nova beseda iz Slovenije

Ur. Oto Luthar et al.: Za odprto znanost, Založba ZRC 2004, poved v sobesedilu:

Dejstvo, da so vsebine in rezultati temeljnih raziskav zares razumljivi le ozkemu krogu strokovnjakov, pri tem ni moteče, saj so za širši krog sprejemnikov praviloma indiferentni in ga neposredno nagovarjajo le v izjemnih primerih, kadar je docela razvidna njihova potencialna nevarnost, kot npr. pri jedrski energiji, onesnaženju okolja, klimatskih spremembah ali genski tehnologiji; pač pa so naravoslovne in tehnične znanosti širše dojemljive na prenesen in poenostavljen način, prek instrumentalizacije njihovih rezultatov v praktični rabi.



Drugje, predvsem v humanističnih vedah in v njim najbolj sorodnih območjih družbenih ved, se raziskovalno delo usmerja v družbene, psihične in duhovne razsežnosti človeškega bivanja v svetu, zato se tudi vprašanje o uporabnosti in koristnosti teh strok oziroma njihovih rezultatov postavlja drugače.
Še največ podobnosti z naravoslovjem in tehniko se kaže na tistih področjih družboslovja, kjer bi lahko govorili o tehnologiji uravnavanja družbenih pojavov in procesov.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA