nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2004, poved v sobesedilu:

Če je vsem poslušalcem ali obiskovalcem proslav ob Prešernovem dnevu bolj ali manj znano, da so Pod oknom, Zdravljica, Kam?, Soldaška, Mornar in druge, že osnovnošolcem znane pesmi nastale izpod peresa pesnika, ki ga slavimo kar dvakrat v letu, pa se nikomur ne zdi vredno navesti slovenskih skladateljev, ki so svoje glasbeno znanje prelili v uglasbitev njegovih del in se tudi s tem svojim ustvarjanjem vpisali trajno med slovenske kulturne delavce.

Če pripravljavec prireditve ni pripravil tiskanega sporeda, menim, da bi moral povezovalec prireditve ali pa predstavnik zbora napovedati, da bodo sedaj zapeli npr. uglasbitev Prešernove pesmi, ki so jo ustvarili (po navedbah dr. Franceta Križnarja v zborniku simpozij Prešernovi dnevi v Kranju) npr. skladatelji Jurij Fleišman, Janez Tomaževec, Gašpar in Kamilo Mašek, Gregor Rihar, Miroslav Vilhar, Anton Nedved, Benjamin Ipavec, Davorin Jenko, Fran Gerbič, Anton Hajdrih, Avgust-Armin Leban, Josip Kocijančič, Serafin Vilhar-Kalinski, Leopold Ledenik, Friderik pl. Širca-Risto Savin ali tudi Josipina Turnograjska-Toman, mlada skladateljica Mojca Prus in drugi.
To je le nekaj imen slovenskih skladateljev, so pa Prešernove pesmi doživele krepko nad sto uglasbitev, med njimi jih ima Pod oknom kar štirinajst.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA