nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 1999, poved v sobesedilu:

Vendar najdemo telomerazo le v zarodnih in v rakavih celicah, zato so se znanstveniki dolgo bali, da je encim na neki način povezan z eksplozivno rastjo; da bi torej »telomerizacija« odraslega tkiva - namesto redne obnove celic - povzročila nenadzorovano razraščanje in/ali karcinogene spremembe.

In prav z učinki telomeraze na človeško tkivo je povezano odkritje dr. Woodringa Wrighta in skupine raziskovalcev z Univerze v Teksasu: človeške celice, ki se lahko zaradi učinkovanja telomeraze poljubnokrat razdelijo (in so torej nesmrtne), ne kažejo nobenih znakov karcinogenih sprememb, niti ne izgubijo kontaktne inhibicije (4) (mehanizma, ki normalnim celicam preprečuje divje razmnoževanje, saj onemogoči delitev ob stiku z drugo zdravo celico).
Rezultati raziskav, ki jih financira korporacija Geron, so bili objavljeni 28. decembra 1998 in se bodo najverjetneje izkazali kot najpomembnejše znanstveno odkritje lanskega leta, če ne kar desetletja, nedvoumno dokazujejo: s telomerazo lahko varno preprečimo krajšanje telomerov, programirano celično odmiranje v človeškem telesu.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA