nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 1998, poved v sobesedilu:

Ko bo na zasedanju vsekitajskega kongresa ljudskih predstavnikov sedanji premier Li Peng po dveh mandatih prepustil državni svet - kot zdaj že vsi verjamejo - svojemu namestniku Zhu Rongjiju, se bo novi predsednik osrednje vlade, ki ga na Zahodu poznajo kot »gospodarskega carja«, znašel pred najtežjim izpitom v vsej svoji karieri.

Prevzeti bo moral odgovornost za reševanje vseh konkretnih problemov, potem ko se mu je pred očmi sesul model razvoja, v katerega je Kitajska doslej verjela; tisti, ki sta ga ponujali Japonska in Koreja. Japonske državne posege v gospodarska in še zlasti finančna gibanja so tudi kitajski ekonomisti ocenili kot enega od vzrokov za sedanje probleme, južnokorejski chaeboli, konglomerati, ki jih je Kitajska nameravala uporabiti pri gradnji svojega korporativnega sistema, pa so se izkazali za nevaren kamen okoli vratu, ko se stvari obrnejo navzdol.

»Če bodo upočasnili reforme, se bo Kitajska znašla pred še hujšimi težavami, kot jih zdaj preživljajo države jugovzhodne Azije,« meni znani sinolog Willem van Kemenade, »edina pot na varno je zanjo pospešeno prestrukturiranje bančnega in finančnega sistema.«



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA