besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: še   zadetki: 6.040-6.139



dušílnik  1. posoda, priprava za dušenje živil:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dúškoma  na dušek, v dušku:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dušnosuženjski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Še dobro, da se izpod starosistemskega dušnosuženjskega jarma počasi osamosvajajo tudi ljudje in se na ta način odtujujejo od starega in približujejo naprednemu (krščanski) Evropi in svetu.
dušnosuženjstvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Šele sedaj nas čakajo cajti, dušnosuženjstva in hlapčestva, pod RIMOKATOLIŠKIM jarmom se bo krivila marsikatera hrbtenica!!!!
dvaintridesetbiten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: IP naslov je dvaintridesetbitno število. Pišemo ga kot štiri števila, ločena s piko; vsako število lahko zavzame vrednosti od 0 do 255.
dváintrídeseti  -a -o; štev., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Samo pomislite - dvaintrideseti teden po premieri je še vedno vrgel 5 milijonov in pol, hja, pol milijona več, kot je stal.
dvajsetér  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Glavne števnike do sto pišemo skupaj; ostalo pišemo narazen, vrstilne, ločilne in množilne števnike pišemo skupaj: prvi, drugi, stoprvi, dvajseteri, skupaj pišemo tudi tvorjenke iz števnikov - stotisoči umirajo.
dvajsetmesten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Charles Babbage, študent iz Camebridgea, izdela stroj na parni pogon, ki v eni minuti izračuna in izpiše rezultat računanja z dvema dvajsetmestnima številoma.
dvajsettolarski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z dvajsettolarskega bankovca nas opazuje Janez Vajkard Valvasor, ki je v 17. stoletju potoval po Evropi in severni Afriki in je v veličastni Slavi vojvodine Kranjske, pisani v nemškem jeziku, predstavil to svojo domovino širšemu evropskemu svetu.
dvájsti  -a -o; štev., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: gl. dvajseti: Vsi ti različni pogledi, stališča, verovanja itd. se najdejo v isti točki šele v kulturnem relativizmu, ki je podlaga za vso znanost druge polovice dvajstega stoletja, postsruktralizme, postmodernizem itd.
dvákraten  1. dvakrat tolikšen:; prid., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
dvanajsterák  lov. jelen, ki ima na vsakem rogu po šest odrastkov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvanajsterček  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri šesterčkih je le 85%, potem pa je padanje še hitrejše in že pri dvanajsterčkih je vrednost pod 10% (8.6%).
dvanajstetažen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Indeksi gradbenih stroškov za šest in dvanajstetažno tipsko stanovanjsko stavbo, Slovenija, marec 1997, 2 str. (v slovenščini)
dvanajstinčer  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: New Order so bili nedvomno začetniki tega stila, katerega višek je bil izzid in velika popularnost njihovega singla Blue Monday sredi 80-tih, ki še dandanes ostaja najbolj prodajan dvanajstinčer vseh časov.
dvanajstkoten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tlorisne oblike: trikotne, okrogle, kvadratne, šestkotne, osemkotne, dvanajstkotne.
dvanajstkrat  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prvi, ki mu bo do konca aprila 2006 v našem bowlingu uspela popolna igra, ki bo torej dvanajstkrat zapored s prvim metom podrl vseh deset kegljev in tako v eni igri dosegel 300 točk, se bo lahko domov odpeljal na jeklenem lepotcu - Kawasakiju z-1000.
dvanajstlisten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Leta 1744 je izdal dvanajstlistni zemljevid v merilu 1 : 111 000, ki ga je po pomenu prerasel šele Kozlejev zemljevid slovenske dežele, ki je nastal stodvajset let pozneje.
dvanajstonizen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vsak človek ima šest dvojnih spiral, za katere so v duhovnih krogih vedeli že v davnini. Naša DNK ni dvonizna, ampak dvanajstonizna.
dvanajststrunski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zvok, ki je zaznamoval šestdeseta. Pojoča dvanajststrunska kitara Rogerja McGuinna, zlivajoči glasovi, obdelave Dylanovih klasik.
dvanajstzvočen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tadeusz Baird se v poljski glasbi šestdesetih in sedemdesetih let razlikuje po posebnem tipu ekspresije, ki nastaja z uporabo dvanajstzvočne tehnike.
dvátisočák  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Ker sem počival zelo aktivno, kolesarjenje po hribovskih cestah, čolnarjenje po Soči z outsiderjem nekajkrat, planinarjenje - padla sta dva dvatisočaka, Mala Mojstrovka po severni steni gor in pa Špoček ( Jalovec bo pa še počakal), vsakodnevno sekanje drv, kuhanje, tarok, klinčkanje - pastirska igra podobna basebalu in podobno, pa z manj zdravo hrano in manj inzulina ter odličnimi sladkorji.
dvatisočenkrat  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Drobne igrice, izdelane in preizkušene v dolgih letih obstoja tabora, prežemajo pravzaprav vsak trenutek, snemajo se minifilmi, ves čas traja "shower game" (gre za to, da moraš brez prič politi dodeljenega ti soudeleženca z vodo), za oblačno noč, ko sva prišla, so imeli načrt izboljšati lanski rekord in neko pesem zapeti dvatisočenkrat.
dvatisočkrat  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V preteklih šestih letih so se potapljači v okviru te akcije, ki jo organizirata podjetje Virgo.com in potapljaški klub Norik Sub iz Ljubljane, potopili ze več kot dvatisočkrat, pri tem pa iz morja prinesli dobrih 110 ton smeti.
dvatisočprvi  štev., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Utemeljim: Ker sem od 16. januarja 2001 (z besedami šestnajstega januarja dvatisočprvega) na spletišču za družabno omreženje s domeno kupid.com z nickom Quentin (pred tem sem imel nek drugi nick) in ker sem imel dvakrat "prekinitev prisotnosti", enkrat v dolžini 1 (enega) leta, drugič pa v dolžini enega leta pa pol, obakrat zaradi udeležbe v resni zvezi, "potem" pa sem se vedno vrnil...
dvestopetdeseti  štev., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Novejše epidemiološke študije v posameznih evropskih državah kažejo, da je na gluten preobčutljiv verjetno vsak dvestopetdeseti, morda celo vsak stoti Evropejec.
dvestopetka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Saj mi vsi govorijo, da je D205 pretrda in naj kupim 207 ampak "dvestopetko" poznam mi je všeč in dolgo zdrži.
dvestotič  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ej res že dvestotič načeta tema. . . še nikol nisem vidu enga tipa k bi nategnu tolk ljudi naenkrat. .(in to nehote). . .
dvígalica  lov. zanka za lovljenje divjadi na upognjeni veji ali tanjšem deblu, ki ob sprožitvi dvigne plen od tal:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvigan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: (Ančotova ima seveda enako veljavo, še celo žlahtnejša je bila, le da ni bila dvigana na tem stadionu - op. urednika)
dvignjenost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Že sama grafična trirazsežnost veliko pripomore k spektakularnejšemu bojevanju, za nameček pa dvignjenost terena še kako vpliva na rezultat.
dvoatomen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prostostne stopnje takšne dvoatomne molekule lahko opišemo z načini gibanja: tri prostostne stopnje odpadejo na translacijsko gibanje težišča molekule, dve pa na vrtenje molekule okoli dveh osi, pravokotnih na zveznico med atomoma.
dvóčlén  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Relacija v matematiki in sodobni algebri je odnos (mnogolična preslikava) med elementi množice, na primer dvočlene relacije: enakost = , neenakost ? večje od >, manjše od <.
dvoidentiteten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na isto temo je Evropska unija leta 1997 odobrila tudi projekt Phare Lien z naslovom Izobraževanje romskih staršev za dvojezično in dvoidentitetno vzgojo otrok.
dvoinpoluren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Posebna izdaja na dveh diskih prinaša komentarje, video spote, televizijske spote, 6-delni, dvoinpolurni dokumentarec o snemanju, snemalno knjigo s komentarji režiserja ter še mnoge druge stvari.
dvójen  1. dvakrat tolikšen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvojkica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Stara sem 23 let in me zanima, če je možno na kakšen način odpraviti moteče štrlenje navzven pri dveh zgornjih zobeh (mislim, da sta dvojkici, na obeh straneh, desna stran je bolj izrazito štrleča).
dvójničen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Na pravi vir tega nenavadnega izraza pa še vedno kaže dvojnična izgovarjava samoglasnika e (kakor v besedi jebenti - gl. SSKJ), saj ni nujno ozek kot v besedi "bel" (kjer bi ga lahko opremili z ostrivcem), temveč lahko tudi širok in bi ga označili s strešico.
dvojnoračunalniški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Programski paket smo v zadnjem času še nadgradili, tako da teče v dvojnoračunalniški konfiguraciji računalnikov ALFA, kar zagotavlja izredno hitrost ter zanesljivost delovanja.
dvokanalec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bolš bo da kupiš enega bol kvalitetenga dvokanalca kot za isti $ slabšega štirikanalca.
dvokratnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Računalniški pogoni so prišli poleti istega leta in največjega uspeha je bil deležen Creativov dvokratnik (enemu naših hlapičev kljub starosti še vedno zvesto rabi).
dvokromatiden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prva je profaza, v njej se kromatin spiralizira v kromosome (postanejo vidni) in so še vedno dvokromatidni, centriola se postavita na pola in nastane delitveno vreteno.
dvokrpen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če ste prodajalec, vaše delo zahteva 50 mg kompleksa B dvakrat na dan, 500 g kalcija, dvakrat po 250 mg magnezija, 30-100 mg koercina Q-10, dvakrat po 60 mg dvokrpnega ginka, izvleček šentjanževke.
dvolevorok  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Koliko je šele pri nas takih "turkov", ko je pa država tako radodarna do "dvolevorokih".
dvomišljenje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kajti z rabo te besede človek priznava, da spletkari s stvarnostjo; s svežim aktom dvomišljenja človek to vednost briše; in tako dalje v nedogled, z lažjo vedno en skok pred resnico.
dvonaglasen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kot tvorjenka je zanimiva podstavno in naglasno: danes ni znan glagol *medmetati, ki bi bil po nastanku glagolska tvorjenka iz proklitične zveze; in hkrati je tvorjenka naglašena na obrazilu, ki je dolgo in široko (medmet), za razliko z drugimi proklitičnimi »sestavljenkami«, ki so naglašene vselej na podstavi, oz. v primerjavi s pravimi sestavljenkami, ki so navadno dvonaglasne in je pri takih predpona med- kratko naglašena.
dvonočen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Šel sem na trodnevno/dvonočno jadranje okoli Whitsunday Islands - odlično (sicer je pa tako vse, kar sem do sedaj počel :)))
dvonožnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Človekova dvonožnost ali bipedalizem šteje med najpomembnejše rezultate njegove evolucije.
dvookroglast  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Življenje tod niti ni bilo slabo, saj smo imeli obilo hrane, vode na pretek in tudi tako mrzlo ni bilo, pa vendar smo si želeli vrniti v svet, kjer obstajajo pravokotne škatle z gibljivimi lutkami, kjer obstajajo dvookroglasti ali štiriokroglasti konji in kjer smo zapustili naše zveri.
dvoporten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Podatkovni PP L1 je dvoportni, dvojno-skupinski asociativni predpomnilnik; "dvoportni" pomeni, da lahko beremo in pišemo vanj v eni urini periodi, oziroma da ima dvoje ločenih podatkovnih in naslovnih vhodov.
dvopoveden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ob zgledu pišejo kratka, eno-/dvopovedna zasebna besedila, s katerimi nagovorijo naslovnika ali se odzovejo na besedila drugega.
dvórec  večje, razkošno grajeno poslopje, navadno bivališče plemičev, bogatašev:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvorogelen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Posušeno travo so grabili z grabljami, z vozovi so jo zvozili domov in zdevali na senike s pomočjo lesenih dvorogelnih vil...
dvosezonski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Težak udarec navdušenju okoli ekipe in delovanju samemu je zadalo tudi dvosezonsko zaprtje pravega srca in doma Jadranovega delovanja, to je telovadnice Pristaniških delavcev pri Briščikih.
dvoslika  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri dveh tretjinah bolnikov se bolezen začne s ptozo vek in dvoslikami, pri eni šestini se kaže sprva kot prizadetost bulbarnega mišičja, pri 10% pa kot oslabelost udov.
dvostranskost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zanimivost je v tem, da že nekaj let ista oseba piše poštne obrazložitve Filatelistični zvezi, kot tudi obratna pisma in to dvostranskost ista oseba tudi javno objavi v Novi filateliji.
dvótírnost  obravnavanje, reševanje česa na dva različna načina:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvovejen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta rezultat je kasneje zaradi vgraditve dvovejnega delilnika in dodatne antene padel na 22 dB, kar pa je še vedno odlično.
dvoveznost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vendar zaobljubo spregleda v njeni problematični dvoveznosti in ji problematičnost odpiše, je je razreši.
dvozob  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Predvsem so to različne petunije, surfinije in njihova miniaturna izdaja z imenom milijon zvončkov. Tu so še različne lobelije, dvozob, modri čudež, moljevka, oranžni krinkar, bakopa in podobni.
džambija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poleg tradicionalnega, zavitega noža, imenovanega džambija, ki ga za pasom nosi skoraj vsak moški v Jemnu, se zdi, da je tudi kalašnikovka postala del narodne noše, simbol moškosti in moči.
džánki  -ja; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Bil je drugačen od ostalih, pa še niti nisem vedla, da je džanki.
džemba  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nastopajo: Kontrabant. Zasedba: Bela Szsomi Kralj (harmonika, kitara, vokal), Janez Vranjek ml (bobni, džemba, vokal, žlice, ribežen, tamburin), Urh Vrenjak (kitara, bendžo, mandolina, vokal), Vid Klančičar (kontrabas, vokal), Dušan Železnikar (kitara, vokal), Sašo Debelec (klarinet, saksofon, flavta, mandolina), Matjaž Medvešek (violina, vokal).
džeziranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Digitalizirano džeziranje: "Neočekivana sila ..." je ohranila prvinsko dimenzijo rock'n'rolla - njegovo nepredvidljivost ter je z mutacijo psihadelienih rock izkušenj, skozi jezik breakbeata in trip-hopa, prišla do veččasovnih space-rock improvizacij, ki - na prvi pogled - nimajo niti začetka niti konca.
džezovstvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Eden od odjekov na trojni "eks" Lolite je za tukajšnje prilike že kar čudaško vztrajno skupino vstavil v domačinsko "džezovstvo", kar je naravnost žalitev; na ravneh pisave, izgovorjave in sfižene norme, ki jo v zgodovinsko muzično prakso vstavljajo tukajšnji lektorji, normativni pravopisci in z njimi še ocenjevalci.
é  šesta črka slovenske abecede:; m neskl., m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
efikásen  zastar. učinkovit, uspešen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ehéj  izraža zadovoljnost, navdušenje:; medm., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
éj  1. izraža zadovoljnost, navdušenje:; medm., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksaltácija  knjiž. zanesenost, navdušenost, razvnetost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksaltíran  knjiž. zanesen, navdušen, razvnet:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksaltíranost  knjiž. zanesenost, navdušenost, razvnetost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksaminánd  star. izpraševanec {pri izpitu}:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksaminátor  knjiž. izpraševalec {pri izpitu}:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksaminírati  star. izpraševati {pri izpitu}:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekscéntrik  knjiž. neuravnovešenec, čudak, posebnež:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
eksekutíva  knjiž. 1. pravica do odločanja in izvrševanja zakonov ali predpisov, izvršilna oblast:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksekutíven  knjiž. ki ima pravico do odločanja in izvrševanja zakonov ali predpisov, izvršilen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekshibícija  knjiž. dejanje, s katerim hoče izvajalec poudariti svojo spretnost, dovršenost v čem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksikátor  kem. steklena posoda, ki se da neprodušno zapreti, za sušenje in shranjevanje snovi pri normalni temperaturi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekspandírati  fiz., navadno v zvezi s plin večati svojo prostornino zaradi zmanjševanja tlaka, raztezati se:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksplorácija  psiht. raziskovanje stanja duševnosti s pogovorom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekstáza  duševno stanje, v katerem se človek čuti postavljenega v drugačen, zelo osrečujoč duševni svet; zamaknjenost, zamaknjenje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekstraligaš  m, vir: N; povezave: nova beseda
elektroforéza  kem. gibanje naelektrenih, v tekočini razpršenih koloidnih delcev v električnem polju; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
elementáren  1. ki vsebuje najnujnejše bistvene elemente česa; temeljen, osnoven:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
elitaš  m, vir: N; povezave: nova beseda
elízij  v grški in rimski mitologiji kraj, kjer prebivajo duše pravičnih; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
emfáza  knjiž. močna čustvena vznemirjenost zaradi navdušenja; zanos, vznesenost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
emócija  knjiž., navadno s prilastkom duševni proces ali stanje, ki je posledica odnosa med človekom in okoljem; čustvo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
emšo  m, vir: N; povezave: nova beseda wiki
enakomerno  prisl., vir: N; povezave: nova beseda
enklítika  lingv. breznaglasna beseda, ki se opira na naglašeno besedo pred seboj, naslonka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
enklíza  lingv. besedna breznaglasnost ali nenaglašenost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ênozŕn  agr., v zvezi domača enozrna pšenica pšenica, katere klas je sestavljen iz klaskov, ki imajo samo po eno zrno; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
entelehíja  filoz. gibalo smotrnega razvoja česa do popolne, dovršene oblike:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
entuziást  kdor se zelo navdušuje za kaj in navdušeno tudi dela, navdušenec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
entuziástka  ženska, ki se zelo navdušuje za kaj in navdušeno tudi dela:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
entuziázem  velika navdušenost, zavzetost za kaj:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eocén  geol. srednja doba starejšega terciarja; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   5.540 5.640 5.740 5.840 5.940 6.040 6.140 6.240 6.340 6.440  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA