nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 1999, poved v sobesedilu:



V prvi polovici prejšnjega desetletja, ko so gospodarske reforme - sprožil in usmerjal jih je tedanji kitajski voditelj Deng Xiaoping - začele tajati led maoistične pravovernosti, je na Daljnem vzhodu pričel tiho nastajati svojevrsten imperij, ki bo v 21. stoletju nedvomno bistveno vplival na dogajanja ne le v azijsko-pacifiškem prostoru, temveč v vsem svetu - pojavila se je »velika Kitajska«, v svoji lani izdani knjigi Kitajska, Hongkong, Tajvan, Inc. (China, Kong, Taiwan, Inc.; Little, & Co, London 1998, 542 str.) zatrjuje nizozemski novinar, sinolog in zgodovinar Willem van Kemenade.

Po njegovem mnenju so poleg Dengove liberalizacije na kitajski vzpon odločilno vplivali naslednji dogodki in procesi: odprtje svobodnih gospodarskih območij v južnih kitajskih provincah in z njimi povezano tegobno, a nezadržno vključevanje azijske velikanke v svetovno gospodarstvo, naraščanje tajvanskih vlaganj v LR Kitajsko (leta 1995 naj bi bili Tajvanci v kitajska podjetja vložili že 20 milijard dolarjev) in vrnitev Hongkonga pod pekinško oblast.

Ko je julija 1997 nad Hongkongom zaplapolala rdeča zastava LR Kitajske, so bili kitajski oblastniki po Kemenadejevih besedah evforični; ne le, da se je simbolično končalo obdobje zahodnega kolonialističnega poniževanja Cesarstva sredine, temveč so dobili tudi absolutni nadzor nad eno najbogatejših in najbolj dinamičnih metropol sodobnega sveta.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA