nova beseda iz Slovenije

Ur. Oto Luthar et al.: Za odprto znanost, Založba ZRC 2004, poved v sobesedilu:

Nanje je treba opozoriti, saj je od njihove uzaveščenosti nedvomno odvisno tudi pravilno razumevanje in posledično pravilno vrednotenje slovarskega dela.[33] Za to, da je bilo to doslej očitno vrednoteno narobe, imamo vsaj dva dokaza: 1. nezadostno financiranje dejavnosti, ki je Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša pripeljalo v zelo težek položaj, 2. neprimerno točkovno vrednotenje temeljnih slovarjev, ki se upošteva kot formalni kriterij pri ocenjevanju znanstvenoraziskovalne uspešnosti raziskovalcev, opravljenem iz katerega koli razloga.



1 Inštitut za slovenski jezik je bil pred skoraj šestdesetimi leti (leta 1945) ustanovljen na slovenski Akademiji znanosti in umetnosti.[34] Kot njegova osnovna naloga je bilo navedeno zbiranje slovenskega jezikovnega gradiva ter priprava temeljnih jezikoslovnih del nacionalnega pomena.[35] Kasnejše natančnejše opredelitve njegovega delovnega programa so pokazale, da so bila mišljena predvsem slovarska dela: etimološki slovar, slovar slovenskega knjižnega jezika, pravopis, veliki terminološki slovar.[36] Da je inštitut, ki se od leta 1986 dalje imenuje Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša, v celoti upravičil svoj obstoj, dokazuje leta 1991 končani Slovar slovenskega knjižnega jezika, ki je natančneje definiran kot enojezični razlagalni slovar sodobnega knjižnega jezika srednjega obsega, Slovenski pravopis, ki je izšel leta 2001 in nasledil tako po teoretični kot po slovarski plati precej skromnejši različici iz let 1950 in 1962, Etimološki slovar slovenskega jezika, ki se že približuje koncu, zbrano in urejeno gradivo za Slovar jezika slovenskih protestantskih piscev 16. stoletja, na katerega je oprta podrobno izoblikovana zamisel slovarja, ki je v obliki poskusnega snopiča tudi izšla leta 2001, terminološki slovarji, opravljeno delo pri slovenskem, slovanskem in evropskem lingvističnem atlasu itd.
Nove, težko pričakovane dosežke, kakršni so npr. enozvezkovni slovar slovenskega knjižnega jezika, sinonimni in frazeološki slovar, "lematizacijski" ter dolga vrsta terminoloških slovarjev, obljubljajo tekoči delovni programi sekcij inštituta.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA