nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2006, poved v sobesedilu:

Čeprav se kitajsko-ameriški odnosi niso razvijali tako, kakor se je zdelo takoj po 11. septembru, je celo to, da so se ti odnosi približali odkritemu čezpacifiškemu rivalstvu med dvema silama, bolj koristilo Pekingu kot Washingtonu. Kitajska je po vseh močeh spodbujala povezovanje protiterorizma s protiamerikanizmom, ki se je pojavil na celini, občutljivi na prizvoke neokolonializma, ZDA pa so ji pri tem nehote pomagale s kroničnim zanemarjanjem območnih interesov Srednje, Jugovzhodne in celo Daljnovzhodne Azije ter s hkratnim vsiljevanjem svojih prioritet.

Brez velike propagande Pekinga se je začelo med Azijci povsem zanemarjati dejstvo, da se muslimanom v ZDA kljub vsemu godi veliko bolje kot muslimanom znotraj kitajskih meja, pa tudi to, da Kitajci od njihovih držav ne želijo nič manj kakor Američani - dolgoročni nadzor nad njihovo energijo in strateškimi točkami.
Čeprav Kitajci ne vztrajajo pri širjenju demokracije, se je pokazalo, da tudi kitajska zaščita azijskih (in zunajazijskih) diktatur še zdaleč ni nedolžna oblika hegemonizma, saj jo prav tako spremljajo pritiski, izsiljevanja in prikrite grožnje.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA