nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2008, poved v sobesedilu:



V svojem razmišljanju je opozoril tudi na težavo populističnega poudarjanja razlike med pravom in prav, za ilustracijo pa je poleg primera izbrisanih, aretacije in denimo razpuščanja t. i. Kosove komisije navedel izjavo enega najvidnejših slovenskih politikov, ki je dejal, da nihče v demokraciji nima končne besede, niti sodstvo, zadnjo in odločilno besedo naj bi imelo po besedah tega politika ljudstvo.

V nasprotju s takim mnenjem je poudaril, da nobena veja oblasti v demokratični pravni državi ni nosilka neomejene, samovoljne in arbitrarne oblasti: »Drugače kot se sam ne sklicujem na domnevno voljo ljudstva, ampak, kar zadeva kazensko pravo, na načela in postulate, ki so jih za moderno družbo postavili v 18. stoletju Montesquieu, Voltaire, Rousseau in Beccaria.«

Dr. z ljubljanske pravne fakultete je predstavil rezultate raziskav javnega mnenja v zadnjih 15 letih, ki kažejo - očitno demagogija in populizem na javno mnenje kljub vsemu ne vplivata najbolje -, da ljudje daleč najmanj zaupajo državnemu zboru, zaupa mu le slabih 17 odstotkov.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA