nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2000, poved v sobesedilu:

Toda zagotavljam vam, če kdo misli, da se bo ustavni red v Sloveniji zrušil na tako poceni način in da se bodo ob tem še znebili ene parlamentarne stranke, ustanovljene v času slovenske pomladi, to tako preprosto ne bo šlo«.

Po prepričanju Liberalne demokracije Slovenije je 25. julij zadnji rok, do katerega mora državni zbor sprejeti odločitve o spremembi volilne zakonodaje, sta na včerajšnji novinarski konferenci poudarila generalni sekretar stranke Gregor Golobič in vodja poslanske skupine LDS Tone Anderlič. LDS bo za podporo predlogu vlade za ustavne spremembe in referendum o volilnem sistemu vztrajala pri izpolnitvi štirih pogojev: da se sprememba izvede z ustavnim zakonom, da bodo pri ugotavljanju izida referenduma upoštevane vse, ne le veljavne glasovnice, da bodo v ustavni zakon vključene tri možnosti (odločitev za enega od ponujenih sistemov, hkrati pa tudi možnost neglasovanja za oba ponujena, kar naj bi dejansko pomenilo podporo sedanjemu volilnemu sistemu) ali pa določitev kvoruma na referendumu in da je alternativa dvokrožnemu večinskemu sistemu kakovosten in ne le popravljen sedanji proporcionalni volilni sistem, ki bo med drugim zagotovil možnost personalizacije volitev.


Po predlogu LDS naj bi tudi državni zbor v odgovoru predsedniku države zapisal, da je 25. julij zadnji rok za odločitev o spremembah volilnega sistema.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA