nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2008, poved v sobesedilu:

Ta dialog med današnjimi pisatelji in Konfucijevimi nauki iz preteklosti še najbolj spominja na individualni obračun s spremembami, ki so jih Kitajci kolektivno doživljali v 20. stoletju, ko so si prisvajali tuje ideale, hkrati pa postajali žrtve lastne vere v revolucijo.

Ker se vsako gibanje, ki ga sprožijo in vodijo kitajski intelektualci, najpogosteje sprevrže v dve skrajnosti, med katerima ni kaj dosti prostora za zmerno šolo mišljenja, se je tudi novi val posvečanja Konfuciju razdelil na fanatično povzdigovanje kulta, ki že po malem spominja na ne tako davno oboževanje Mao Zedonga, in krčevito opozarjanje na to, da Konfucij ni svetnik, temveč samoten idealist, ki išče neobstoječe svetove.


Najbolj impozantna predstavnica prve kategorije je profesorica Yu Dan s Pekinške pedagoške akademije, ki je Pogovore najprej ob koncu leta 2006 razlagala na televiziji, in to na pridigarski način - z avtoritativnim glasom, a preprostimi besedami je dokazovala, da je Konfucij največja kitajska svetinja, s tem ko je njegove nauke podajala s pomočjo prizorov iz vsakdanjega življenja.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA