besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: "od" OR "po"   zadetki: 7.301-7.400



  povezave:
dolgodnévnica  bot. rastlina, ki potrebuje za rast ali cvetenje nad dvanajst ur dnevne svetlobe; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
  povezave:
  povezave:
dolgodôben  knjiž. dolg, dolgotrajen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
  povezave:
  povezave:
dolgodôbnost  -i; ž, vir: B; povezave:
  povezave:
  povezave:
dolgodólg  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
  povezave:
  povezave:
dolgodosežen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
  povezave:
dolgofazen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dolgofazni raztros (long period interspersion; langphasige Einsteuung) je posebna oblika genoma, pri kateri se izmenjujejo dolgi odseki zmerno repetitivnih in nerepetitivnih sekvenc DNK.
dolgohlačno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tam so ležale, vržene čez posteljo v sobici, v kateri je ta veleslavni, a čudno dvomljivi junak prečukal svoje zadnje dneve (Francozi so jo namreč skrbno razmontirali, jo prepeljali z daljne Svete Helene v Pariz, jo tam ponovno verno sestavili in postavili na ogled), bile so popolnoma nemoden, dolgohlačno vrečast platnen model z vrvicami za zavezovanje okrog pasu in na gležnjih.
  povezave:
dolgohoden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dolgohodni driverji imajo dva ali tri magnete zato, da omogočijo navitju pri dolgih ekskurzijah membrane da je čim dlje v magnetnem polju.
  povezave:
  povezave:
dolgokóder  -dra -o; prid., vir: B; povezave:
  povezave:
dolgolíčen  star. ki ima dolg, podolgovat obraz:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolgolinijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Status otroka brez spremstva lahko dobijo otroci, stari od 5 do 12 let, v dolgolinijskem prometu otroci od 7 do 12 let, na zahtevo staršev pa tudi otroci stari od 12 do 16 let.
dolgoobstojen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mleko zavremo (ne alpskega ali kakega dolgoobstojnega, pač pa pravo kravje ali kozje mleko), ga ohladimo na 40 stopinj, doodamo malo soli in sirilo za zgostitev.
  povezave:
dolgoperioden  prid., vir: N; povezave: nova beseda
  povezave:
  povezave:
dolgoperiódičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
  povezave:
dolgoplavut  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Danes je vzrejenih veliko različic, in sicer rase dolgoplavutih pajčolanastih zlatih rib različnih barv in neverjetnih oblik, ki imajo podaljšane in / ali dvojne plavuti.
  povezave:
dolgoplóden  -dna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
  povezave:
dolgoprogáški  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Dober mesec zatem, ko je kirurška ekipa pod vodstvom Williama DeVriesa v Univerzitetni bolnišnici Salt Lake Cityja v ameriški zvezni državi Utah vsadila umetno srce hudo bolnemu, 61-letnemu zobozdravniku Barneyu Clarku, so satirični pisci že napovedovali, da bomo na atletskih tekmovanjih kmalu gledali dolgoprogaške boje med bioničnimi tekači s srčnimi črpalkami v kategorijiah 125, 250 in 500 ccm.
dolgorépec  zool. 1. nav. mn. višje razviti raki s petimi pari nog hodilk in dobro razvitim zadkom, Macrura:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolgosežnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ob takšnem stanju stvari in opozorilih na možnosti nadaljnjega stopnjevanja omenjene gonje ter dolgosežnosti uvedbe pouka zgodovine o fojbah v italijanske javne šole ter že omenjenim postavljanjem spomenikov, je Svet ZZB NOB Slovenije februarja letos posvetil tem vprašanjem posebno pozornost.
dolgotipalčnica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Moderna znanost kobilice deli na dolgotipalčnice (tipalke so daljše od telesa), in kratkotipalčnice, (glede na to, ali so tipalke daljše ali krajše od telesa).
dolgotveziti  nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Da ne dolgotvezim preveč, si preberi odgovore na nekatera najbolj pogosta vprašanja ter nekaj nasvetov.
dolgoúšček  -čka; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Zajček dolgoušček, lep ima kožušček, zato sem se odločila, da po njem igrico bom naredila.
dolgovan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Odobri se lahko tudi povrnitev plačanega carinskega dolga, in sicer do zneska, za katerega se dokaže, da v času plačila ni bil zakonsko dolgovan; plačilo obresti pa se lahko odobri le v primeru velike malomarnosti carinskega organa.
dolgováški  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: se nanaša na Dolga vas: Dogovori, ki so bili pred časom doseženi glede režima prehajanja vozil preko dolgovaškega mejnega prehoda, v praksi ne veljajo več.
dolgovézen  slabš. ki zelo obširno, s številnimi podrobnostmi kaj pripoveduje, obravnava:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolgovéziti  slabš. zelo obširno, s številnimi podrobnostmi kaj pripovedovati, obravnavati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolgovezje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pankrac je vse tisto dolgovezje o slovaški zgodovini in književnosti in o očetovem življenju pripovedoval, kakor da recitira naučeno snov, in šele ob materini zgodbi se je »približal življenju«, tako da je postala pripoved prizadeta, občutena, človečna.
dolgovéznež  slabš. kdor zelo obširno, s številnimi podrobnostmi kaj pripoveduje, obravnava:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolína  1. nižji, navadno podolgovat svet med hribi ali v gričevnati pokrajini:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolínica  manjšalnica od dolina:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolínka  ženska oblika od dolinec:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolit  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zanimivo je, da je potovalni računalnik za eno polnjenje posode za gorivo kazal vrednost okoli osem litrov, za drugo pa okoli sedem, dolita količina goriva pa je bila, gledano na 100 kilometrov, zmeraj enaka.
dolíti  dodati tekočino:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolivalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če gre za dolge pijače, se izvlečemo tudi s tem, da "dolivalno komponento" predhodno temeljito ohladimo v ladijskem hladilniku.
dolívanje  glagolnik od dolivati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolívati  dodajati tekočino:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolívka  nar. vzhodno posoda za dolivanje vina v sod; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
  povezave:
doljvodno  prisl., vir: N; povezave: nova beseda
  povezave:
dólmen  arheol. prazgodovinsko nagrobno znamenje iz velikih kamnov; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dólnji  ki leži, je nižje; spodnji:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolnošlezijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: mesto: Wroclaw, vojvodstvo: dolnošlezijsko, karakteristična številka: 0-71 ...
dolóčanje  glagolnik od določati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolóčen  podan tako, da se ne da dvomiti o tem, kaj izraža:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
določevánje  glagolnik od določevati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
določítev  glagolnik od določiti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
določítven  pridevnik od določitev:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolóčnica  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Razširjanje stroke s primerjalnimi vidiki je seveda dobrodošlo, ne more pa v smislu nekakšnega visokoletečega "evropejstva" in "svetovljanstva" ukiniti osnovnih določnic in razmerij stvarnega konteksta z vso njegovo usodno neizbežnostjo (vsak "beg" je v bistvu le varianta primarne z/a/vezanosti), ki sta se je, kot kažeta njuna opusa, tako Ocvirk kakor Pirjevec jasno zavedala.
določno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če sprejmemo Devotovo izvajanje, ki se izkaže kot njegovo pristajanje na podonavski izvor Indoevropejcev, je vzpostavljena ozemeljska povezava med baltskimi in jadranskimi Veneti, ki so jo kasneje prekinili Obri in Avari, čeprav zgodovinarji trde, da so se ti takrat vrinili med zahodne in južne Slovane, določneje med Slovake in Slovence, ki so takšni imeni dobili pozneje.
  povezave:
dolohódec  -dca; m, vir: B; povezave:
  povezave:
  povezave:
dolohódenje  -a; s, vir: B; povezave:
  povezave:
  povezave:
dolohódstvo  -a; s, vir: B; povezave:
  povezave:
dolomít  apnencu podobna, zelo krušljiva kamnina:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
dolóžek  muz. melodični okrasek za glavno noto:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
  povezave:
dolvoden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na sliki je pogled na Belčne klavže (zgrajene 1769, po drugem viru 1779) z dolvodne strani.
  povezave:
dólž  star., v prislovni rabi, v zvezi z v, na v dolžino, podolgem:; ž neskl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolžan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vsa notranja nasprotja pa je dolžan reševati vodja službe ob podpori glavnega urednika TV programov.
dolžína  1. razsežnost med koncema ali najbolj oddaljenima ploskvama česa:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
dolžítev  glagolnik od dolžiti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolžníca  ženska oblika od dolžnik:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolžnikov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prisilna poravnava je postopek pred sodiščem, ki se ga sproži, da bi se odpravila dolžnikova plačilna nesposobnost oziroma prezadolženost.
dolžništvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Neto dolžništvo posamezne fizične osebe do borznoposredniške družbe se izračunava in ugotavlja iz dnevnih podatkov.
dóm  1. prostor, hiša, kjer kdo stalno živi, od koder izhaja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
domáčen  knjiž. po značilnostih, lastnostih podoben domačemu; domačnosten:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domáčica  zastar. gospodarjeva žena; gospodinja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domačíja  1. hiša z gospodarskimi poslopji in zemljiščem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domačíjica  manjšalnica od domačija:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domačíjski  knjiž. ki prikazuje življenje v domačem, kmečkem, podeželskem okolju:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domačíjstvo  knjiž. prikazovanje življenja v domačem, kmečkem, podeželskem okolju:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domačínski  nanašajoč se na domačine, domorodce:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domáčnosten  1. po značilnostih, lastnostih podoben domačemu:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   6.801 6.901 7.001 7.101 7.201 7.301 7.401 7.501 7.601 7.701  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA