Ta stran uporablja piškotke zato, da lahko razločujemo med uporabniki, štejemo njihovo število in tako izboljšujemo delovanje strani. Uporabljamo tudi piškotke partnerjev Google Analytics, ki analizirajo vaše vedenje na spletnih straneh. Več o posameznih piškotkih si lahko  preberete tu.  Če ne dovolite uporabe piškotkov za izboljšanje portala Fran, kliknite sem.

Zadetki iskanja

SSKJ²
poslánka -e ž (á)
1. članica ustavodajne ali zakonodajne skupščine: kandidirala je in bila izvoljena za poslanko; koalicijske, opozicijske poslanke; odstop poslanke; razprava poslank; skupina nekdanjih poslank / evropska poslanka v Evropskem parlamentu; poslanka v Evropskem parlamentu / poslanka demokratske stranke
2. do 1974 članica zvezne, republiške skupščine ali skupščine avtonomne pokrajine: izvoliti poslanko / poslanka skupščine Socialistične republike Jugoslavije
3. knjiž. odposlanka: poslati poslanko z zaupnim sporočilom
Celotno geslo Sinonimni
poslánka -e ž
članica parlamentapojmovnik
SINONIMI:
GLEJ ŠE SINONIM: odposlanka
Celotno geslo Etimološki
poslánka – glej posláti
Pleteršnik
poslánka, f. die Sendbotin, die Gesandte, Mur.
Pravopis
poslánec -nca m s -em člov. (á) kandidirati za ~a; neobč. ~ s sporočilom odposlanec, sel
poslánka -e ž, člov. (á)
poslánčev -a -o (á)
Jezikovna
Raba pridevnika in dveh samostalnikov: »bivša učiteljica in poslanka«

V neki parlamentarni razpravi pred kratkim sem zasledil naslednji razpravi:

Poslanec 1: cit:" Absolutno je pa absurdno in tragikomično, da vi, gospa bivša učiteljica in poslanka, govorite o tem, da je rešitev odpiranje oken" Stavek je iztrgan iz raprave, razprava se pred in za tem ne nanaša na učiteljico-poslanko Poslanka 2: cit. "Če sem vam že naredila veselje s tem, da sem bivša učiteljica, bivša poslanka še nisem"

Ali se je poslanec 1 pravilno izrazil o poslanki, da je samo bivša učiteljica (in ne tudi bivša poslanka), oziroma ali je poslanka 2 ta stavek razumela tako, kot da je bivša poslanka.

Poslanec 1 in poslanka 2, sta bila v iste prostoru in komunikacija je potekala neposredno, v razmaku največ 10 minut.

Naprošam za pojasnilo, katero razumevanje je pravilno.

Število zadetkov: 6