nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2006, poved v sobesedilu:



Leto in pol stari zakon o javni rabi slovenščine pozna obojespolne oblike nekaterih izrazov, vendar pri tem ni dosleden, zadostujejo mu namreč »izvajalci javnih služb ter nosilci javnih pooblastil ... pravne koristi posameznikov«, »tujci«, prijazen pa je s »predstojnicami in predstojniki organov«, »zasebnimi delodajalkami in delodajalci«, »delavci in delavkami«, »kandidati in kandidatkami«, v zaporedju, kot pride.

Radovednost, kako s seboj ravnajo izvoljene/izvoljeni predstavnice/predstavniki ljudstva, si potešimo, če pokukamo v Poslovnik državnega zbora, ki ureja tudi »uresničevanje pravic in dolžnosti poslank in poslancev (v nadaljnjem besedilu: poslanci)«, potem pa gladko preide na predsednika državnega zbora, podpredsednike, generalnega sekretarja, člane komisij, predsednika republike itd. in se z ženskimi oblikami ne zamuja.


Lani sprejeti Zakon o RTV pri prvi omembi uporabi obliki za oba spola in izrecno navede, da bo v nadaljnjem besedilu prešel na moško, toda tisti, ki mu ni treba brati zakona od a do ž in išče samo določeni člen, bo padel v zmešnjavo samo moških in hkrati moško/ženskih oblik; ugotovi lahko le, da je manjkajoča ženska oblika očitno izrabila svoj bonus že kje prej v besedilu.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA