nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2003, poved v sobesedilu:

Knjiga je razdeljena na poglavja, v katerih uvodoma predstavlja človeka in kamen, zlasti apnenec, potem pa opisuje najbolj značilne kraške kamnolome, poleg onega v Lipici, ki je najbolj znan, še brez števila drugih, manjših, že opuščenih ali pa na novo odkritih.

Sledi pregled dela v kamnolomih, ugotavljanja koristi kamna kot vira zaslužka ter kamna v praktični rabi: od žlebov in cevi iz kamna, valjarja, znamenja, krstnega in kropilnega kamna, stop, štirn, škrl, pomivalnega korita, škafence, okenca, kamna termenjaka, stebra za privez živine, brusnice, podstavka za čebelnjak, kamna za odtekanje mošta, kamna za obtežitev pri kisanju repe in zelja, kamnitega kolesa za mletje hrastovih šišk, straniščne školjke iz kamna, kamnite preše, pila, različnih kamnitih korit za napajanje živine, kamna za mast in olje ... do miz, klopi, jert, šteng, ognjišč in spahnjenc.
V zadnjem delu prikaza Renčelj povezuje kraški kamen z lesom in železom ter oblikovanjem v naravi (pastirske hiške na gmajni) in predstavlja kamen v ljudski pripovedki, kot razvedrilo (igre) in kot kulturno dediščino ter obrt.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA