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvajsetvrstičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta izkušnja, ki je vzporedna oni prvi, zavzema nato drugi, nekoliko daljši, dvajsetvrstični del besedila, pri čemer pa se zadnji štirje stihi spet povrnejo k vremenarski prispodobi in jo do kraja potrdijo.
dvájsti  -a -o; štev., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: gl. dvajseti: Vsi ti različni pogledi, stališča, verovanja itd. se najdejo v isti točki šele v kulturnem relativizmu, ki je podlaga za vso znanost druge polovice dvajstega stoletja, postsruktralizme, postmodernizem itd.
dvakratmesečno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Obveznosti prostovoljcev: po dogovoru. Distribucijske akcije Kuvertiranje, raznašanje in razdeljevanje letakov, plakatov, Kurirčka. Enkrat-do dvakratmesečno po štiri ure.
dvamilijonti  štev., vir: N; povezave: nova beseda
dvanajstceven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvanajstčlenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po eni strani se ne bi dvanajstčlenske plejliste pretežno osebnoizpovednih biserčkov smeli braniti niti bolj sentimentalni izmed metalurgov, po drugi pa bi znal Hybrid Theory par mesecev krasiti častno mesto v zbirki ploščkov kake razvajeno-uporniške smrkljice, ki drugače tripa na razne Shampoo.
dvanajstdneven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvanajsterák  lov. jelen, ki ima na vsakem rogu po šest odrastkov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvanajstérec  1. geom. telo, ki ga omejuje dvanajst skladnih pravilnih peterokotnikov; dodekaeder:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvanajstérka  1. biblio. knjiga, ki sestoji iz tiskovnih pol, razdeljenih na dvanajst listov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   54.001 54.101 54.201 54.301 54.401 54.501 54.601 54.701 54.801 54.901  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA