nova beseda iz Slovenije

Revija Mladina, leto 2004, poved v sobesedilu:

Pravniško »črkobralstvo«, ki za črkami in besedami ustave in zakonov ne vidi in ne razume njihovega smisla, se bo nad tem mojim mnenjem seveda gotovo spet zgražalo ‐ a tako je bilo vedno in povsod, kadar so kjerkoli na svetu pogumne politične in pravne odločitve podirale mentalne in politične okope okostenelega pravnega pozitivizma.

V tem primeru pa sploh ne gre za nikakršno revolucionarno inovacijo, ampak zgolj za naše zamudniško sledenje res »pravno revolucionarnemu« koraku, ki ga je nemško ustavno sodišče naredilo že davnega leta 1958 v znameniti »zadevi Lüth«, ki je pomenila pravo prelomnico pri sodnem razsojanju o ustavnih pravicah, kadar te v posameznih specifičnih zakonih niso dovolj natančno razčlenjene ali sploh upoštevane (tako kot npr. naš zakon o lokalni samoupravi sploh ne računa z možnostjo, da bi izvedba lokalnega referenduma lahko pomenila kršitev pomembnih ustavnih pravic).
V takih primerih, pravi znameniti »Lüth-Urteil«, je vso zakonodajo treba interpretirati v luči prevladujočega vpliva in pomena ustavnih pravic ‐ te morajo imeti »radiacijski učinek« (Ausstrahlungswirkung) celo na povsem zasebne pravice, urejene npr. v obligacijski zakonodaji, in seveda še toliko bolj neposreden učinek na javnopravne pravice, kakršna je npr. pravica zahtevati izvedbo referenduma.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA