nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2010, poved v sobesedilu:

Z dialogom med preteklimi izročili in sedanjim stanjem, med osebno izkušnjo in izkušnjo drugih, med pravili in okviri ter svobodo izbiranja in odločanja se človek oblikuje in omogoča kot etično bitje ter ostaja odprto v svoji človeškosti,« poudarja prof. dr., predstojnik Katedre za filozofijo in vodja programske skupine na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani.

S prof. dr., ki v svojem obsežnem znanstveno-raziskovalnem delu postavlja v ospredje etično-antropološka vprašanja sodobnega časa in ob tem proučuje najpomembnejše idejne tokove v zgodovini zahodne in vzhodne filozofske misli, smo se pogovarjali ob nedavnem izidu dveh njegovih del, knjige Etika I: Na poti k vzajemni človečnosti, ki je izšla v zbirki Claritas pri Študentski založbi v Ljubljani, in knjige Občutek pripadnosti, ki jo je izdala Celjska Mohorjeva družba in je prevod dela, objavljenega leta 2005 pri ugledni nemški založbi Lit Verlag v Münstru.

Pisatelji in socialni filozofi že od Sofoklejevih časov opažajo, da nadzor nad viri moči pogosto povzroči velike psihološke spremembe, ko začnejo posamezniki, ki si pridobijo moč, neusmiljeno izkoriščati in zlorabljati soljudi, pri čemer niso pripravljeni na dialog.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA