nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2008, poved v sobesedilu:

Ta meni, da so ustrezni strokovnjaki omenjeni izraz utemeljili s tem, »da za stroko odnosov z javnostmi javnost ni ena sama, temveč jo sestavljajo različne skupine ljudi (zaposleni, vlagatelji, lokalna skupnost, različna interesna združenja itd.)«, in trdi, da so to utemeljitev sprejeli (»razumeli in potrdili, da ne gre za slovnično napako«) tudi jezikoslovci, izraz pa da je »v rabi ustaljen« in v stroki tudi »dogovorjen«.

Kolikor mi je znano, stališče jezikoslovcev do omenjenega izraza ni enotno, podatki iz besedilnih korpusov Nova beseda in Fida pa kažejo, da raba še zdaleč ni ustaljena; drži pa, da je v stroki (tj. na omenjeni katedri, v piarovskem društvu ipd.) dogovorjena ter s cehovsko disciplino vsiljevana in vzdrževana kljub ponavljajočim se ugovorom iz javnosti.
Pri tem je zanimivo, da se množinska oblika uporablja le v zvezi »stiki z javnostmi«, v drugih (sorodnih) besednih zvezah, ki jih sicer uporabljajo isti ljudje, se ohranja samo edninska (npr. obrniti se na javnost, sporočilo za javnost, opozoriti javnost, vznemiriti javnost ipd. - nihče ne reče *obrniti se na javnosti, *sporočila za javnosti ipd.).



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA