nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 1998, poved v sobesedilu:

Kar je tudi popolnoma logično, saj je s tem hkrati storil tudi to, da je pri pisanju imen merskih enot zgolj uzakonil sedanjo knjižno rabo.

Pravno je zadeva s tem pravzaprav razčiščena, ker pa smo že ravno pri tem, omenimo še sklepe okrogle mize članov naravoslovno-tehniškega odseka Slovenske matice od 16. januarja 1997, objavljene v Glasniku Slovenske matice 1-2, 1997. To, da tehniki in naravoslovci ne poznajo slovenskega pravopisa, bi človek navsezadnje še razumel, huje pa je, da so se v tem primeru enako slabo odrezali tudi prisotni jezikoslovci - vsaj če lahko zaupamo prispevku Pisava občnih imen v naravoslovnih in tehniških vedah, izpeljanih iz tujih lastnih imen, ki je izšel v omenjeni publikaciji.
V članku je namreč med drugim rečeno, da se je »pri jezikoslovcih pokazalo, da zadnja Pravila Slovenskega pravopisa (SAZU) za to področje dovoljujejo precejšnjo svobodo«, čeprav v paragrafu 1014 taistih Pravil na str. 129 zelo jasno in nedvoumno piše, da »načeloma samo po domače pišemo: 1. občna imena, nastala iz lastnih: rentgen, dizel, vat, om;« itd.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA