nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2006, poved v sobesedilu:

V resnici se v curku vode, ki pada na sosedov vrt, kaj rad znajde strup, ki naj pomori na našo stran viseče veje sosedovega kostanja, namesto mirnega sožitja pa medsosedske odnose zelo pogosto obvladujejo čista hudobija in nagajanje, od česar imajo še največ koristi odvetniki, ki rešujejo sosedske spore.

Na sosede in sosedovanje, ki sodijo v okvir t. i. socialne kulture, se z antropološkega zornega kota že nekaj desetletij ozira dr. Zita Škovierova z oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo na univerzi v, ki se je pred nedavnim mudila na obisku pri stanovskih kolegih z ljubljanske Filozofske fakultete.

Slovaki, naši slovanski bratje, s katerimi nas zadnje čase zamenjavajo tudi zaradi podobnih imen obeh novo nastalih držav, prav tako premorejo nekaj pregovorov, ki pričajo o poveličujejo dobre medsosedske odnose: Dober sosed je več vreden kot dragocen diamant; Dober sosed je boljši kot slab sorodnik; Če hoče Bog koga kaznovati, mu pošlje slabega soseda; jih je kot iz topa izstrelila dr. Škovierova.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA