nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2006, poved v sobesedilu:

Sarah Kay iz Princetona, ki je napisala knjigo o Žižku (Žižek: A Critical Introduction), sicer pa se ukvarja s srednjeveško liriko, je govorila o etičnem dejanju, kot ga razvija Žižek, Lorenzo Chiesa in Alberto Toscano (oba sta filozofa, Chieso pa velja izpostaviti tudi kot prevajalca Žižka v italijanščino) sta se v svojem prispevku osredotočila na Žižkovo razumevanje krščanstva in islama.

Thomas Wall iz Univerze v Teipeiu je povedal, da je bil kot študent indoktriniran v filozofijo Heideggra, Ludwiga Wittgensteina idr., po branju Žižka pa je začel prebirati tudi dela Jacquesa Lacana in G. W. F. Hegla. Robert Pfaller, ki ga velja izpostaviti kot enega najbolj prepričljivih predavateljev na konferenci (je filozof, ki predava na Tehnični univerzi na Dunaju), se je osredotočil na to, kako Žižek v svojih tekstih uporablja številne primere, naj gre za dozdevoma vzvišene iz umetniškega polja ali na videz trivialne iz sveta risank, filmov ali reklam.


Po njegovih besedah je sklicevanje na primere značilno za celotno filozofsko materialistično tradicijo od Epikurja Barucha de Spinoze do Karla Marxa, Sigmunda Freuda in Louisa Althusserja. Žižek pa je eden redkih sodobnih filozofov, ki se umešča v to linijo mislecev.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA