besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: ESM   zadetki: 153-252



akapela  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Petje ob spremljavi kitar, violine in tolkala je bilo res lepo, še bolj pa so nas prevzele pesmi zapete akapela. Lahko vam pišem o ubranosti glasov, o lepem besedilu, toda vse to bi morali doživeti sami.
aktpsihologija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zanemarimo, da je to snov psihologije golega dejanja, torej klasična kriminalna poteza "aktpsihologije" vsaj kar se tiče storilca, popoln nesmisel glede pojmovanja neživega predmeta, orožja, imeti sposobnost lastne presoje, vlogo pokojnega subjekta, ki mu to gotovo ni bil končni cilj.
akulturacijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: S tem akulturacijskim posegom nadaljuje izročilo prevajanja angleške nesmiselne poezije, ki jo je pri nas najizraziteje uveljavil Bogo Pregelj v svojem prevodu Carrollove Alice v Deveti deželi (1951) in jo poznajo tudi drugod.
ambrózija  v grški mitologiji hrana, ki daje bogovom večno mladost in nesmrtnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ambruški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sedem let po Krstu je luč sveta zagledala še ena verzna povest, "povést u pésmi" Sedem sinov ambruškega župnika Jožefa Žemlje, ki je ni mogoče razumeti drugače kot modifikacijo Prešernovega sporočila.
amestit  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kristaličen je kot kremen (kamena strela, roževec, amestit, citrin, čadovec - so kristali kremena obarvani s primesmi).
anakreóntik  lit. kdor piše anakreontske pesmi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
antijugo  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Že pred tekmo se je bolj slišalo slovenske navijače z že tradicionalnimi antijugo pesmimi, kot je tista "Juga, Juga, ko te jebe, Slovenija boljša je od tebe."
apalaški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nikoli ni skrival, da so bili njegovi vzorniki ne le glasbeniki, kot Woody Guthrie, angažiran pisec pesmi z močnim pečatom apalaške hribovske glasbene tradicije hillbillyja, countryja in bluesa, pač pa tudi izvajalci, kot so Mance Libscomb, Bukka White in številni zgodnji bluesmani iz Mississippija in Texasa.
apulski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prvi dve pesmi Srečanja in Svetinja nista knjižno še objavljeni, ostale pa so iz zbirke Dešifriranje, ki je izšla pri Edizioni fratelli Laterza pred štirinajstimi leti s predgovorom znanega apulskega urednika, kritika in pesnika Danieleja Giancane.
arogantski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: To je med drugim posledica nekoliko arogantskega odnosa podjetij, kot sta Macromedia in Adobe, saj neprestano trdijo, da je njihove izdelke nesmiselno prenašati na Linux, ker je premalo povpraševanja.
atmosferičnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Večina pesmi se vseeno drži lagodne, a nekako vzvišene atmosferičnosti, k čimer dodatno prispeva še petje Michaela Stipea.
averoízem  filoz. srednjeveška arabska filozofska smer, ki odreka duši nesmrtnost:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
avtobibliografski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Te pesmi so odličen bibliografski, tj. avtobibliografski prikaz, ki bo neogibno prišel prav vsakemu ljubitelju slovenske poezije, vsakemu študentu slovenske književnosti in tudi vsakemu uredniku antologije sodobne slovenske lirike.
avtoprezentacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta knjiga predstavlja Antičevo avtoprezentacijo dvajsetletnega ukvarjanja s poezijo, in sicer s 55 pesmimi.
badžan  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Še najmanj pojem zadnja leta, razen badžanov seveda. Svete pesmi so mi spremenile življenje.
bansi  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bansi so posebna zvrst družabnih pesmi. Zelo preprosto bi lahko rekli, da so bansi s smešnimi in hudomušnimi kretnjami pospremljene pesmi.
benzazimid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Metabolizem: važna je hidrolizna cepitev do mono-desmetil spojine, kot je benzazimid.
bitertanol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ob ponovni proučitvi razpoložljivih podatkov je bilo ugotovljeno, da obstaja dovolj informacij, ki omogočajo določitev najvišjih mejnih vrednosti ostankov nekaterih pesticidov, in sicer abamektina, azociklotina, bioresmetrina, bifentrina, bitertanola, bromopropilata, klofentezina, ciromazina, ciheksatina, fenpropimorfa, flucitrinata, heksakonazola, metakrifosa, miklobutanila, penkonazola, prokloraza, profenofosa, resmetrina, tridemorfa, triadimefona in triadimenola.
blekovški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nova koroška slovenska knjiga Jozej Strutz Sunki morja /pesmi - blekovške črtice/
breguljkin  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tudi material s primesmi glinenih delcev, ki je ostal za spiranjem proda, je primeren za oblikovanje breguljkine stene.
brezpredméten  1. nepotreben, odvečen, nesmiseln:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
brezpreklicno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Cinične postmoderne, v kateri se je vsled hipereklekticističnosti "avtonomnega" uma njegova kritična ost otopila do točke brezbarvnosti ter nesmiselnosti (kar je, trdim, zgolj nezmožnost sodobnega človeka, da bi dojel mišljenje v njegovem razvoju), je brezpreklicno konec.
bruka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: gl. srb.: Kaj bi naj pomenlo bruke??? Slovensko prosim!! Bruka (serbian)-sramota (slovene).
bukólik  lit. pesnik bukoličnih pesmi; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
butilhidroksianizol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pomožne snovi: butilhidroksianizol, E 320; Arlacel 83 (sorbitan seskvioleat); vazelin, beli; Esma M (mikrokristalinični vosek).
café  -ja; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Naj obrazložim - "Terraniin" Ip je lahko tudi IP iz fakultete, ki jo obiskuje, iz službe, iz knjižnice, iz internet cafeja (in to so pomankljivosti pri identifikaciji uporabnika STATIČNEGA IPja) - skratka, ni nujno da je uporabnik tega IPja le Terrania zato se mi zdi nesmiselno JAVNO ugotavljat oz zaključevat da se Terrania skriva pod različnimi nicki.
celanovski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pesmi --- v njih se marginalno, kot eden od motivov v celanovski fugi, spet pojavlja prvoosebni glas --- vse transcendentno relativizirajo, profanizirajo (npr. tako, da izenačijo bančno in simbolno menjavo: »züricher transzendenzbanka«, ali da »božji pastir« postane garjav).
ciheksatin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V delu A Priloge II k Direktivi 86/362/EGS se dodajo najvišje mejne vrednosti ostankov pesticidov za abamektin, azociklotin in ciheksatin, bifentrin, bitertanol, bromopropilat, klofentezin, ciromazin, ciheksatin, fenpropimorf, flucitrinat, heksakonazol, metakrifos, miklobutanil, penkonazol, prokloraz, profenofos, resmetrin in bioresmetrin, tridemorf, triadimefon in triadimenol, naštete v Prilogi I k tej direktivi.
čant  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Čant je molitev, je vokalna meditacija, je odpiranje srca v pesmi, je odkrivanje duha v zvoku ...
čaščenjski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Opazili smo izjemno pretehtanost v izboru slavilnih, čaščenjskih in priložnostnih pesmi, ki so jih predlagali njihovi strokovnjaki.
češnječas  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Peta je knjiga pesmi Maje Štromar Že česnječas, katere predstavitev smo imeli v Pretorski palači v Piano nobile.
četverostíšje  -a; s, vir: B; povezave: najdi.si. Primer: In tako ti Jambi sestavljejo večinoma štirikitične pesmi iz četverostišij, razen nekaterih popolnih sonetov, ki so nagajivo posejani med njimi.
črnskoduhoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pojemo narodne, zabavne, cerkvene, tuje, pa tudi črnskoduhovne pesmi.
čudáškost  -i; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Pogosto nastopita skupaj in tako se prepričljiveje utemeljujeta nadaljnje 'nesmiselno' dogajanje, saj starce in mladino človeška izkušnja in književno, posebno komedijsko izročilo nenehno povezujeta s čudaškostjo, nepreračunljivostjo in nagnjenostjo k nerazumnemu pretiravanju.
demagnetiziranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: In zakaj bi sploh bilo potrebno neprestano demagnetiziranje??
desetérec  lit. verz južnoslovanske pripovedne ljudske pesmi z desetimi zlogi in glavno cezuro za četrtim zlogom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
destruktivnež  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najprej plošča Hanky Panky, kjer je Matt obdeloval pesmi enega največjih destruktivnežev, Hanka Williamsa, da ne govorim o plošči Gun Sluts, ki sploh ni izšla, marveč je Sony skupini raje gladko dal nogo.
desubjektiviran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zdi se, da se vrača v slovensko literarno družbeno pesništvo znova svet intime, kakor so ga ponovno po Božu Vodušku odkrili C. Zlobec, J. Menart, K. Kovič in T. Pavček v Pesmih štirih, ko se je odprl prostor subjektivizma znotraj pesniškega ubesedovanja, čemur so lahko sledile desubjektivirane zbirke Požgana trava Daneta Zajca, Svinčene zvezde Vena Tauferja, Mozaiki Gregorja Strniše, Mlin stooki Jožeta Snoja, vmes pa tudi Minattijeva, Žužkova, Borova, Jugova, Forstneričeva. Krambergerjeva, Olajeva, Ovsčeva, Hofmanova lirika.
dezmin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dezmin (desmin; Desmin) je protein celičnega skeleta (51000 d). Spada med intermediarne filamente in je prisoten v glia celicah (podpornih celicah živčnega tkiva) ter v mišičnih celicah.
dezmosom  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dezmosom (desmosome; Desmosom) je celična organela, ki služi za povezavo med celicami.
direktoren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nad temi štirimi tipkami se bohoti zaslonček, zgoraj pa še štiri zelo čudne tipke, ki služijo za vklop/izklop prikaza ID3 pripon, načine predvjanja (zaporedoma, ponovljeno, samo prvih 10 sekund vsake pesmi, naključno, znotraj enega direktorija, na celem Cdju) in pa tipka, s katero preklapljamo med direktornim (tipka naprej pomeni naslednji direktorij) in datotečnim (tipka naprej pomeni naslednja datoteka) načinom.
dodolski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dodolske pesmi so tipične obredne pesmi, ki izhajajo iz poganskih obredov, in so bile razširjene od Makedonije do Vojvodine, pa tudi na Hrvaškem in v Sloveniji.
dolgoverzen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prevladujejo gostobesedne, dolgoverzne pesmi, ki niso razporejane v stalne pesemske oblike.
donaglašen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dvema že večkrat prevedenima pesmima je dal novo slovensko obliko: za sonet Resignacija je namesto dotlej upoštevanih ženskih rim uporabil same katalektične jambske trinajsterce z naglašenimi ali donaglašenimi odprtimi končnimi zlogi, nasprotno pa je Negotovost prepesnil dosledno po navodilih izvirnika v enajstercih s samimi ženskimi rimami.
dónor  -ja; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Primesi, ki dajo svoj elektron, imenujemo donorje, polprevodnik z donorskimi primesmi pa N tip polprevodnika.
drugačeusmerjen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ob izboru glasbene skupine »Sestre«, ki bodo Slovenijo zastopale v Estoniji na izboru pesmi Evrovizije, so pristavili svoj lonček spolno drugačeusmerjeni od večine ljudi našega planeta.
družbotvorno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Liberalizem kot pozicija je družbotvorno nesmiseln in vodi slovensko državnost v slepo ulico
dudaški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Obiskala sva še Piping center, kjer sva si po ogledu kupila CD - na njem je ena najbolj znanih pesmi v izvedbi škotskih dudaških zasedb - Amazing Grace.
dúg  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: nar. (dolg): Enkrat po dugen cajti sen ji moga dati prav, ke je svet resen vsakši den bol nor pa ke se človik tudi na škofe nesmi zanesti.
duhovnikovati  nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Leta 1898 je Jensen na Dunaju prvič bral nemške prevode pesmi Antona Aškerca (1856- 1912); istega leta, ko je Aškerc tudi prenehal duhovnikovati in je postal mestni arhivar v Ljubljani, sta se tukaj prvič srečala.
dvonaglasnica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po SSKJ ima prva beseda dva naglasa: nezamúdna (čas nezamudno beži), vendar bomo glede na valujoč ritem celotne pesmi prvi naglas rekli manj izrazito kot drugega --- kar nasploh večkrat velja za dvonaglasnice.
dvosistemskost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Lahko se prepletata tudi dva modela, dva tipa SV v isti pesmi (politipskost) ali SV s kakšnim od numeričnih sistemov (dvosistemskost).
épik  kdor piše epska dela, navadno epske pesmi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
erótik  knjiž. 1. pesnik ljubezenskih pesmi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
galimatías  psiht. zmedeno, nesmiselno govorjenje; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gnómik  pri starih Grkih pesnik gnomičnih pesmi; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gúslar  pri nekaterih južnoslovanskih narodih ljudski pevec, ki spremlja svoje pesmi z igranjem na gusle:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kanconiêr  lit. zbirka {starih} romanskih lirskih pesmi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kítica  1. lit. enota pesmi iz dveh ali več verzov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
lárifári  pog. 1. ekspr., navadno v povedni rabi nesmiselno, prazno govorjenje:; m neskl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
latinopesem  ž, vir: N; povezave: nova beseda
lírik  kdor piše lirska dela, navadno lirske pesmi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
minnesänger  lit., v nemškem okolju, od 12. do 14. stoletja pesnik in pevec ljubezenskih pesmi, ki nastopa po plemiških dvorcih:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
mínstrel  lit., zlasti v angleškem okolju, v srednjem veku pesnik in pevec na plemiškem dvorcu, ki spremlja svoje pesmi z igranjem na glasbilo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
móto  kratko izražena programska misel, zlasti na začetku knjige, poglavja, pesmi:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
narékati  etn. izražati žalost za umrlim z obredno pesmijo:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
narícati  etn. izražati žalost za umrlim z obredno pesmijo:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
néktar  1. v grški mitologiji pijača, ki daje bogovom večno mladost in nesmrtnost:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nèumrjóč  zastar. nesmrten:; prid., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
nèumrjóčnost  zastar. nesmrtnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nèumŕl  zastar. nesmrten:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nónsens  knjiž., navadno v povedni rabi nesmisel, neumnost:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
objokoválka  knjiž. ženska, ki izraža žalost za umrlim, navadno z obredno pesmijo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
oksimóron  lit. besedna figura iz dveh izključujočih se pojmov, bistroumni nesmisel:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
opésniti  knjiž. izraziti, prikazati v pesmi:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
opéti  knjiž. proslaviti v pesmi:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
opévati  1. slaviti v pesmi:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pésemca  star. pesmica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pésnica  ženska, ki piše pesmi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
pésnik  kdor piše pesmi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
pesnikoválec  nav. slabš. kdor piše {slabe} pesmi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pesnikováti  nav. slabš. pisati {slabe} pesmi:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pesnikún  slabš. kdor piše {slabe} pesmi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pésniti  pisati pesmi:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prepéti  1. s petjem priti {od začetka} do konca pesmi:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prežvížgati  z žvižganjem priti {od začetka} do konca pesmi:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pripèv  1. muz. besedilo z melodijo, ki se v pesmi redno ponavlja zlasti na koncu verza ali kitice; refren:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
psálm  vsaka od sto petdesetih pesmi, ki sestavljajo enoto svetega pisma:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
rapsód  1. pri starih Grkih potujoči pevec ali recitator epskih pesmi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
refrén  1. lit. besedilo, ki se v pesmi redno ponavlja zlasti na koncu verza ali kitice, pripev:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rimaríja  slabš. pisanje pesmi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
smírek  1. min. drobnozrnati korund s primesmi drugih rudnin:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
strófa  knjiž. enota pesmi iz dveh ali več verzov; kitica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
trubadúr  1. v južni Franciji, od 12. do 14. stoletja pesnik in pevec ljubezenskih pesmi, ki nastopa po plemiških dvorcih:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
trubadúriti  ekspr. 1. peti ženski ljubezenske pesmi:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
upésniti  izraziti, prikazati v pesmi:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
upesnjeváti  izražati, prikazovati v pesmi:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vagánt  1. lit., v srednjem veku potujoči klerik ali študent, ki ustvarja latinske posvetne pesmi po ljudskih napevih:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vížati  1. pog. peti, igrati narodno-zabavne pesmi, skladbe:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 53 153



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA