nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 1998, poved v sobesedilu:



Tudi omenjena pobuda skupine poslancev za spremembo zakona je (deloma) že zajeta v predlogih Sveta, s to razliko, da Svet obveznosti objave deležev oz. upravljalskih pravic ne veže na 1%, temveč na 10%, saj naj bi šele takrat nastopile morebitne pravne posledice (omejitve in prepovedi verižnega lastništva in lastništva povezanih oseb).

Z obvezno objavo deležev (ki jo sicer predpisuje že veljavni zakon) in s sankcijami za kršitve te obveznosti (ki jih zakon žal ne določa) bi nedvomno zagotovili transparentnost (preglednost) lastništva, še vedno pa ne bi rešili bistva problema: za primer, ko določena fizična ali pravna oseba pridobi v RTV organizaciji lastninski delež oz. upravljalske pravice v večjem obsegu, kot ga dovoljuje zakon, namreč sankcije niso predvidene, niti v veljavnem zakonu niti v omenjeni pobudi poslancev.


Dejstvo je, da je tudi zakon o javnih glasilih rezultat ideologije »laissez-faire«, saj je večji del tako politične kot strokovne javnosti ves čas nasprotoval zakonskim rešitvam, katerih namen je bil natančneje regulirati področje medijev, češ da takšen zakon v demokratični družbi sploh ni potreben.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA