besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: šola   zadetki: 52-151



obveznošolajoč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
osnovnošolarski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
ošólati  -am; dov., vir: B; povezave: najdi.si.
pošola prid., vir: N; povezave: nova beseda
pošolati  dov., vir: N; povezave: nova beseda
prèdšóla  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
predšola prid., vir: N; povezave: nova beseda
prèdšóla -ja; m, vir: B; povezave: najdi.si.
prèdšólarček  -čka; m, vir: B; povezave: najdi.si.
prešólanec  -nca; m, vir: B; povezave:
prešólanje  glagolnik od prešolati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prešólarski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
prešólati  1. šol. premestiti koga iz ene šole na drugo:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
psihošola  ž, vir: N; povezave: nova beseda
rájtšóla  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda
razšola prid., vir: N; povezave: nova beseda
razšolanje  s, vir: N; povezave: nova beseda
razšolati  dov., vir: N; povezave: nova beseda
šólanje  -a; s, vir: B; povezave:
šóla -ja; m, vir: B; povezave:
superšola m, vir: N; povezave: nova beseda
ušólanost  -i; ž, vir: B; povezave:
všólanje  glagolnik od všolati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
všólanost  šol. stanje všolanega človeka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
všólati  šol. 1. vpisati v šolo:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zašólanost  -i; ž, vir: B; povezave:
zašólati  -am; dov., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
akontativen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na podlagi poročil bomo v mesecu februarju opravili morebiten poračun dosedanjih akontativnih nakazil oziroma ustavili mesečno akontativno nakazovanje sredstev tistim šolam, ki do določenega datuma ne bodo posredovale izpolnjenega poročila.
analogist  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako so imenovali učence Ammoniusa Saccasa, ker so stare legende, mite in misterije razlagali po načelu analogije in ustreznosti; gojili so tudi kabalistične sisteme, predvsem v vzhodnih ezoteričnih šolah.
anarhističnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Anarhističnost je na Kitajskem za nekaj časa obudila neobudistična šola "chana".
antivzgojen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta model, kot v romanu Jeronima D. Salingera Igra v rži ali v delu Güntera Grassa Pločevinasti boben, je pridobil obliko antivzgojne proze, ki razvrednoti družbene (šola, dom) prisile dozorevanja in njene učinke ter tudi poudarja neponovljivost mladosti kot neodvisne vrednote.
aristoteljanski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Platonska in aristoteljanska šola obstaja, a pomembni filozofi črpajo ideje tudi od predsokratskih filozofov.
ateističnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nadškof Rode se je torej s svojimi izjavami o ateističnosti naših šol zares motil in vsa pohvala Gabru, da je na to opozoril: naša šola ni ateistična, naša šola je samo proti-katoliška.
atenéj  vznes., redko znanstvena ustanova ali visoka šola:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
auror  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Harry (Potter) lahko po šolanju postane iskalec ali auror.
biopulz  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vaje v bazenu, vaje v telovadnici, individualne vaje s pacientom, elektroterapija z elektrostimulacijo, protibolečinski laser, terapija z ultrazvokom, terapija v nizkofrekvenčnem magnetnem polju biopulz, terapija v vacusacu, različne vrste terapevtskih masaž - ročnih in podvodnih, akupunktura z iglo, mokso ali laserjem, šola za pravilno in lepo držo; vse to izvajamo v centru za fizikalno terapijo in rehabilitacijo Fontana.
búkovnik  v 18. in 19. stoletju nešolan literarno delujoč človek:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
búšmanski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Bušmanska "mala šola" so poimenovali tale relief, ob katerem naj bi se otroci kakih 5000 let nazaj učili razpoznavati stopinje živali.
cerkvenozgodovinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V ljudskih, srednjih in višjih šolah se kot učno besedilo ne smejo uporabljati knjige, ki obravnavajo svetopisemska, bogoslovna, cerkvenopravna, cerkvenozgodovinska in verska ali nravna vprašanja, če niso izšle s potrditvijo pristojne cerkvene oblasti ali pa jih je ta vsaj pozneje potrdila.
cernida  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Njegovi odloki so za-devali upravljanje "s fontiki, šolami, skupnostmi, zastavljalnicami, kmečko vojsko (cernida), konjenico, milico in skladišči streliva", izdelani pa so bili brez odloga in "z dovoljenjem Visokorodnega Senata".
chan  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Anarhističnost je na Kitajskem za nekaj časa obudila neobudistična šola ''chana''
chan  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Chan šola, bolj znana z japonskim poimenovanjem ''zen'', se je razvila iz dhyana budizma ali budizma meditacije.
cirkulanski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Cirkulane: Po vojni je šola nekaj časa nosila ime cirkulanskega rojaka Maksa Bračiča, ki je padel med drugo svetovno vojno.
částnica  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Lahko postaneš častnica enot Slovenske vojske. Prijaviti se moraš v šolo za častnike vojnih enot. Po končanem šolanju boš razporejena na dolžnost poveljnika vojne sestave, z možnostjo nadaljnjega izobraževanja v domačem kraju.
demonstriran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Model je bil prikazan in demonstriran na simpozijih in kongresih po Sloveniji, tako da njegove elemente srečamo v različnih oblikah preventivnega dela v šolah in drugje.
devetinpolleten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Začetek šole sega verjetno v leto 1750, prav gotovo v leto 1759, ker je v Mrliški knjigi pisana smrt devetinpolletne Marjane, hčerke učitelja Antona Raniloviča, ki je tukaj umrl leta 1783 na številki 29, to je bila stara šola, prej mežnarija.
devetrazreden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zavod je devetrazredna osnovna šola in opravlja vzgojno-izobraževalno dejavnost od 1. do 9. razreda osnovne šole.
dijaškoproblematičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vsebina zato sledi mladostniškemu dojemanju sveta in njihovim osrednjim temam: šola, glasba in prosti čas, literarni bar, dijaškoproblematične strani, ilustracije/slikovno gradivo (stripi, fotografije, kolaži ...), totalno odštekana stran.
diplóma  1. dokument o uspešni dovršitvi šolanja, navadno na višji ali visoki šoli:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
divaški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Divača: Film prikazuje tudi retrospektivo spominskih dogodkov, s katerimi je divaška osnovna šola vsa leta od poimenovanja leta 1971 negovala spomin na pisatelja Bogomirja Magajno: odkritje spominske plošče na Magajnovi rojstni hiši v Gornjih Vremah, odkritje pisateljevega spomenika pred osnovno šolo v Divači, ...
dobavljenje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Obenem bi služili za izpopolnjevanje muzejskih zbirk, za dobavljenje potrebnega materijala šolam in posameznim raziskovalcem tudi v inozemstvo.
domskost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če gre torej edini ginekolog v zasebno dejavnost in ostane v prostorih zdravstvenega doma ter ohrani dosedanjo organizacijsko povezanost z zdravstvenim domom (laboratorij, šola za nosečnice, itd.), ni zdravstvena domskost v ničemer rušena in tudi zdravstveni dom kot dejavnost se ohranja v svoji neokrnjeni celovitosti.
douniverziteten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Program COMENIUS je tisti del programa SOCRATES, ki je namenjen douniverzitetnemu šolstvu, torej vrtcem, osnovnim, vsem srednjim in višjim strokovnim šolam ter vsem strokovnim delavcem na področju douniverzitetne vzgoje in izobraževanja kot tudi institucijam, ki se kakorkoli ukvarjajo z douniverzitetnim šolstvom.
dvóoddélčnica  šol. dvooddelčna šola; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvoparalelen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po ukinitvi nižjih gimnazij pa je framska šola zaživela kot popolna dvoparalelna osemletna šola.
dvórazrédnica  nekdaj dvorazredna šola:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekskurénden  šol., v zvezi ekskurendna šola, nekdaj manjša šola, v kateri le nekajkrat tedensko poučujejo učitelji z matične šole:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ênooddélčnica  šol. enooddelčna šola; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ênorazrédnica  nekdaj enorazredna šola:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gimnázija  srednja šola za splošno izobrazbo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
izštudírati  1. omogočiti komu, da konča šolo, študij; izšolati:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kadétnica  v nekaterih državah vojaška šola, v kateri se gojenci usposabljajo za oficirje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kóledž  v angleškem in ameriškem okolju višja ali visoka šola ali univerzi pridružena znanstvena ustanova:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
kolókvij  1. šol. manj obsežen izpit na visokih in višjih šolah:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
konservatórij  v nekaterih deželah šola srednje, višje ali najvišje stopnje za glasbeno umetnost:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
licéj  1. v nekaterih deželah srednja šola za splošno izobrazbo, gimnazija:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
magíster  1. akademski naslov, ki ga podeli univerza ali visoka šola, za stopnjo nižji od doktorja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
medrésa  v muslimanskem okolju višja verska šola:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nèučèn  star. neizobražen, nešolan:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
neúk  star. neizobražen, nešolan:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
normálka  1. v stari Avstriji osnovna šola v glavnih mestih dežel z obsežnim, popolnim učnim programom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
obŕtnonadaljeválen  v zvezi obrtnonadaljevalna šola, do 1945 poklicna šola; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
osemlétka  osemletna osnovna šola:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ósemrazrédnica  nekdaj osemrazredna šola:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
osíp  šol. s številom izraženo razmerje med številom istočasno vpisanih učencev in številom učencev, ki v rednem roku končajo šolanje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pedagógij  šol., nekdaj šola za izobrazbo učiteljev meščanskih šol:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
politéhnika  1. v nekaterih deželah višja ali visoka šola za tehnične vede:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ponemčeválnica  ekspr. ustanova, navadno šola, ki pospešuje ponemčevanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
potujčeválnica  nav. ekspr. ustanova, navadno šola, ki pospešuje potujčevanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
predaválnica  prostor za predavanja zlasti na višjih in visokih šolah:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prèdšólski  nanašajoč se na čas pred začetkom {obveznega} šolanja:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
preprôstnik  knjiž., redko neizobražen, nešolan človek:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pripravljálnica  1. šola, ki pripravlja za drugo, višjo šolo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
raznarodoválnica  nav. ekspr. ustanova, navadno šola, ki pospešuje raznarodovanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rázred  1. stopnja, organizacijska enota izobraževanja v osnovnih in srednjih šolah:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
reálka  nekdaj srednja šola s poudarkom na pouku prirodoslovnih in tehničnih ved:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
schulvereinski  v zvezi schulvereinska šola, v stari Avstriji nemška šola na slovenskem etničnem ozemlju:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
svétnik  1. s prilastkom najvišji naslov za strokovnega, znanstvenega delavca v znanstvenih ustanovah, na visokih šolah:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
štipéndija  denarna pomoč, ki jo daje kaka ustanova, skupnost za šolanje, strokovno izpopolnjevanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
štírirazrédnica  nekdaj štirirazredna šola:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
štúdij  1. šolanje zlasti na višji ali visoki šoli:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
téhnikum  od 1947 do 1950 srednja šola za določeno tehnično, strokovno področje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
trírazrédnica  nekdaj trirazredna šola:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
triviálka  v stari Avstriji osnovna šola v manjših krajih z najosnovnejšim učnim programom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
učilíšče  star. šola, navadno srednja ali višja:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
učiteljíšče  do 1968 šola za poklicno usposabljanje {osnovnošolskih} učiteljev:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vájenec  do 1970 učenec, ki se s praktičnim delom in strokovnim šolanjem usposablja za kak poklic, kako obrt:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vájenka  do 1970 učenka, ki se s praktičnim delom in strokovnim šolanjem usposablja za kak poklic, kako obrt:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vèčrazrédnica  nekdaj večrazredna šola:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vpísnica  šol., nekdaj uradna knjiga z osebnimi podatki učencev in podatki o njihovem uspehu, vedenju, šolanju; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 52



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA