besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: čem   zadetki: 262-361



čubéti  ekspr., redko čemeti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čuméti  čemeti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
deacetilacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bolj zanimiv od hitina, in v zadnjih letih tudi zelo iskan, je hitozan, polisaharidni polimer, ki ga s procesom deacetilacije (proces s katerim odstranimo acetilno skupino) pridobivamo iz hitina, pri čemer nastane deacetiliran hitin, ki ga enostavneje imenujemo hitozan.
deformirajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Srbski in hrvaški pesniki so v določeni meri nadaljevali književno tradicijo, ki je obstajala že pred tem, vendar so zanjo uporabljali novo gradivo (z novim jezikom vred); bili so tudi izpostavljeni deformirajočemu vplivu »troheoidnih« ljudskih metrov (deseterca in osmerca).
dehidriranost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Slabost oz. omotičnost se lahko pojavita zaradi več razlogov: dehidriranost, prevelik napor, preveč prazen ali preveč poln želodec (še posebej če tečemo ali skačemo).
dehteč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pa še cunje prepihane s svežim vetričem imajo tak dehteč, svež vonj... kot sveže žemljice.
delaminirati  dov. in nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kompozitno krmilo, ki se je skupaj z ležiščem pričelo delaminirati, je sicer lahko popraviti, precej težje pa je ugotoviti zakaj je do tega prišlo.
deleč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
delfinidin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V rdečih in vijoličnih sadežih so značilni zlasti trije ancianidini: pelargonidin je glavno barvilo zrelih jagod, cianidin najdemo v večjih količinah v češnjah, malinah rdečem ribezu, šipku in lupinah rdečih jabolk, delfinidin zasledimo v črnem ribezu, borovnicah in soku rdečih pomaranč.
delikvenca  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Opozarjal je, da obstaja nekaj čemur pravimo delikvenca belih ovratnikov.
dematerializírati  odvzeti čemu čim več materialnega:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
demitizírati  knjiž. odpraviti, odstraniti mit o čem:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
demonstrirajoč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
depresiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zdaj se bo pa spet kaka depresirana glavca oglasila, češ da naju itak nihče resno ne jemlje in čemu se sploh oglašava.
destabilizirajoč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
desubjektiviran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zdi se, da se vrača v slovensko literarno družbeno pesništvo znova svet intime, kakor so ga ponovno po Božu Vodušku odkrili C. Zlobec, J. Menart, K. Kovič in T. Pavček v Pesmih štirih, ko se je odprl prostor subjektivizma znotraj pesniškega ubesedovanja, čemur so lahko sledile desubjektivirane zbirke Požgana trava Daneta Zajca, Svinčene zvezde Vena Tauferja, Mozaiki Gregorja Strniše, Mlin stooki Jožeta Snoja, vmes pa tudi Minattijeva, Žužkova, Borova, Jugova, Forstneričeva. Krambergerjeva, Olajeva, Ovsčeva, Hofmanova lirika.
devettisoči  štev., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po 55. generaciji študentov in po devettisočem zagovoru diplome univerzitetnega programa Ekonomije, se Ekonomska fakulteta v Ljubljani še vedno ubada z osnovnimi težavami.
dialogizírati  knjiž. 1. dajati čemu obliko dialoga:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
diapozon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Slikarska interpretacija, ki jo Tepina pri tem uporablja, je totemična, tabujska, saj v svojih delih ustvarja fantastične živalske podobe, bolj neresnične, kot prezentne v obstoječem zoološkem diapozonu.
diferenciácija  nastajanje razlik v čem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
diferencijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na vprašanji, čemu diferenciacija in katera so načela diferencijskih oblik, Strmčnik (1993: 14- 28) odgovarja na podlagi upoštevanja različnosti učnih in drugih razlik med učenci ter izhodišč demokratične in humane šole.
diferencírati  1. delati razlike v čem:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
diklorid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Cink npr. se v kisli raztopini raztaplja, pri čemer se razvija vodik in nastaja cinkov diklorid (Zn + 2HCl - ZnCl2 + H2).
dilantin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: GHB se ne sme uporabljati v kombinaciji z/s: alkoholom, benzodiazepini (pomirjevala; Valium, Xanax), fenotiazini (pomirjavala; Torazin, Stelazin), z zdravili proti bolečinam (barbiturati, opiati), zdravili proti krčem (dilantin, fenobarbital), in tudi z nekaterimi zdravili proti alergijam.
dimenzionírati  določiti ali dati čemu dimenzije, ustrezne namenu:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dimetomorf  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Obnašanje v organizmih sesalcev: metabolne študije pri podganah kažejo, da se dimetomorf hitro in učinkovitio absorbira, metabolizira in eliminira, večinoma z žolčem.
dimetridazol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dimetridazol izločimo iz vzorca z diklormetanom, čemur sledi uparitev ekstrakta.
dimnjáča  nekdaj glavni stanovanjski prostor z odprtim ognjiščem v koroški kmečki hiši; dimnica; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
disciplinirajoč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
diskriminatorno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Živimo v bloku,kjer lastniki stanovanj v srednjih etažah (2,3,4 nadstropje) zahtevajo individualne merilnike ogrevanja za stanovanje,pri čemer se mi zdi diskriminatorno do stanovalcev v pritličju in podstrešju,kjer se porabi več toplotne energije za isto kvadraturo stanovanja.
disproteinemija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Disproteinemija je stanje, pri katerem je porušeno razmerje med deleži posameznih frakcij plazemskih beljakovin (npr. znižanje koncentracije albuminov, povečanje ene ali več globulinskih frakcij), pri čemer celokupna koncentracija proteinov ostaja v mejah normalnega.
ditranol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kronični IKD (sinonimi: kumulativni kontaktni dermatitis, kronični nealergijski kontaktni dermatitis, dermatitis detritiva) se razvije po dolgotrajnem ali ponavljajočem izpostavljanju kože blagim iritantom (voda, detergenti, mila, lugi, blaga topila, topikalne zdravilne učinkovine npr. katrani, ditranol, kalijev permanganat).
diverziran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z ministrom Kopačem sva se že daleč nazaj dogovarjala, da se zaradi odprtja gospodarstva v diverziran trg tega dela lotim.
dizartikulirati  dov. in nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Drugače je, kadar nastajajo konidiji; pri čemer poznamo dva tipa nastajanja: talični tip konidiogeneze, ko se posamezne celice omejijo od preostanka hife, njihove stene odebelijo, nato pa se dizartikulirajo ob propadu hife; blastični tip nastanka konidijev pa je značilen po tem, da se konidij razvije kot produkt konidiogene celice, kot njena brst pa kar kot balonasta tvorba, ki jo celica odvrže.
dobroimétje  fin. imetje na tekočem računu ali na žiro računu:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dobrostoječ  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dodájati  1. dajati {k} čemu še kaj:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dodátek  1. kar se da {k} čemu zraven, povrhu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dodáten  ki se da {k} čemu zraven, povrhu:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dodáti  1. dati {k} čemu še kaj:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dogajajoč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dogmatizírati  knjiž., nav. slabš. dajati čemu značilnosti dogme:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolgodelujoč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dolivalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če gre za dolge pijače, se izvlečemo tudi s tem, da "dolivalno komponento" predhodno temeljito ohladimo v ladijskem hladilniku.
določajoč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dolžnikov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prisilna poravnava je postopek pred sodiščem, ki se ga sproži, da bi se odpravila dolžnikova plačilna nesposobnost oziroma prezadolženost.
domáčen  knjiž. po značilnostih, lastnostih podoben domačemu; domačnosten:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domačíja  1. hiša z gospodarskimi poslopji in zemljiščem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domačíjski  knjiž. ki prikazuje življenje v domačem, kmečkem, podeželskem okolju:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domačíjstvo  knjiž. prikazovanje življenja v domačem, kmečkem, podeželskem okolju:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domáčnosten  1. po značilnostih, lastnostih podoben domačemu:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dometáti  -méčem; dov., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
domísliti  1. priti v razmišljanju o čem do jasnosti, zaključkov:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domíšljati  1. knjiž. prihajati v razmišljanju o čem do jasnosti, zaključkov:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domskost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če gre torej edini ginekolog v zasebno dejavnost in ostane v prostorih zdravstvenega doma ter ohrani dosedanjo organizacijsko povezanost z zdravstvenim domom (laboratorij, šola za nosečnice, itd.), ni zdravstvena domskost v ničemer rušena in tudi zdravstveni dom kot dejavnost se ohranja v svoji neokrnjeni celovitosti.
domujoč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
donegovanje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: To za nas pomeni, da smo vzpostavili takšno tehnologijo donegovanja vin na poti od vinograda do steklenice, ki ustreza prevladujočemu okusu tako potrošnikov kot strokovnjakov.
donések  1. s čimer kdo k čemu prispeva, zlasti v znanosti, umetnosti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
doobléči  -obléčem; dov., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: "Takale res ne grem," se mu je trgala iz rok, smuknila nazaj v kamro in se še dooblekla.
dopolníti  1. dati {k} čemu še kaj, zlasti kar manjka:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dopolnjeváti  1. dajati {k} čemu še kaj, zlasti kar manjka:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dormanten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Spore lahko ostanejo v mirujočem (dormantnem) stanju leta in tako omogočajo tem mikrobom preživetje neugodnih pogojev.
došepetáti  -ám tudi -éčem; dov., vir: B; povezave:
dotrepetáti  -ám in -éčem; dov., vir: B; povezave:
dovájati  povzročati prehajanje, zlasti plina ali tekočine k čemu:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dovŕšen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... mečajo se tudi glagolske kategorije: vidski pari (dovršna in nedovršna oblika glagola): oblačem (oblečem se/oblačim se + neuporaba proste pripone --- se, si); Zjutraj sem zbudil in umival. Potem oblačim in jem zajtrk.
dovzetnež  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Odločitev za delno jezikovno posodobitev besedila je nenazadnje narekovalo dejstvo, da je bilo osrednje pisateljevo prizadevanje s tem romanom, ustvariti tip naravnega vzgojnega romana, namenjenega slovenski mladini, pri čemer je potrebno izpostaviti, da je bil Gustav Šilih vse življenje velik dovzetnež za narodne vrednote, torej tudi jezikovne, a takratne neugodne razmere za slovenski jezik, pogosto študijsko bivanje in siceršnja pota v Zagrebu ipd. so s številnimi hrvatizmi pustile sledi v njegovem maternem jeziku.
dózičen  v zvezi dozična ključavnica ključavnica, ki se odpira z navadnim ključem s stopničasto brado; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dramopisen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kompleksno dogajanje se vrti okrog mladega Williama Shakespearja, čuvaja konjev gledalcev pred gledališčem Rose, ki mu je po smrti dramatika Marlowa direktor gledališča Barbitch v kombinaciji serije naključij in splošnega ozračja velikih političnih intrig dal priložnost za dramopisno samodokazovanje, glavna poanta pa se spoprime z idejo represivne tolerance ali točneje z vprašanjem, zakaj se v ideoloških sistemih sploh simulira nuja umetnosti.
drezajoč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dŕg  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Duhovno ritmična glasba (DRG) gre naprej, lahko rečemo po tem, kar smo videli in slišali v Račah.
drobcan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako lahko izvemo kako in čemu takšne res drobcane napravice, lahko si ogledamo galerije slik ali pa se podučimo o rabi nanotehnologije v medicini, fiziki, ... ali o pravnih vprašanjih, ki jih zastavljajo spretno razporejeni atomi.
drobnìč  -íča; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
drosofila  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če na primer pri drosofili traja življenje 90 dni in pri človeku 90 let, lahko rečemo, da teče fiziološka ura pri drosofili 365 krat hitreje kot pri človeku.
drsajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ker mi nabildani modeli z blond v rep speto dolgo koso, ki se po riti drsajoč rajcajo po sedežu harlija na odru ne predstavljajo nikakršnih estetskih erotičnih al, bog ne dej, intelektualnih užitkov, me zanima, če bi mi kaksna punca, nekolikanj vešča tovrste zabave, znala razlozit, v čem je point oz, kaj je tist, zarad česar se splača žrtvovat večer in pet jurjev.
dŕsati  1. premikati {se} po čem z dotikanjem:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drválnik  nar. prostor v kuhinji med ognjiščem in steno za spravljanje drv, navadno pokrit s klopjo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvajsetvrstičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta izkušnja, ki je vzporedna oni prvi, zavzema nato drugi, nekoliko daljši, dvajsetvrstični del besedila, pri čemer pa se zadnji štirje stihi spet povrnejo k vremenarski prispodobi in jo do kraja potrdijo.
dvatisoči  štev., vir: N; povezave: nova beseda
dvestokrat  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najbolj sem vzljubil Limbarsko goro in sem si postavil za cilj, da jo obiščem dvestokrat.
dvigujoč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvobrad  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Enosmerni zapahni mehanizem s fiksnimi zapahi na tečajni strani vrat zaklepata dve varnostni ključavnici z dvobradim ključem in 9 varovalkami.
dvórôčka  arheol. vrč z dvema, navadno nesorazmerno velikima ročema; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvosestavinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Osebek povedi je dvosestavinski oziroma dvočlenski, pri čemer je treba opozoriti tudi na Kersnikov stilizem --- pozaimljeno ponovitev besede starost z vlogo prislovnega določila časa (z njim).
dvoznak  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V vsaki vrstici lahko prekrižamo enega, dva ali vse tri tipe. Rečemo, da smo naredili enoznak, dvoznak oz. troznak.
ekshibícija  knjiž. dejanje, s katerim hoče izvajalec poudariti svojo spretnost, dovršenost v čem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksistencialízem  filozofska smer, ki trdi, da je eksistenca to, po čemer je človek človek:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksistirajoč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
eksistirajoči  m, vir: N; povezave: nova beseda
eksplodirajoč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
epicénter  geol. točka na zemeljski površini nad žariščem potresa:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
esejčič  m, vir: N; povezave: nova beseda
estetizírati  knjiž., nav. slabš. razpravljati o čem s stališča lepega, zlasti glede na obliko:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
evidénca  namensko in sistematično spremljanje, vpisovanje podatkov o čem, razvid:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
evidentírati  namensko in sistematično spremljati, vpisovati podatke o čem:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
festivalčič  m, vir: N; povezave: nova beseda
filozofirajoč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
filozofírati  1. razmišljati, razpravljati o čem kot filozof:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
forénzičen  ki je v zvezi s sodstvom ali sodiščem, soden:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
formalizírati  knjiž. dati čemu ustaljeno, določeno obliko:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 62 162 262 362 462 562 662 762 862  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA