nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 1998, poved v sobesedilu:

Škofje so v takšnem odnosu do papeža, kakor so bili nekoč drugi apostoli do apostola Petra, ki je bil glava apostolskega zbora; njegov naslednik je vsakokratni papež, ki ima zaradi tega svojega položaja popolnoma jasno teološko-pravno definirane pristojnosti na področju posvečevalne, učiteljske in vodstvene oblasti,« je razložil msgr. dr. Borut Košir.

Pojasnil je, da so posamični člani škofovskega zbora nasledniki apostolov iz dveh razlogov; najprej, ker so zaznamovani z redom episkopata (so posvečeni v škofe) ter so v edinosti med seboj in z glavo škofovskega zbora, s papežem.
Papeževa oblast pa je v Cerkvi, ki je definirana po božjem in cerkvenem pravu, pri posvečevanju, učenju in vodenju vesoljne Cerkve prava vodstvena oblast in ne le častno prvenstvo znotraj Cerkve: »Pri tem bi rad poudaril, da je Cerkev hierarhično urejena institucija, da cerkvena hierarhična sestava ni le človeško postavljena hierarhija, temveč so temeljna hierarhična razmerja teološkega izvora - niso torej v pristojnosti nobene človeške oblasti, da jih spreminja in prevrača.«



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA