nova beseda iz Slovenije

Revija Monitor, leto 2001, poved v sobesedilu:



DSA (Digital Signature Algorithm) Algoritem za digitalni podpis, ki uporablja DLP in ga je predlagala ter standardizirala vlada ZDA; trenutno se uporabljajo 1024-bitni parametri (tako kakor pri algoritmu RSA).

digitalni podpis (angl. digital signature) Uporabljamo ga za ugotavljanje pristnosti elektronskega sporočila, dokumenta ali entitete (druge funkcije so npr. še zagotavljanje celovitosti ali preprečevanje tajenja); digitalni podpis je dodan čitljivemu besedilu na tak način, da prestane preizkus le, če vsebina sporočila ostane nespremenjena; običajno je izveden z asimetričnim kriptosistemom (npr. RSA, ElGamal): z zasebnim ključem se generira informacija, ki jo tretja oseba uporabi zato, da z javnim ključem preveri veljavnost; pravna veljava digitalnega podpisa je ponavadi določena z zakonom; digitalnim podpisom včasih pravimo tudi elektronski podpisi, vendar vsekakor pri tem ne smemo misliti na digitalni ali elektronski zapis običajnega podpisa.


dogovor o ključu (angl. key agreement/exchange) Postopek, pri katerem si dve strani z asimetričnim kriptosistemom izbereta skupni skrivni ključ; najbolj popularen je DH-protokol (pri simetričnih kriptosistemih se morata strani, ki želita komunicirati, najprej dogovoriti za skupni ključ, pri tem pa je težava, da običajno nimata na voljo varnega kanala za ta namen).



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA