nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 1998, poved v sobesedilu:

V okvir teh smernic je mogoče uvrstiti tudi genetsko raziskovanje, kar pomeni, da tudi pri tovrstnem raziskovanju velja, da je dovoljeno, če se izvaja v neterapevtske namene le, če je dan prostovoljni pristanek osebe, katere genetski material se preiskuje, in če je pomembnost cilja, ki se ga želi doseči s takšnim raziskovanjem, v primernem sorazmerju z nevarnostjo, ki jo raziskovanje pomeni za preiskovanca.

Lizbonska deklaracija o pravicah bolnikov (sprejeta v Lizboni na SZZ l. 1981) določa, da ima bolnik pravico, da pristane na zdravljenje ali ga zavrne, potem ko je bil ustrezno obveščen; to določilo pa je mogoče interpretirati tudi tako, da zajema terapevtske posege s področja genetike.


Deklaracija o genetskem svetovanju in genetskem inženiringu (sprejelo jo je SZZ v Madridu 1997.) določa, da so zdravniki, ki se ukvarjajo z genetskim svetovanjem, etično dolžni seznaniti bodoče starše z informacijami, dobljenimi s pomočjo pregleda njihovega genetskega materiala, zato da bi jim te informacije pomagale pri odločitvi o zanositvi.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA