nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2000, poved v sobesedilu:

Ena od resnih posledic azijske finančne krize je tudi ta, da se je z ustavitvijo »gospodarskega čudeža«, ki je z bombastično stopnjo rasti spremenil podobo Kitajske, Indonezije, Malezije in drugih držav, sesul mit o tem, da se bodo težnje 20. stoletja, ki so vztrajno vodile k povečevanju razlik med bogatimi in revnimi, obrnile v drugo smer.

Resda se je človeštvo od leta 1820 povečalo za šestkrat, svetovna gospodarska proizvodnja pa za petdesetkrat, res pa je tudi to, da je bila razlika med domačim proizvodom najrazvitejših in najrevnejših držav 1:10, zdaj pa je 1: 60. Del sveta je torej ves ta čas imel rast brez razvoja, zato je razumljivo, da se nekateri Azijci bojijo, da bo tudi v 21. stoletju vsak človek, ki se bo rodil na njihovih tleh, le duša več v kategoriji tistih, ki si z dvema tretjinama svetovnega prebivalstva delijo slabih 20 odstotkov svetovnega prihodka.


Obljube, ki so jih na zasedanju Unctada izrekli direktorji Svetovne banke, Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne trgovinske organizacije, da se bodo razviti potrudili na svojih trgih narediti več prostora za izdelke iz držav v razvoju, so bile bolj slaba tolažba.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA