nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2006, poved v sobesedilu:

Upravlja ga namreč država, pravzaprav vladna koalicija, a to je že druga zgodba, ki izstopa iz ponazoritve kosovskega problema, kakršnega je mogoče videti iz srbskega zornega kota.

Vseh osem dunajskih srečanj med beograjskimi in prištinskimi pogajalci se je končalo brez vsakršnega dogovora, ker Beograd ni upošteval spremenjenih okoliščin na Kosovu po posredovanju Nata spomladi 1999, »ko je z neverjetno lahkoto kapituliral«, kakor je v knjigi Misija v Beogradu zapisal tedanji in sedanji mednarodni pogajalec Martti Ahtisaari. Miloševićeva kapitulacija, o kateri govori Ahtisaari, se je 10. junija 1999 izrazila v podpisu mirovnega sporazuma z Natom v Kumanovu in v t. i. kosovski resoluciji varnostnega sveta, ki je uvedla prehodno upravo ZN na Kosovu, pa tudi v stališčih šestih držav za stike s Kosovom, sprejetih in potrjenih v VS OZN, po katerih ni delitve ne združitve Kosova s katero drugo državo, pa tudi ne vrnitve v obdobje pred letom 1999.

Prav srbski predlog o posebni avtonomiji za Kosovo, ki ga uradni Beograd razglaša za svoj dejavni prispevek na trnovi poti do srbsko-albanske sprave, ni nič drugega kakor vračanje Kosova v leto 1974, ko sta avtonomni pokrajini Kosovo in Vojvodina po spremembi ustave SFRJ postali sedma in osma članica jugoslovanske federacije, njun status pa je ukinil dve leti pred razpadom SFRJ.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA