nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2009, poved v sobesedilu:

ESČP pa je razsodilo, da takšen poseg državne/sodne oblasti v svobodo izražanja zaradi zaščite določenega cilja (v konkretnem primeru zavarovanje ugleda ali pravic drugih ljudi) ni nujen v demokratični družbi - z drugimi besedami, nesorazmeren z zasledovanim ciljem.

Če se vrnemo na izhodiščno vprašanje, kdaj lahko državna oblast, tudi sodna (!), omejuje svobodo izražanja, je krovno določilo spet evropska konvencija o človekovih pravicah, in sicer njen 2. odstavek 10. člena.
Na podlagi tega izjemno pomembnega določila izvrševanje svobode izražanja vključuje tudi dolžnosti in odgovornosti in je zato lahko podvrženo obličnostim pogojem, omejitvam ali kaznim, ki jih določa zakon in ki so nujne v demokratični družbi zaradi varnosti države, njene ozemeljske celovitosti, zaradi javne varnosti, preprečevanja neredov ali zločinov, za zavarovanje zdravja ali morale, za zavarovanje ugleda ali pravic drugih ljudi, za preprečitev razkritja zaupnih informacij ali za varovanje avtoritete in nepristranskosti sodstva.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA