nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2009, poved v sobesedilu:

Tako bi po načelu »etničnega ravnovesja« moralo ostati na drugi strani meje, v Italiji, ustrezno število hrvaškega prebivalstva ali, kot ugotavlja profesor dr. v svoji najnovejši knjigi » je naš«, so »ceno plačali« ..., »medtem ko so pod etiketo »jugoslovanstva« dobili svoj etnični teritorij in še kaj več ...«.

To dejstvo sestavlja tudi eno izmed podlag za določanje meje med Slovenijo in Hrvaško tudi z uporabo načela pravičnosti, ki ga zahteva Slovenija (poleg ohranitve svobodnega dostopa do odprtega morja in upoštevanja dejstva, da so Hrvaški pripadli tudi deli slovenske katastrske občine Piran), pa se glede tega načela naši sosedje sprenevedajo ali pa se mu posmehujejo (hrvaška ministrica za evropske zadeve Pusić na hrvaški televiziji: Ali to načelo pomeni, da naj Hrvaška zato, ker ima veliko morja, odstopi malo tega Sloveniji, ker ga ima malo?).

Če glede povedanega ničesar ne očitamo ali »vračamo« sosedom čez južno mejo, ampak se izrazimo zgolj »slikovito« kot predsednik, potem lahko z enako pravico Hrvaški povemo, da če ne bi Slovenija namesto Hrvaške po načelu etničnega ravnovesja iz mirovne pogodbe odstopila Italiji svojega ozemlja, bi »danes Hrvaška zahodno istrsko obalo opazovala z razdalje vsaj 20 kilometrov ali celo samo z vrha Učke«. í ó



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA